Ідеі

Американське попередження

Мадлен Олбрайт із висоти своєї кар'єри і прожитих років попереджає: фашизм у XXI столітті набагато ймовірніший, ніж здається наївним демократам

Мадлен Олбрайт, політична зірка ХХ століття і перша жінка-держсекретар США, з висоти своєї кар'єри і прожитих років попереджає: фашизм у XXI столітті набагато ймовірніший, ніж здається наївним демократам

 

Ірина Ілюшина

 

 

Madeleine Albright. Fascism: A Warning, 2018

 

П адіння Берлінської стіни, розпад СРСР, "вітер змін" і загальна атмосфера свободи, що окреслила закінчення холодної війни в 1990-х, здаються майже легендою з 2018-го. У багатьох країнах економічні, технологічні та культурні чинники послаблюють політичний центр і посилюють позиції право- і ліворадикалів. А деякі лідери, такі як Володимир Путін і Кім Чен Ин, віддають перевагу тактикам нацистів із 1920-х і 1930-х років.

Про те, що фашизм є найсерйознішою загрозою миру і справедливості й в XXI столітті, пише у своїй книзі екс-держсекретар США Мадлен Олбрайт.

Насамперед вона зупиняється на США: країну, яка завжди виступала за вільний світ, очолює президент, який поглиблює політичний розкол. Вона називає Трампа "першим антидемократичним президентом у сучасній історії США" і визнає: сідаючи за цю книгу, не очікувала, що американському президентові в ній буде відведена роль "буйного слона", який топче демократичні інститути.

Озброївшись історією і власним досвідом у політиці, Олбрайт аналізує ймовірність приходу до влади неонацистів і називає три фактори, які цьому сприяють.

Дональд Трамп став першим антидемократичним президентом у сучасній історії США

По-перше, фашизм процвітає завдяки економічному, соціальному і політичному хаосу. Класичний випадок: Німеччина та Італія між двома світовими війнами страждали від інфляції та безробіття, що призвело до розпачу і страху звичайних людей.

Для антидемократичних сил ці проблеми стали можливостями, особливо якщо їх противники не могли протистояти їм. Тобто другий фактор — слабка і розділена опозиція.

Так у рідній країні Олбрайт — Чехословаччині — слабкість президента країни Едварда Бенеша після Другої світової війни сприяла перемозі комунізму. У сучасній Угорщині корупція і нечесність правлячої соціалістичної партії проклали шлях Віктору Орбану. У Росії нездатність Бориса Єльцина призупинити стрімкий економічний спад і хижацьке ставлення до ресурсів олігархів привели до влади Володимира Путіна.

Фінальним аргументом Олбрайт наводить паралелі з міжвоєнного періоду, коли проблеми Європи поглиблювалися відходом США зі світової арени. Автор побоюється, що ізоляціонізм Трампа, протекціонізм і любов до диктаторів руйнують здатність Америки лідирувати на світовій демократичній арені, поглиблюючи розбіжності на Заході і допомагаючи антидемократичним силам.

"Спокуса закрити очі і чекати, поки найгірше мине, дуже сильно, — пише Олбрайт.— Але історія говорить нам, що свобода не виживе сама собою, її треба захищати, і якщо брехуни не припиняють брехати, їх треба вивести на чисту воду".

 

 

Даніель Браун, Ітске Крамер. Корпоративне плем'я. Чому антрополог може навчити топ-менеджера. — Паблішер, 2018

 

Ми однієї крові

Будувати і розвивати ефективну корпорацію можна за допомогою методів, випробуваних тисячі років тому

 

Б удь-яка організація стикається із проблемами в таких галузях корпоративної культури, як співпраця, лідерство та реструктуризація. Ці проблеми не нові, з ними стикалися суспільства на зорі людства. Та й всі корпорації, за суттю, зайняті двома речами: підтриманням гармонійних і продуктивних відносин між її членами і боротьбою за ресурси і виживання, яка спрямована у зовнішнє середовище.

Використовуючи накопичені тисячоліттями інструменти, антропологи Даніель Браун та Ітске Крамер відкривають прості істини в сучасному корпоративному світі.

Історія створення організації, також як історія виникнення племені, укладена в тотемі — "легенді", логотипі, місці та будівлі. Свою історію переказують клієнтам, конкурентам і співробітникам. Якщо ви засновуєте організацію, пам'ятайте: історія її створення переслідуватиме вас довгі роки. Гарна історія збереже початкову іскру в серцях майбутніх поколінь співробітників.

Фізичний простір, який займає група, багато що говорить про його культурні норми і моделі поведінки. Важко виконувати точну роботу і дотримуватися правил безпеки, працюючи в брудному неорганізованому офісі. І так само в "розкресленому на квадрати" просторі складно створити креативну атмосферу.

Людей у ​​всіх культурах — як племінних, так і корпоративних — визначають відносини. Наприклад, жартівливі відносини на зразок тих, які пов'язують тещу і зятя у традиційних культурах. Якщо жартує лише одна людина, відносини є асиметричними; якщо жартами обмінюються обидві сторони, відносини симетричні. І головне: жарти зменшують напруження.

