Країна. Енергія корупції

Операція Динамо

На махінаціях із боргами обленерго, мажоритарієм яких є держава, брати Суркіси, власники клубу Динамо, заробили сотні мільйонів гривень — розслідування НАБУ

На махінаціях із боргами обленерго, мажоритарієм яких є держава, брати Суркіси, власники клубу Динамо, заробили сотні мільйонів гривень — розслідування НАБУ

 

Іван Верстюк

 

 

Г арна фірма-посередник, вдало вбудована в ланцюжок розрахунків на енергоринку, може фактично на рівному місці принести сотні мільйонів гривень.

Це довели брати Григорій та Ігор Суркіси, власники київського футбольного клубу Динамо, коли протягом 2014-2017 років провернули захоплюючі фінансові оборудки за участю двох компаній — Запоріжжяобленерго та Черкасиобленерго. В обох мажоритарним пакетом володіє держава, яка в підсумку і постраждала.

Якщо водночас заручитися підтримкою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і її керівника Назара Холодницька, можна мінімізувати й ризик кримінального переслідування за подібні операції. І це теж доведено Суркісом.

Принаймні, на це вказує інформація, отримана НВ у Національному антикорупційному бюро (НАБУ).

Бюро зараз розслідує цю енергійну енергетичну схему, за підсумками якої держава втратила понад 0,5 млрд грн.

фото 2

ВІД САП ДО ФФУ: Назар Холодницький (на фото — з кубком Ліги чемпіонів у Києві) поєднує роботу в САП із посадою віце-президента ФФУ. А почесний президент там — Григорій Суркіс

Схема з одними відомими

Р инок обленерго — дистриб'юторів електроенергії — завжди цікавив великий бізнес. Частки в подібних компаніях охоче купували мільярдери Рінат Ахметов та Ігор Коломойський, а також мільйонер Костянтин Григоришин і брати Суркіси.

Обленерго — їх у країні два десятка — це природні монополії у своїх регіонах: ніхто не стане будувати альтернативні лінії електропередач.

Влаштований ринок досить просто: генератори електроенергії (різні станції) продають її держкомпанії Енергоринок, яка потім перепродує її обленерго. А ті натомість — кінцевим споживачам.

У 2014 році на "простому" ринку з'явилася компанія Енергомережа на чолі з Дмитром Крючковим. Це колишній народний депутат від блоку Юлії Тимошенко, у Верховній раді він засідав у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу.

Енергомережа зробила ставку на два обленерго, в яких мажоритарними частками володіє держава: Запоріжжяобленерго (у держави — 60%) і Черкасиобленерго (71%, за даними Верховного суду).

Споживачі — йдеться про промислові гіганти — заборгували обом підприємствам серйозні суми. І структура Крючкова заявила, що зможе змусити боржників платити.

"Коли діють колектори, вони скуповують борги з дисконтом, — розповідає НВ джерело в НАБУ, яке знайомий із процесом розслідування діяльності Крючкова і Ко.— А Енергомережа, навпаки, сказала, що поверне обленерго всі борги і ще щось доплатить".

Обидва обленерго із задоволенням відгукнулися на щедру пропозицію, передавши Енергомережі право вимагати недоотримані гроші.

І тут компанія Крючкова, як свідчать документи НАБУ, наявні в розпорядженні редакції, провернула хитру схему.

Згідно із законом всі гроші за постачання електроенергії надходять на спецрахунок обленерго в Ощадбанку. Вільно розпоряджатися коштами на ньому не можна, можна лише розрахуватися з Енергоринком. Передбачений же тарифом залишок — затверджену Нацкомісією із регулювання енергоринку (НКРЕКУ) маржу — держава дозволяє витрачати на зарплати співробітників і ремонт мереж.

Але гривні боржників насправді пішли безпосередньо на рахунки Енергомережі, назавжди втрачені для обленерго: гроші їм фірма не повернула.

У НАБУ впевнені: подібне стало можливим тому, що керівники Запоріжжяобленерго і Черкасиобленерго змовилися з Енергомережею, яку насправді контролюють брати Суркіси.

Вони ж, за даними онлайн-видання Економічна правда, є і найбільшими міноритарними бенефіціарами Запоріжжяобленерго: через кіпрську фірму Lex Perfecta Limited володіють 26% компанії.

За документами НАБУ, через змову держава втратила близько 679 млн грн.

фото 3

З АРХІВІВ НАБУ:

1. Витяг зі справи НАБУ, де розписано перерахування Григорію Суркісу 3 млн грн від Енергомережі

2. Частина справи, присвячена перерахуванню 193 млн грн Ігорю Суркісу від Елара Груп

3. Документ, який показує, скільки Енергомережа отримувала грошей від боржників Запоріжжяобленерго і скільки "пробачала" їм

Отримали і розписалися

Н айбільшим боржником Запоріжжяобленерго був Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК), частиною якого разом із державою володіє нині затриманий в Австрії за запитом ФБР Дмитро Фірташ. Він же довго був основним спонсором ФК Динамо.

Коли Енергомережа отримала в обленерго право вимагати борг із ЗТМК, структура Крючкова запропонувала комбінату економ-варіант — повернути частину боргу: замість повної виплати за чотирма договорами — 308,2 млн грн — віддати лише 160,7 млн ​​грн.

ЗТМК погодився.

Аналогічний сценарій Енергомережа використовувала і в роботі зі ще одним боржником Запоріжжяобленерго — компанією Дніпроспецсталь. Щоправда, дисконт був істотно меншим: із боргу 38 млн грн Енергомережа отримала 36 млн грн.

Гроші як ЗТМК, так і з Дніпроспецсталі пройшли повз Запоріжжяобленерго.

