Наука. Манускрипти

Рукописи не горять

Про що можна дізнатися зі стародавніх манускриптів, які було розшифровано нещодавно

Коли насправді творив Гомер, чи був у Ісуса брат, і що стверджував батько сучасної медицини - про це та багато іншого можна дізнатися із стародавніх манускриптів, розшифрованих нещодавно

 

Олексій Бондарєв

 

 

М іжнародна група археологів виявила на півдні Греції глиняну табличку з написами, в яких розпізнали уривок із поеми легендарного Гомера, автора давньогрецького епоса. Експерти вважають, що їм вдалося знайти найдавнішу копію його поеми Одіссея.

Гучне відкриття дозволило підтвердити теорію про час, у який писав Гомер: він жив і творив не пізніше III століття до н. е., а згідно найсміливіших припущень - навіть на кілька століть раніше.

І це не єдиний за останній час випадок, коли дослідження старих рукописів дозволяють зробити разючі відкриття.

 

інфографіка
Старий добрий Гомер

Т абличка з написами, які є найдавнішими записаними фрагментами знаменитої поеми Гомера, знайдена на півострові Пелопоннес — саме тому, де в античності знаходилися знамениті поліси Спарта і Коринф.

Група вчених з агенції археологічних досліджень Греції та Німецького інституту археології більше трьох років проводила розкопки в містечку зі символічною назвою Олімпія. Підсумком розкопок стала глиняна табличка, а точніше плита. На ній викарбувані 13 віршів, в яких описується повернення Одіссея на рідний острів Ітака після двох десятиліть поневірянь.

У тому, що це фрагмент поеми Одіссея, авторство якої приписують легендарному Гомеру, сумнівів немає, стверджують дослідники. Знайдена табличка датується III століттям до н. е., отже, це найдавніша копія знаменитої поеми.

Згідно з офіційною заявою грецького міністерства культури, знахідка є найбільш значущим археологічним відкриттям останніх років.

Прийнято вважати, що Гомер жив і творив приблизно в VII столітті до н. е. І протягом століть існувала думка, що події його поем були абсолютно вигаданими. Все змінилося в кінці XIX століття, коли німецький підприємець і археолог-любитель Генріх Шліман відкрив міфічну Трою на турецькому узбережжі.

Відтоді дослідники один за одним знаходили свідоцтва автентичності оповідань Гомера, впевнено наближаючись до висновку про те, що поет описував історичну дійсність.

Згодом були знайдені єгипетські записи, які побічно підтверджували факт Троянської війни, описаної Гомером. Сьогодні історики вважають, що поеми Гомера досить реалістично відображають давньогрецькі "темні століття" — період занепаду мікенської культури.

Всі відомі записані версії його Іліади й Одіссеї датуються вже новим тисячоліттям, отже, впродовж століть поеми існували тільки у вигляді усних віршованих переказів, які передавалися з уст в уста і зробили колосальний вплив на літературу як таку. За суттю, творчість Гомера заклала фундамент для художньої літератури, вперше запропонувавши нелінійний сюжет і одночасну дію з безліччю персонажів.

Знахідка на Пелопоннесі доводить домінуючу теорію про давність поем Гомера і "дає щигля" скептикам, які продовжують стверджувати, що Іліада й Одіссея були написані в епоху пізньої античності, а то і пізніше.

Також рукопис повністю відповідає нещодавнім дослідженням Марка Пегела з Інституту Санта-Фе (штат Нью-Мексико). Пегел, будучи еволюційним біологом, вирішив застосувати статистичний метод аналізу, який використовується для оцінки еволюції тварин, щоб проаналізувати розвиток грецької мови й уточнити дати появи поем Гомера.

Пегел, робота якого була опублікована всього за кілька місяців до новини про знахідку на Пелопоннесі, використовував статистичну модель, яка простежувала розвиток основних грецьких слів.

Розрахунки дали досить "розкидані" датування — від 1100-го до 300 року до н. е., проте завдяки усередненим значенням Пегел зробив висновок, що найімовірніше Гомер писав приблизно в VII столітті до н. е. або пізніше. Але не пізніше III століття до н. е., до якого, власне, і належить глиняна табличка з Пелопоннесу.

Брат Ісуса

Є  в історії людства ще одна книга, яка здійснила не менш фундаментальний вплив на багато сфер життя, — це Біблія. У тому вигляді, в якому вона знайома більшості сучасних вірян, Біблія була сформована лише в IV столітті н. е.

Історикам відомо безліч апокрифічних книг — тих, що з волі церковників, які закріпили канонічний склад Біблії, не увійшли в неї. Річ у тому, що багато апокрифів суперечать змісту Біблії, зокрема Новому Заповіту. До тго ж довести їхню приналежність до епохи Христа або хоча б кількох поколінь після нього досить важко. Тому така велика цінність манускриптів, приналежність яких до певної епохи складно спростувати.

Одним із таких знаменитих рукописів є Одкровення Якова, якого часто називають "братом Христа". Його було знайдено в 1945 році в єгипетському місті Наг-Хаммаді разом із 50 іншими текстами, які хтось дбайливо згорнув і сховав у глиняному глечику. Знахідка датується V-VI століттями н. е.

Справжню цінність цієї знахідки осягнули тільки в грудні 2017 року. Аналіз рукописів, що його провели вчені Техаського університету Джеффрі Сміт і Брент Ландау, дозволив виділити один документ. Його головна відмінність полягала в тому, що він був написаний грецькою мовою.

"Сказати, що ми були захоплені знахідкою, це нічого не сказати", — каже Сміт, один з авторів дослідження.

Річ у тім, що цей документ виявився грецької версією знаменитого Одкровення Якова. Він був одним з учнів Христа, які не визнавали його божественного походження.

