Світ

Стіни забутих предків

У стародавні замки і фортеці середньовічної Бельгії сучасні бельгійці вдихнули свіжість
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

У стародавні замки і фортеці середньовічної Бельгії сучасні бельгійці вдихнули свіжість. Пісні, танці, ярмарки, кулінарні шоу, художні виставки — для всіх. Квести — для дітей. Катівні — для їх батьків

 

Катерина Шаповал

 

 

Щ ільність замків і фортець Бельгії на квадратний метр — якщо не найвища, то одна з найвищих у світі. На 30 тис. кв. км тут 3.000 цих пам'яток Середньовіччя і Ренесансу.

Починаючи з V століття, різні частини нинішньої Бельгії опинялися в центрі економічного життя Європи. Тому вже тоді виникла необхідність спочатку захищати свої багатства, потім їх пишно демонструвати. Сьогодні бельгійці не жаліють коштів на відновлення своєї історичної спадщини.

І ось результат: ворота близько 400 бельгійських замків і фортець завжди або у певні дні відкриті для туристів. У деяких з них щорічно шумлять фестивалі, барвисті урочистості, проходять виставки. Ось п'ять замків з бельгійського розмаїття, куди варто заїхати, щоб пофестивалити в декораціях пізнього Середньовіччя.

Гравенстен (Гент)
Гравенстен (Гент)

З амок, розташований в історичній частині міста Гент, у XII-XIV століттях був місцем проживання графів Фландрійських. Його головна особливість — автентичний зовнішній вигляд: якими побудували похмурі кріпосні стіни і башти в Середньовіччі між 1157 і 1191 роками, такими вони зараз і дивляться у сучасний простір. "Помітно, що тут не водилися принцеси у шовках. Чітко уявляються лицарі в латах, які ведуть оборону від зовнішнього ворога", — розповідає Світлана Слєсарук, київська журналістка, яка відвідала замок у Генті торік.

Усередині фортеці гостей зустрічає дух суворих століть: приблизно в дюжині приміщень, відкритих для відвідування, розміщені різнопланові музеї, де представлені предмети побуту тих часів, а також знаряддя тортур. І це не просто тематична експозиція, а частина історії замку, який був перетворений на катівню і в'язницю після того, як графи Фландрійські з'їхали з Гентської "квартири" в центрі міста. Загалом, спочатку в Гравенстені мучилися графи, потім простий люд.

Сьогодні в підземеллі замку на дні колодязя встановили екран, на якому з'являється зображення дракона. "На всю окружність відкривається око дракона і дивиться на тебе впритул, — згадує Слєсарук. — Діти були в захваті". Така вона — сучасна малеча. Безстрашна і довірлива. Їх ровесники в XV столітті обмочилися б.

Атмосфера замку сприяє й демонстрації інших жахів "нашого містечка". Наприклад, театралізовані реконструкції судів інквізиції над єретиками. Але набагато частіше відбуваються більш веселі заходи для туристів. Так, щорічно в кінці травня у Гравенстені проводять фестиваль у фортеці. "Ми катапультуємо наш замок назад у Середньовіччя і простежимо за тим, щоб він гудів протягом всього дня", — життєрадісно приваблює туристів сайт Гравенстена.

А на Різдво тут проходить фестиваль Winterwonderkasteel, під час якого "машина часу" розгортається на повну потужність одразу на кілька днів. Наприклад, на початку року за допомогою відеопроекторів і святкового декору в фортеці відтворювали Різдво 1183 року, коли в замку оселився Філіп Ельзаський.

Буйон (Буйон)
Буйон (Буйон)

Б уйонський замок розташований в однойменному місті, на півдні Бельгії, в провінції Люксембург. Фортецю на початку XI століття збудував Лотаринзький герцог. У кінці століття інший герцог його продав, оскільки йому знадобилися гроші для організації Першого хрестового походу (1096 рік).

Фортеця величезна, її частини розташовані на трьох окремих скелях, з'єднаних між собою розвідними мостами. Всередині — атмосфера Середньовіччя, каже Павло Альтман, фінансовий директор української виробничої компанії Сиророб, який побував у фортеці на початку липня. "Майже всі приміщення всередині відкриті, можна довго ходити і залізти в усі закутки", — розповідає він, додаючи, що це стосується й підземної галереї, що проходить під усім замком.

Якщо пощастить, можна потрапити на фестивалі Середньовіччя, що проводять у замку і в місті. Останній з них — 32-й — пройшов у середині липня. Це барвистий захід, під час якого вулицями проходить парад менестрелів, лицарів і міфологічних істот. На площах фортеці влаштовуються вогняні вистави, циркові та театралізовані шоу. І, звичайно, працює середньовічний фудкорт, де можна спробувати, наприклад, м'ясо кабана на рожні.

