Країна

Чорний шлях "чорного золота"

Польща стала перевалкою для вугілля, видобутого на окупованих територіях Донбасу

Польща стала перевалкою для вугілля, видобутого на окупованих територіях Донбасу, що йде в Європу партіями на мільйони доларів

 

Максим Бутченко

 

 

Ч ітко налагоджена система контрабанди, яка допомагає спонсорувати незаконні "республіки". Саме цими словами Міхал Потоцький, польський журналіст, охарактеризував схему, за якою вугілля, видобуте в так званих ЛДНР, опиняється у Євросоюзі.

Він розслідує цю тему вже майже рік, а тому впевнений у своїх словах.

Чому поляка зацікавило вугілля зі сходу України? Для Потоцького відповідь на це питання очевидна: донбаське викопне паливо заходить в ЄС саме через територію Польщі та за участю місцевих компаній.

Втім, спочатку вугілля з "ЛДНР" вивозять до Ростовської області. Потім, оформлене вже як російське, воно потрапляє до Білорусі. А вже звідти — на батьківщину Потоцького.

Така складна схема потрібна для того, щоб легалізувати це вугілля.

Подібним обхідним шляхом до Польщі торік потрапило мінімум 100 тис. т антрациту з окупованих районів Донбасу. Загальна вартість цього вантажу — приблизно $10 млн. У 2018-му на польську територію пройшло ще приблизно 40-50 тис. т на $4-5 млн.

Однак і Польща — лише тимчасова зупинка на шляху шахтарського золота. Далі воно розходиться всією Європою. "Відбувається реекспорт контрабандного вугілля з Польщі до Австрії, Італії, Чехії, — пояснює, — Потоцький. — Це нахабна, але ефективна схема".

фото_1

ЄВРОТОНКОЩІ: За словами Ярослава Валенси, депутата Європарламенту від Польщі, ЄС не запровадив санкції на вугілля з "ЛДНР", щоб тим самим не визнати "республіки"

Перевантажна база

Е ксперти однієї з українських бізнес-структур, пов'язаної з енергоринком, на неофіційному рівні відстежують ситуацію з антрацитом, видобутим у "ЛДНР". За їхніми даними, звідти до РФ щомісяця вивозять близько 500 тис. т цього вугілля. Приблизно половина йде на експорт — насамперед до Туреччини і Румунії. А частина потрапляє через Білорусь до Польщі.

Кароліна Баца-Поґожельска, польська журналістка, що спеціалізується на темі енергетики, розповідає: потреба в антрациті у промисловості її батьківщини досить мала.

Але водночас останнім часом різко зріс імпорт цього виду вугілля з Росії до Польщі. І якщо в 2016-му РФ і Україна разом поставили на місцевий ринок 269 тис. т антрациту, то в 2017-му, коли в "ЛДНР" "націоналізували" українські вугільні підприємства, потік різко зріс до 377 тис. т.

Цьогоріч набраний темп зберігається — із Росії до Польщі за п'ять місяців прибуло 160 тис. т антрациту.

"Немає причин для збільшення поставок антрациту до Польщі — цей обсяг може йти тільки далі, в Західну Європу", — каже Баца-Поґожельська. І наводить як приклад австрійську компанію Carbones, яка пропонує український антрацит зі своїх складів в Італії, Польщі, Болгарії та Австрії. До того ж, уточнює журналістка, вже півтора роки офіційних поставок антрациту з України до ЄС не було.

Відбувається реекспорт контрабандного вугілля з Польщі до Австрії, Італії, Чехії
Міхал Потоцький,
польський журналіст

Цей факт польські чиновники, за її словами, воліють не помічати. А єдиним політиком, який намагається підняти тему "сепаратистського" антрациту, став Ярослав Валенса, депутат Європарламенту і син екс-президента Леха Валенси. Але Єврокомісія затягує розгляд його вимог зупинити контрабанду.

Сам Валенса пояснив НВ, що виник правовий казус: Єврокомісія не стала запроваджувати ембарго на поставки товарів і сировини з "ЛДНР", щоб тим самим юридично не відокремлювати "республіки" від України. "А як бути з контрабандою — цього поки ніхто не знає", — зазначив політик.

Окрім того, ще торік заступник міністра економіки РФ Сергій Назаров визнав, що Росія допомагає "ЛДНР" реекспортувати вугілля в треті країни.

У Польщі антрацит із "республік", який за документами проходить як російський, купують легальні компанії. Частина з них належить місцевим резидентам. Але деякі, уточнює Потоцький, пов'язані з донецькими сепаратистами.

Наприклад, TD Anthracite, головним акціонером якої, за даними журналіста, ще недавно був якийсь Ігор Лизов, секретар так званого шахтарського відділення "ДНР".

Торік він продав свою частку вже згаданій австрійської компанії Carbones, яка торгує антрацитом у всій Європі. Carbones натомість поступилася нею італійському громадянинові Карлу Телсеру.

Ще двома акціонерами TD Anthracite залишаються українці, пов'язані з "ДНР".

фото_2

НА ЧУЖОМУ ВУГІЛЛІ: За цей рік до Польщі потрапило приблизно 40-50 тис. т антрациту, видобутого на шахтах окупованих районів Донбасу

Курченко осідлав вугілля

У країна в кінці минулого року спробувала звернути увагу офіційної Варшави на проблему поставок вугілля з "республік", направивши відповідну офіційну ноту.

Але в підсумку відреагували США: у січні 2018-го вони запровадили санкції проти польської компанії Doncoaltrade, пов'язаної з Олександром Мельничуком, екс-заступником "міністра" вугільної промисловості "ЛНР". А самому Мельничуку в Штатах заморозили активи, заборонили торгові угоди і в'їзд до цієї країни.

Однак, за даними польських журналістів, компанія все ж намагається продовжувати роботу.

Одночасно до справи, за словами Потоцького, вступив український мільярдер-втікач Сергій Курченко: в березні 2018-го мінекономрозвитку РФ заборонило вивозити вугілля з "ЛДНР" будь-яким компаніям, крім Газ-Альянсу, який контролює цей младоолігарх.

"Курченко витісняє Мельничука. Йде боротьба за великі потоки вугілля, що йдуть зокрема в Польщі, — пояснює Баца-Поґожельська.— На кону мільйони доларів".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.