У Новому Заповіті Якова називають "братом Христа". Втім, дослідники вважають це перебільшенням. За однією з версій Яків був двоюрідним братом Ісуса. За іншою — його зведеним братом, сином Йосипа, який народився до заручин із Марією.

Саме він є автором Послання Якова, яке ввійшло до канонічного Нового Заповіту. Якова часто згадують як людину, яка не до кінця прийняла Христа за його життя, але стала його затятим послідовником після смерті.

Яків відіграв важливу роль у становленні християнства і був першим єпископом Єрусалима. За офіційною версією в 62 році н. е. його стратили іудеї.

Апокрифічний текст Якова, відомий як Одкровення, сам собою становить досить великий інтерес для істориків християнства. Він містить діалоги між Ісусом та Яковом, під час яких перший передає другому знання, необхідні для продовження його справи.

Зокрема, Ісус інструктує Якова щодо таємних слів-паролів, які дозволять останньому пережити переслідування (ймовірно йдеться про страту) і потрапити в рай, уникнувши злих чар деміурга.

Революційність відкриття, яке зробив Сміт у 2017 році полягає в тому, що грецький манускрипт з Одкровенням Якова складений у формі підручника грецької писемності. А відтак, діалоги Ісуса і його брата колись використовувалися для того, щоб навчити дітей читати і писати грецькою мовою.

Важливий і той факт, що вчитель використовував для підручника не окремі цитати, а повний грецький переклад діалогів Ісуса з Яковом. Це може служити доказом того, яке значення учитель грецької в V столітті приділяв документу, що його нині не визнає церква.

фото

ЕВРИКА: Джеффрі Сміт і Брент Ландау (зліва) з Техаського університету дійшли висновку, що знайдений в Єгипті стародавній манускрипт є грецькою версією Одкровень Якова (тексту учня і, можливо, брата Ісуса Христа), складеної у формі підручника грецької писемності

Батько медицини

В ідому фразу про те, що не можна судити про книгу за обкладинкою, чули всі. Але таємничий манускрипт XI століття, вивченням якого займаються дослідники Каліфорнійського університету, наочно показує, що про книгу не завжди можна судити і за змістом її сторінок.

У розпорядженні американських дослідників уже кілька років перебуває середньовічна книга з релігійними гімнами. Сама собою вона досить цікава для дослідників релігії й має досить велику цінність. Однак у березні цей рукопис став справжньою сенсацією в науковому світі.

Історики передали його на дослідження у департамент енергетики Національної прискорювальної лабораторії Стенфордського університету для експериментів. Коли сторінки рукопису були "просвічені" за допомогою рентгенівських променів, з'ясувалося, що релігійні псалми нанесені поверх старішого тексту.

"Отримані результати просто вражають", — констатує Пітер Порманн, один з авторів дослідження. Ретельне вивчення сторінок манускрипту зайняло чимало часу. На кожну з 26 сторінок книги витрачали не менше 10 годин роботи. Зрештою з'ясувалося, що це робота знаменитого Галена з Пергама, людини, яку називають батьком сучасної медицини. Він був греком і жив за часів Римської імперії приблизно в II столітті н. е.

Гален народився у Пергамі, місті, заснованому греками на території сучасної західної Туреччини. Він навчався лікарській справі, багато подорожував, а потім переїхав до Риму, де служив особистим лікарем кількох імператорів.

Гален був першим справжнім теоретиком медицини, і його теорії домінували протягом майже півтори тисячі років. Серед найбільш значущих дослідники називають його уявлення про анатомію, які він склав, першим розпочавши препарувати свиней і мавп, а також уявлення про рух крові в організмі та функції серця.

Давньоримський медик зміг досить точно навіть за сучасними мірками описати роботу понад 300 м'язів людського тіла. Він також був першим, хто припустив, що мозок контролює тіло за допомогою нервової системи.

Сказати, що ми були вражені знахідкою, це нічого не сказати
Джеффрі Сміт,
учений Техаського університету

Багато з думок Галена дійшли до нас тільки на клаптиках перекладів на інші мови. До того ж значущий текст, знайдений на сторінках рукопису, датованому VI століттям, який свідчить про те, що це пізня інтерпретація робіт Галена.

Автори дослідження вважають, що первинний автор тексту жив у єгипетському Монастирі Святої Катерини, також відомому як Синайський монастир. Це один із найдавніших безперервно діючих християнських монастирів у світі та є однією з найважливіших пам'яток сучасного Єгипту.

Приблизно в XI столітті хтось витер цей текст зі сторінок книги і написав на ньому християнські релігійні псалми.

Сам собою факт "заміщення" одного тексту іншим був абсолютно нормальним для тієї епохи. Пергамент, з якого зроблені книжкові сторінки, був надзвичайно дорогим і важкодоступним.

Середньовічні церковні діячі цінували античні манускрипти на вагу золота — здебільшого не через їхній зміст. Церква нерідко знищувала античні знання в області медицини, математики, космосу. Оскільки вважалося, що відповіді на всі запитання можна знайти у священних писаннях.

А сам пергамент мав величезну цінність. Тому старий текст нерідко витерався, а на ньому писали новий. Саме це і сталося із манускриптом Галена Пергамського.

Крім того, тепер важливий не тільки сам факт того, що в руки дослідників потрапив пергамент із роботами Галена. Важливим є те, що навіть поверхневий аналіз тексту дозволив встановити: деякі фрагменти є абсолютно новими і містять раніше невідомі думки стародавнього медика.

"Гален - найвидатніший медик в історії людства", - підкреслює Порманн важливість знахідки для вивчення історії медицини.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.