Крім цього, у дворі шато з березня до листопада щодня проходять вистави за участю хижих птахів. "Сокольничий прийде до вас із совами, орлами, яструбами, стерв'ятниками і, звичайно ж, соколами", — пишуть на сторінці ініціативи з туризму Буйона.

Гроот (Бейгарден)
Гроот (Бейгарден)

Ц ей палац, головні будівлі якого датуються XIV-XVII століттям, знаходиться за 7 км від центру Брюсселя, у провінції Фламандський Брабант. Сюди можна легко дістатися зі столиці Бельгії на автобусі або електричці. Будівництво замку завершено в епоху Раннього Ренесансу, тобто в період, коли людство усвідомило, що краса врятує світ. Починаючи від романтичних і грізних веж над широким ровом біля входу і закінчуючи фасадом цегляного кольору основної будівлі — краса невимовна.

Але головна визначна пам'ятка Гроот-Бейгардена — все-таки не архітектурні рішення, а природна краса. Щовесни тут проводять головний бельгійський квітковий фестиваль — Floralia Brussels. На ньому, як запевняє сайт замку, можна побачити майже всі весняні квіти, які тільки можна уявити.

Захід масштабний: на 14 га руками висаджують понад мільйон цибулин. Це 500 сортів тюльпанів, гіацинтів, нарцисів та інших весняних рослин. Водночас у відреставрованій теплиці на території замку проходить виставка квіткових композицій, тема якої змінюється щотижня. А на ярмарку продають саджанці і цибулини рослин. У 2019 Floralia буде проходити з 6 квітня до 5 травня.

Всередину Гроот-Бейгардена туристів не пускають: він використовується для приватних чи корпоративних заходів. Відкрито тільки каплицю, збудовану в XVII столітті, і оборонну вежу, на яку можна піднятися.

Гаасбек
Гаасбек

ц ей замок у неоромантичному стилі знаходиться за 15 км від Брюсселя у комуні Леннік. Перші будівлі на його нинішній території датовані XIII століттям, однак від тих часів тут практично не залишилося й сліду. Замок горів, був зруйнований під час боїв, а в XIX столітті його перебудували в "старовинному" лицарському стилі. В підсумку вийшла святкова фортеця з вежами і зубчастими стінами, оточена каскадом ставків і розкішним парком.

Відомий Гаасбек насамперед як центр мистецтва. Тут виставлено колекцію картин і антикваріату останніх власників замку, що подарували його державі. Також постійно проводяться виставки сучасних і не дуже митців. Наприклад, з вересня до серпня працюватиме експозиція робіт останніх років бельгійської художниці Сінді Райт. Показ картин планується інтерактивним: його буде супроводжувати "звуковий ландшафт" Йозефа ван Вісса — нідерландського композитора-мінімаліста і музиканта, що грає на лютні.

А в квітні наступного року у виставкових залах Гаасбек будуть осмислювати спадщину Пітера Брейгеля — фламандського живописця епохи Відродження, що жив у Брюсселі. Це буде не просто виставка картин художників, вплив на яких здійснив фламандець, але й серія перформансів із використанням доповненої реальності і театральними постановками.

Вев (провінція Намюр біля міста Дінан)
Вев (провінція Намюр біля міста Дінан)

ев римується з рев [фр. — мрії]" — великими літерами написано на веб-сторінці замку. І правда, Shateu de Veves — замок мрії для любителів оборонної архітектури. Такий собі добре відреставрований укріплений маєток середньовічного феодала на скелі і з шістьма вежами. "Він невеликий, але виглядає як справжня фортеця", — розповідає Ольга Шевченко, директор із маркетингу телеканалу Україна, яка відвідала замок Вев улітку торік.

Початкові споруди замку датуються XII століттям, відтоді і до сьогодні він є власністю однієї і тієї ж сім'ї — графів де Бофорт. "У ньому є житлова частина, де мешкає ця родина", — розповідає Шевченко. Їй сподобалися внутрішні інтер'єри Shateu de Veves, в яких представлені меблі і предмети побуту, починаючи від Середньовіччя і закінчуючи XVIII століттям — епохою романтизму.

Вев "спеціалізується" на заходах для дітей від 5 до 12 років. У вигляді захопливої гри їм пропонують зануритися у життя середньовічного замку. Або відчути себе лицарями круглого столу, взявши участь у пошуках чаші святого Грааля, яка, за легендою, захована в стінах замку Вев. Для участі в таких інтерактивних екскурсіях дітям роздають вбрання, стилізоване під середньовічне. Дорогою в замок або з нього можна заїхати в Дінан — старовинне місто і один із пам'ятників Першої світової війни. У 1914-му тут відбулася одна з найжорстокіших битв. На дінанському мосту був поранений 24-річний лейтенант Шарль де Голль, майбутній перший президент П'ятої французької республіки. Втім, це вже інша історія.