Погляди

Столичні штучки

Брюссель ніхто не призначав бути так званою столицею Євросоюзу, його бюрократичним центром. Брюссель визначив собі цю роль сам, за правом сильного, розумного і спритного

Брюссель ніхто не призначав бути так званою столицею Євросоюзу, його бюрократичним центром. Брюссель визначив собі цю роль сам, за правом сильного, розумного і спритного

  

 

Олексій Рябчин,
народний депутат,
ВО Батьківщина

 

М оє перше знайомство з Брюсселем відбулося в квітні 2014 року. Ставне вечірнє місто, де чиновники і політики в краватках упереміш з туристами п'ють пиво в численних кафешках, дисонанс із передвоєнною ситуацією в Донецьку. Вранці у мене була доповідь в Європарламенті — європейці намагалися розібратися, що ж відбувається у Донецьку після того, як революція гідності перемогла в Києві.

Пам'ятаю свій тодішній захват, коли побачив автобус, на табло якого світилося чотири літери — NATO. Перша іронічна реакція: в Донецьку б пару таких автобусів. Брюссель — незвичайне місто в транснаціональній дипломатії. Політичний центр континенту, а то і всього світу. Топонім Брюссель відносно недавно, приблизно 25 років тому, набув нового звучання. Тепер це синонім поняття Європейський союз.

Всі головні рішення і заяви від імені ЄС виходять із Брюсселя. Тут влаштувалися три керівні органи Співдружності: Європейська комісія, Рада міністрів і Європарламент. А ще в Брюсселі знаходиться штаб-квартира НАТО і низка інших міжнародних організацій. Завдяки цьому місто виглядає як одне з найбільш багатонаціональних у світі, третина городян — іноземці.

Цікаво, що політичним центром Європи Брюссель став волею алфавіту. У 1957 році Франція, Італія, Нідерланди, Бельгія, Люксембург і ФРН домовилися про створення Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом) — предтечі Євросоюзу. Напередодні комітет під головуванням міністра закордонних справ Бельгії Поль-Анрі Спаака представив доповідь, яка стала основою для подальших перемовин представників "невеликої шістки".

Переговори не вдалися. Довго не могли домовитися про місце розташування штаб-квартири. Прийняли соломонове рішення, що об'єднання буде по черзі керуватися міністрами кожної з шести держав-членів. Черговість встановили в алфавітному порядку. Бельгія стала першою.

Потім інтеграція продовжилася, до Співдружності стали приєднуватися нові учасники. І от в ньому вже дев'ять, потім дванадцять, потім п'ятнадцять, двадцять п'ять, двадцять вісім держав-членів. Вибір тимчасово виконуючого обов'язки керуючого офісом Співдружності ускладнився. Поки всі шукали рішення, бельгійці почали забудову центру Брюсселя адміністративними будівлями, офісами, конференц-холами тощо. Таким чином дипломатично і невимушено поставивши світ перед фактом народження політичного центру Європи.

У 1993 році об'єднання отримало свою нову назву, яка збереглася досі — Євросоюз, — постійну точку опори — Брюссель, Європейський квартал. Це район, де знаходяться будівлі Європарламенту та Єврокомісії. Неофіційно і саркастично його ще називають гетто для білих комірців.

Навколо і всередині гетто — парк і неймовірна кількість кафе. Нерідко в цих затишних закладах засиджуються сильні світу цього, в краватках і без них: європейські політики, їхні консультанти, численні лобісти. За порцією знаменитих мідій з картоплею фрі, келихом пива, чашкою латте і порцією бельгійських вафель вони рухають світ — то вгору, то вниз, то до миру, то до війни. Ці найкращі піджаки і краватки Європи за останні чверть століття сформували абсолютно нову атмосферу міста, яке за інерцією і несправедливо все ще називають нудним.

розтяжка

Під час останнього візиту до Брюсселю у червні цьогоріч там відбувався саміт глав ЄС, присвячений міграції. Дістатися з аеропорту в готель на авто було неможливо — весь центр перекритий. Аби просто під'їхати до місця проживання, довелося робити грандіозний гак. Не прогадав я, коли вранці наступного дня вирішив вийти на зустріч до Європарламенту раніше. Щоразу дорогу навіть для пішоходів перекривали для проїзду кортежів глав держав.

Такі запобіжні заходи більш ніж виправдані. Вибухи в брюссельському аеропорту і метрополітені в 2016 році, організовані терористами ІДІЛ, забрали життя 35 людей. Такий собі привіт XV століття в XXI.

Тоді я непокоївся за нашу парламентську делегацію, яка саме опинилася в аеропорту в непотрібний час у непотрібному місці. Колеги розповідали потім про розмах і паніку пасажирів. Відтоді заходи безпеки посилені, фінансування поліції збільшено.

На четвертому році офіційних візитів мені вдалося побачити зовсім інший Брюссель. Знявши краватку, натягнувши джинси і перевзувшись у кеди, я вирушив на прогулянку, щоб нарешті побачити не тільки основні визначні пам'ятки — головну площу, вічно пісяючого хлопчика та шоколадні магазини, — а й заблукати в райони, де туриста зустрінеш рідко.

Завжди намагаюся дивитися на звичайний побут місцевих жителів. У якому стані їхні будинки, які у них дитячі майданчики, як організоване сортування сміття, скільки коштує паркування. Та й просто відчути, як проводять свої вечори місцеві, часто  відпочиваючи в кафешках, які розміщені одразу в будинках, де вони проживають.

Як околиці, так і центр жили атмосферою футбольного свята, коли на всіх кутках фанати червоних дияволів, як тут називають національну збірну, активно вболівали за свою команду. "Sorry, we are watching Red Devils", — йшлося в оголошеннях на закритих дверях маленьких магазинчиків.

Випадково забрів під вечір у парк Mont des Arts, зі сходів якого відкривається панорама на Брюссель. Я намотав 15 км і зрозумів, що зовсім не знав місто, яке для мене весь цей час було обмежене європейським кварталом і площею Люксембург. Дивовижна еклектика і поєднання непоєднуваного.

Маленька Європа. Маленький Париж. Маленьке місто великих справ.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.