"Ми бачили частину цих процесів у обленерго. І навіть хотіли ввести туди тимчасову адміністрацію, — каже Андрій Герус, експерт з енергетики, який в 2015-му був членом НКРЕКУ.— Але керівництво комісії цю ідею не підтримало".

Комісію тоді очолював Сергій Вовк, призначений на цю посаду з подачі глави держави Петра Порошенка.

Далі — більше: протягом 2015-2016 років Енергомережа отримала право вимагати борг із Запорізького заводу феросплавів (ЗЗФ), який належить Коломойському. Компанія отримала від нього 164,9 млн грн і жодної копійки не віддала обленерго.

Тоді про дивні операції з боргами стали писати деякі ЗМІ. Й Енергомережа підкоригувала схему. За даними представників НАБУ, фірма стала заробляти на так званій реактивній електроенергії. Вона утворюється в процесі поставки ресурсу промисловим споживачам, і за неї теж потрібно платити.

ЗЗФ вніс аванс на суму 378,5 млн грн за реактивну електроенергію на звичайний, а не спеціальний рахунок Запоріжжяобленерго. Коли ж дистриб'ютор зажадав розплатитися за стандартну електроенергію, на заводі відповіли: ми ж вам переплатили за реактивну, візьміть гроші звідти.

Так і борг був погашений, і гроші пройшли повз спецрахунки.

Аналогічні схеми Крючков і Ко використовували в роботі з боргами Черкасиобленерго.

У цій компанії у Суркісів частки немає, але був "дружній" менеджемент. "Потрібні" призначення вони, за даними джерела в НАБУ, пролобіювали через Фонд держмайна — у того 46% акцій обленерго.

Останньою тоді керувала Світлана Кузьмінська, яка раніше працювала комерційним директором самої Енергомережі. А членом правління Черкасиобленерго був ще один колишній представник тієї ж Енергомережі — Олексій Беспалов.

"Випадково [подібні] діячі на державних обленерго не народжуються", — каже щодо цього Вікторія Войціцька, народний депутат фракції Самопоміч і секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу.

У роботі з Черкасиобленерго фірма Крючкова одразу за вісьмома договорами отримала з боржника — компанії Азот все того ж Фірташа — 274 млн грн, водночас "пробачили" підприємству 41 млн грн.

Традиційно для цієї історії Черкасиобленерго залишилися ні з чим.

НВ намагався взяти коментар в одного з потерпілих (разом із державою) від описаних схем — мільйонера Григоришина. Той має міноритарні пакети акцій в обох обленерго. Але до здачі номера в друк бізнесмен не встиг відповісти редакції.

Гроші на рахунках самої Енергомережі теж не затримувалися. Дані НАБУ показують: компанія перевела 3 млн грн на рахунок Григорія Суркіса як фінансову допомогу. А протягом січня-травня 2015-го ще й переправила 49 млн грн фірмам Київський центр фондових послуг, Фондовий форекс і Елара Груп — із рахунками в Класікбанку. У НАБУ впевнені: всі ці структури фіктивні.

Елара Груп добряче відзначилася: вона, як показують документи НАБУ, перерахувала 193 млн грн, отримані з різних джерел, на рахунок фізичної особи — якоїсь Наталії Кришталь. А та згодом перенаправила цей "фінансовий струмочок" на рахунок Ігоря Суркіса.

Депутат Войціцька зазначає, що зловживання торкнулися обленерго зі значним держпакетом. "Ними керує Фонд держмайна, над якими є президент і [правляча] коаліція, — вважає вона. — Вони і допустили ситуацію в обленерго, в підсумку якої Крючков їх пограбував".

Сам Крючков утік із країни: спочатку до Росії, а потім до Німеччини. Там його затримали: зараз німецький суд слухає запит НАБУ про екстрадицію цього персонажа.

Менеджемент в обох вищезгаданих обленерго з початком розслідувань НАБУ змінився.

Ні Григорій, ні Ігор Суркіси не відповіли на прохання НВ прокоментувати інформацію, викладену в цьому матеріалі.

фото 1

БРАТСЬКИЙ ВПЛИВ: За документами НАБУ, брати Суркіси (ліворуч — Григорій, праворуч — Ігор) змогли отримати борги Запоріжжяобленерго (за спинами братів)

Друге дно

З  наявною доказовою базою справа Крючкова вже давно мала бути в суді, вважає Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції (ЦПК).

Але тут виник додатковий фактор — САП. Спецорган, на думку глави ЦПК, довго не погоджував роботу слідчих НАБУ, через що Крючков і зумів утекти з країни.

Водночас структура, очолювана Назаром Холодницьким, ще й самостійно, без узгодження із НАБУ, допитала братів Суркісів.

Окрім того, прокурори нібито втратили два клопотання детективів НАБУ з проханням дати їм допуск до документів Запоріжжяобленерго та Черкасиобленерго.

А зараз у САП, за словами представників бюро, не дозволяють НАБУ об'єднати всі провадження у справі Енергомережі, що полегшило б слідство.

"Ця справа добре ілюструє, якою проблемою для розслідування топ-корупції став Холодницький", — наголошує Шабунін.

Сам глава САП назвав слова керівника ЦПК маніпуляцією. Ні блокування розслідування, ні втрат документів, за його словами, прокуратура не допускала. "З братами Суркісами жодного випадку спілкування, тим більше у справах САП, у мене ніколи не було", — пояснив Холодницький. І пообіцяв розповісти всі подробиці ситуації з обленерго в окремому інтерв'ю.

Шабунін натомість нагадує: ще в червні торік Холодницького обрали віце-президентом Федерації футболу України, почесним головою якої є Григорій Суркіс. Однак шеф САП запевняє, що лише тричі бачив старшого з братів, — і все.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.