Погляди

Жахливо і приголомшливо

Українці — добрі й сором'язливі. Але якщо їх загнати в кут, народжується величезна сила. Здатність суспільства протистояти прогнилій владі, не маючи нічого, крім сили волі, — це неймовірно

Українці — добрі й сором'язливі. Але якщо їх загнати в кут, народжується величезна сила. Здатність суспільства протистояти прогнилій владі, не маючи нічого, крім сили волі, — це неймовірно

 

  

Пітер Сантенелло,
підприємець, автор
блогу petersantenello.com

 

Перші враження про нове місце часто оманливі. Ми, як правило, фокусуємося на хороших аспектах іноземної культури, адже все захопливе та інакше. Так от благословення і одночасно прокляття аутсайдера полягають у тому, що ти бачиш і чуєш те, що не бачать і не чують українці, а українці бачать і чують те, що недоступно мені. Я вже писав, як вирішив переїхати до Києва з Сан-Франциско, і ділився враженнями про перші три місяці життя в Україні. Через півтора року спостережень накопичилося ще більше.

 

Довіра. Тут усе жахливо або приголомшливо. Рівень довіри в простих транзакціях — на кшталт оренди машини — жахливий. Коли брав авто напрокат, відчував себе так, ніби підписую документи на усиновлення шестимісячного немовляти. "Так, це мій справжній паспорт, так, я поверну машину, так, вона буде чистою" і так далі. Агент з оренди скептично дивився на мене весь час, немов я робив щось підозріле.

Нотаріусів так само багато, як аптек, а аптеки — всюди. Знаю, що бюрократія тут сильна, але невже довіри до простих операцій так мало, що існування такої кількості нотаріальних контор виправдане?

На особистому рівні довіра інша. З'ясувалося, якщо щойно з людиною налагоджено хороший зв'язок, вона стає надійною.

 

Лідерство. Існує кілька рольових моделей, на які можна рівнятися, але країна потребує здорового лідерства. Втім, часто подібна відсутність лідерства перетворюється на виправдання. Лідерство виходить ізсередини. Я не маю потреби в лідері, який говорив би мені чистити зуби, рано вставати на роботу, тренуватися тощо.

Звичайно, краще мати чудове лідерство. Але в XXI столітті на планеті Земля таке трапляється рідко. Тому не варто сподіватися на лідера, який створить наратив вашому життю. Якби я дивився на нинішніх політичних лідерів США, як на компас, то був би більш тривожним, агресивним і загубленим. Лідерство починається всередині, а потім виходить назовні, а не навпаки. Краще мати і те й інше, але більшість країн світу не може дозволити собі розкоші бути Норвегією.

Часто українці не віддають належне собі

Сміливість. Мені здається, українці сором'язливо добрі й теплі люди. Але якщо їх загнати в кут, то десь глибоко всередині зароджується величезна сила. Я не був тут під час революції, але спостерігав за нею по телевізору. Здатність людей протистояти прогнилій владі, не маючи нічого, крім сили волі, — це неймовірно. І я дуже поважаю українців за цю мужність. У XXI столітті на таке мало хто здатен із суспільств. Це свідчить про потенціал країни — в людях є щось більше, ніж вони можуть собі уявити. Часто українці не віддають належне собі та співвітчизникам.

 

Свобода. У відсутності вибору немає жодної свободи. Але свобода слабшає, коли варіантів для вибору забагато. Вибір вимагає часу й уявних зусиль. Якщо ви втрачаєте пильність, то вибір оволодіває вами. Всі ми хочемо більше грошей, адже вони приносять безпеку і свободу, але з цією самою свободою потрібно бути обережним.

Я знаю багатьох людей, які стали рабами розмаїття варіантів. Дружина мого друга перепробувала 15 різних комплектів постільної білизни у спробі знайти найкращий. Прийнявши рішення після місяця сумнівів, вона розчарувалася і в ньому. Якщо накопичувати подібні вибори без розумової дисципліни, життя перетвориться на пінбол, де вам відведено місце м'ячика.

Україна — не споживацька культура. Частково — з огляду на економіку, але також через те, що консюмеризм не вплетено так сильно в тканину суспільства, як це сталося в Америці. Тут менше вибору, менше надмірностей, менше відходів. Тут я веду життя простіше з меншою кількістю матеріальних виборів. Це дає можливість краще зосереджуватися, і робить мене щасливішим.

 

Україна vs. США. Часто чую, як українці говорять про Америку, ту, яку показують у голлівудських фільмах. Для одних українців життя у США буде кращим, для інших — гіршим. Усе залежить від того, як ви налаштовані, що цінуєте і які ваші обставини.

Я бачив домогосподарок, які живуть у бездушних американських передмістях. Убиті нудьгою, вони шукали хай якусь нитку сенсу, до того ж у 22-річному засмаглому чистильнику басейну. Також я бачив українських жінок-підприємниць, які процвітали у США. Я зустрічав українців, які повернулися на батьківщину, оскільки для них життя тут виявилася кращим. Зустрічав тих, хто запевняв, що ні за що не повернеться в Україну, а також тих, хто впевнений, що Київ — небезпечний.

Немає нічого чорно-білого. Я рекомендую всім на певний час виїжджати з України, щоб пізнати світ. У процесі ви також краще пізнаєте свою країну і себе самого. Але ніхто не зможе сказати, що для вас краще. Це потрібно з'ясувати самостійно.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.