Погляди

Столичні штучки

Брюссель ніхто не призначав бути так званою столицею Євросоюзу, його бюрократичним центром. Брюссель визначив собі цю роль сам, за правом сильного, розумного і спритного
Хочете купити цю статтю?

Брюссель ніхто не призначав бути так званою столицею Євросоюзу, його бюрократичним центром. Брюссель визначив собі цю роль сам, за правом сильного, розумного і спритного

  

 

Олексій Рябчин,
народний депутат,
ВО Батьківщина

 

М оє перше знайомство з Брюсселем відбулося в квітні 2014 року. Ставне вечірнє місто, де чиновники і політики в краватках упереміш з туристами п'ють пиво в численних кафешках, дисонанс із передвоєнною ситуацією в Донецьку. Вранці у мене була доповідь в Європарламенті — європейці намагалися розібратися, що ж відбувається у Донецьку після того, як революція гідності перемогла в Києві.

Пам'ятаю свій тодішній захват, коли побачив автобус, на табло якого світилося чотири літери — NATO. Перша іронічна реакція: в Донецьку б пару таких автобусів. Брюссель — незвичайне місто в транснаціональній дипломатії. Політичний центр континенту, а то і всього світу. Топонім Брюссель відносно недавно, приблизно 25 років тому, набув нового звучання. Тепер це синонім поняття Європейський союз.

Всі головні рішення і заяви від імені ЄС виходять із Брюсселя. Тут влаштувалися три керівні органи Співдружності: Європейська комісія, Рада міністрів і Європарламент. А ще в Брюсселі знаходиться штаб-квартира НАТО і низка інших міжнародних організацій. Завдяки цьому місто виглядає як одне з найбільш багатонаціональних у світі, третина городян — іноземці.

Цікаво, що політичним центром Європи Брюссель став волею алфавіту. У 1957 році Франція, Італія, Нідерланди, Бельгія, Люксембург і ФРН домовилися про створення Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом) — предтечі Євросоюзу. Напередодні комітет під головуванням міністра закордонних справ Бельгії Поль-Анрі Спаака представив доповідь, яка стала основою для подальших перемовин представників "невеликої шістки".

Переговори не вдалися. Довго не могли домовитися про місце розташування штаб-квартири. Прийн

Щоб прочитати статтю повністю,