Погляди

Ціна дефолту

Час, коли можна було сидіти на березі Дніпра і чекати на пропливання мільярда, минув. Чому в Україні затримали пенсії, до чого тут МВФ, і що буде далі?
Хочете купити цю статтю?

Час, коли можна було сидіти на березі Дніпра і чекати на пропливання мільярда, минув. Чому в Україні затримали пенсії, до чого тут МВФ, і що буде далі?

 

 

Сергій Фурса,
спеціаліст відділу продажів
боргових цінних паперів Dragon Capital

 

В Україні почалася затримка пенсій. Начебто нічого страшного, всі пенсіонери зрештою отримали свої законні гроші, просто дехто з них на два-три дні пізніше. Але осад залишився. Особливо у самих пенсіонерів, які хронічно не довіряють державі і не виключають, що в один прекрасний момент пенсії взагалі не виплатять, тому настільки легко піддаються панічним настроям. І нудним словами на кшталт "касові розриви" тут немає місця.

Так що ж відбулося? Звичайно, причиною став цілий комплекс проблем. Сезон відпусток, бюрократична безвідповідальність, горезвісні касові розриви. Але суть в іншому. Глобальна причина — в дефіциті. І не в дефіциті товарів на полицях. Із цим якраз усе гаразд.

Український Пенсійний фонд хронічно дефіцитний. Грошей офіційно працюючих платників податків не вистачає для того, щоб платити пенсії. Справа і в демографії, і в тому, що багато хто ховає свої доходи в тіні. У підсумку Пенсійний фонд отримує забраклу частину грошей (а це близько 146 млрд грн на рік) з бюджету. Тобто з інших доходів держави. Все б нічого, але і бюджет усієї держави у нас дефіцитний. Це не трагедія, тим більше що сам дефіцит останніми роками вдалося привести до нормального рівня. Прогнозований на цей рік, наприклад, складе близько 2% ВВП. Так живуть майже всі країни. Але не у всіх країн виникають проблеми з фінансуванням дефіциту бюджету.

А в України виникають. Дефіцит бюджету прийнято фінансувати запозиченнями. Всі країни світу живуть у борг. Це нормально. Доти, поки боргове навантаження не стає не під силу. Втім, як правило, економіка зростає швидше за борг, тому все працює. І в Україні останнім часом все працювало. Боргове навантаження зменшувалося. Але от залучити зараз гроші український уряд не може. Якщо в гривні на вітчизняному ринку і виходить залучати, нехай і менше запланованого, нехай і дорого (як результат — прокол із виплатою пенсій, де просто не встигли згенерувати потрібну суму під конкретну дату), то доларова скриня для України закрита. А водночас уже восени на країну чекає низка важливих погашень саме доларових боргів.

НБУ вже намалював песимістичний сценарій з курсом по 40 грн за долар

Щоб прочитати статтю повністю,