Погляди

Безладна людина

Стратегія Дональда Трампа — образити, атакувати, а потім забрати свої слова назад — працює. Багато країн починають ігнорувати США
Хочете купити цю статтю?

Стратегія Дональда Трампа — образити, атакувати, а потім забрати свої слова назад — працює. Багато країн починають ігнорувати США

 

   

Фарід Закарія, американський
політичний аналітик, експерт у галузі
міжнародних відносин, ведучий CNN

 

Б удьте уважні. Під час прес-конференції глави Єврокомісії Жан-Клода Юнкера та президента США ви помітили, як Дональд Трамп знову дав задній хід. Тепер це його звичний алгоритм дій. Сценарій простий: спочатку — образи, деякі з них обґрунтовані, але більшість дуже перебільшені. Потім — погрози. Але під час особистої зустрічі зі своїм "опонентом" Трамп задкує й урочисто оголошує, що врятував світ від кризи, щоправда, часто викликаної його ж словами і діями. Назвемо це двоходівкою Трампа.

Давайте згадаємо історію відносин Трампа та Північної Кореї. Почав він із того, що обізвав лідера КНДР Кім Чен Ина "божевільним, який не проти голоду або вбивств своїх громадян" і погрожував "шаленою люттю, якої цей світ ще ніколи не бачив". А потім пішов на односторонні поступки Кіму і розповідав, як північнокорейський народ "любить" свого абсолютного диктатора і як він, Трамп, довіряє йому. Таку ж схему Трамп провернув і з Європейським союзом, який він іще нещодавно характеризував як "гірше за наших ворогів". А тепер, після зустрічі з Юнкером, каже всім, що ЄС та США "люблять один одного". Чекайте на такі ж "гойдалки" і щодо Китаю.

На думку Трампа, у такої стратегії немає ціни, оскільки він не надає значення словам. Як і описано в його книзі Мистецтво укладати угоди, він починає з "правдивого перебільшення" (на противагу відвертій брехні), а потім, коли йому опонують, змінює свою тезу на наближену до реальності.

Є й ті, хто стверджує, що на перший погляд дивна і непередбачувана поведінка Трампа — насправді частина продуманої і мудрої стратегії: ніби він грає в чотиривимірні шахи, що працюють у просторі і часі. Ну, якщо це і так, то йому, звичайно, дісталося тут, на Землі. У жодній із ситуацій він не зміг отримати справжніх поступок. Його звичайний підхід полягає в тому, щоб зробити туманну заяву, як у випадку з Північною Кореєю і торговими переговорами з Європою, або ж проголосити своєю перемогою те, що вже і так працює (наприклад, план членів НАТО витратити 2% свого ВВП на оборону до 2024 року).

Назвемо це двоходівкою Трампа

Щоб прочитати статтю повністю,