Щоб зберегти і зміцнити зв'язки в організації, корисно запровадити обряди і ритуали: ініціації (прихід нових співробітників), прощання (проводи на пенсію) і т. д. Також важливим є "місце для багаття", тобто те, де працівники збиратимуться для спільних зустрічей — так само, як у будь-якому племені або громаді. І, звісно ж, життєво важливо підтримувати цінність традицій і звичаїв компанії.

 

 

Ronan Farrow. War on Peace: The End of Diplomacy and the Decline of American Influence — April 24, 2018

 

Без будь-якої дипломатії

Американці перетворюються на націю, яка спочатку стріляє, а потім задає питання, пише лауреат Пулітцерівської премії

 

кщо ви недостатньо профінансуєте Держдеп, то мені доведеться закупити більше боєприпасів",— ця фраза, сказана Дональду Трампу міністром оборони Джеймсо Меттісом, сьогодні стала однією з найбільш цитованих у Білому домі.

Зовнішня політика США переживає жахливу трансформацію, яка назавжди змінює місце Америки в світі, пише в своїй книзі Війна за мир: Кінець дипломатії та занепад американського впливу журналіст Ронан Ферроу, лауреат Пулітцерівської премії-2018.

Дипломатичні установи зникають одна за іншою після серйозних скорочень бюджету. Дипломати, які нещодавно здійснювали вигідні для Америки угоди і захищали своїх громадян у всьому світі, натовпами виходять на пенсію або переходять у інші сфери.

У Держдепі йде суттєве скорочення фінансування, кошти перескеровуються на оборону і безпеку. А коли дипломатичне повідомлення надходить через чиновника Держдепу, який прилітає один, комерційним рейсом і сам тягне свою валізу на коліщатках, а військове послання приходить через офіцера в формі, який прибуває в літаку відомства зі свитою підлеглих, всім антуражем демонструючи багатозначні цифри, витрачені на безпеку. Неважко здогадатися, яке повідомлення стане зрозумілішим іноземним лідерам.

Після десятиліть політичного боягузтва, короткозорості та відвертої злості у зовнішній політиці тепер американська дипломатія перебуває в стані колапсу.

Точніше, в цьому стані перебуває вся міжнародна політика США: якщо інвестиції в дипломатичні інструменти недостатні та не відповідають поставленим завданням, ці інструменти втрачають свою ефективність.

У результаті політики не мають вибору, крім як вдаватися до військових альтернатив. Це перетворюється на порочне коло, наголошує Фарроу.

 

 

Ajay Agrawal, Joshua Gans, Avi Goldfarb. Prediction Machines: The Simple Economics of Artificial Intelligence, 2018

 

І до ворожки не ходи

Штучний інтелект стане ідеальним інструментом для прогнозування і назавжди змінить бізнес

 

І дея штучного інтелекту (ШІ) — роботи, що виконують за людей всю роботу, самохідні автомобілі і самоврядні організації — здаються все ближчими і захоплюючими, провокуючи суміш захвату і страху. Але чи все так складно і небезпечно, запитують у своїй книзі Машини для прогнозів: Проста економіка штучного інтелекту канадці Аджай Агравал, Джошуа Ганс та Аві Голдфарб, професори економіки Університету Ротмана в Торонто.

Реальна задача і цінність ШІ, стверджують вчені, полягає в зниженні вартості прогнозів. І це дає набагато більш реалістичне уявлення про майбутнє.

Коли ШІ розглядається як інструмент здешевлення прогнозів, стає зрозумілим його надзвичайний потенціал у всіх без винятку сферах. Адже невизначеність стримує розвиток, не даючи виробити чітку стратегію. Прогнозування створює можливості для нових бізнес-структур і конкурентних стратегій, воно ж лежить в основі прийняття рішень, які керують усім, — від бізнесу до особистого життя.

Наприклад, ШІ незабаром може дозволити електронним рітейлерам заздалегідь передбачити потреби клієнтів, щоб вони могли почати доставку продуктів, перш ніж люди зроблять своє замовлення.

Великі обсяги даних і можливість швидко їх обробляти створюють захоплюючі перспективи для ШІ. "Дані — це нафта сучасності", — кажуть фахівці з Big Data, і ця аналогія правдива.

До того ж практично всі великі компанії щодня генерують оперативні дані. Чим більше операцій, тим більше даних, і це актив, з яким легко може розібратися ШІ.

І, нарешті, ложка дьогтю в бочці меду: на даний момент прогнози, засновані на ШІ, пов'язані з компромісами. А саме: більша швидкість — менша точність; більше автономії — менше контролю; більше даних — менше конфіденційності.

Загалом, відзначають автори, з одного боку, машинне прогнозування замінить людське в процесі прийняття рішень. З іншого — прогнозування ШІ є доповненням до судження людини. Тобто прогнозування від ШІ додасть більшої ваги людському судженню.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.