Країна

Одеси тато

У Одеси є неофіційний господар, якому навіть держава — не конкурент

У Одеси є офіційний градоначальник — Геннадій Труханов, а є неофіційний: мультимільйонер, який контролює легендарний Привоз і Аркадію, живе в Лондоні і "вирішує" одеські питання. Його звуть Володимир Галантерник, але в місті це ім'я воліють зайвий раз не вимовляти

 

Крістіна Бердинських
(Київ—Одеса—Київ)

 

 

 

Пошук фотографій цієї людини в мережі інтернет дає посилання на кілька старих і не дуже чітких знімків. Його повна біографія невідома. Та й офіційно він — ніхто: немає жодних посад, немає бізнесу.

Проте в Одесі його ім'я намагаються не вимовляти публічно навіть цілком солідні бізнесмени національного рівня. Й ім'я це — Володимир Галантерник.

В Одесі, за словами місцевих експертів, він контролює ринок Привоз, частково або повністю володіє торговим центром City Center і зоною відпочинку Аркадія Сіті (на яку перетворився відомий пляж Аркадія). Також за ним — торговельні об'єкти на Старосінній площі, люксовий житловий комплекс Green Wood і шикарний готель De Paris, який розташований за 50 м від Потьомкінських сходів. А ще — низка будівельних компаній.

Втім говорити про Галантерника "він володіє", "він контролює" — не можна: про його імперію одеські ЗМІ та експерти розмірковують, вживаючи слова ймовірно та можливо. І всі перераховані вище підприємства оформлені на найрізноманітніших людей або на іноземні фірми з географією офісів від Лондона до Маямі.

Але навіть не через активи Галантерника "пошепки недолюблюють" топ-персони Одеси: вся річ у винятковому впливі на місцеву владу та правоохоронні органи. "Галантерник — людина, яка багато в чому визначає політичні та бізнес-процеси в місті, — стверджує одеський політолог Ярослав Католик. — Він — сірий кардинал Одеси".

Труханов - його [Галантерника] партнер
Віталій Устименко,
лідер Автомайдану

Сірий кардинал проводить ділові зустрічі і переговори в ресторані Azuma, в окремому VIP-залі. Про це НВ розповіли одразу кілька містян, які попросили не вказувати про них нічого, крім одеського походження.

Увечері 12 червня НВ побував у цьому закладі і побачив, як через приміщення ресторану до VIP-зали у супроводі охорони проїхав мер Одеси Геннадій Труханов. Якраз тоді Солом'янський райсуд Києва повернув закордонний паспорт меру, підозрюваному НАБУ в корупції.

"Труханов — його [Галантерника] партнер", — упевнений Віталій Устименко, лідер одеського Автомайдану і член громадської ради при НАБУ. Він вважає, що зараз у місті немає авторитетнішої людини, ніж Галантерник.

"Раніше ми ще говорили про вплив Гурвіца [Едуард Гурвіц, екс-мер Одеси], Ківана [Аднан Ківан, великий одеський бізнесмен сирійського походження, засновник Кадорр груп], — продовжує Устименко. — Але зараз тільки одна група збільшує свої позиції в Одесі".

Таємний бос

алантерник пустив метастази в усій Одесі. Це сотні об'єктів і підприємств", — пояснює Михайло Кузаконь, голова міської організації Народний рух України.

Останніми роками прізвище бізнесмена дедалі частіше фігурує в скандалах.

Йдеться і про можливу забудову Літнього театру в Міськсаду, яку зупинили громадські активісти. У тому самому списку — будівництво багатоповерхівки на Французькому бульварі в рекреаційній зоні Ботанічного саду. Ще — відчуження території та об'єктів комунальної власності військового аеродрому Одеса-Шкільний для будівництва нового корпусу торгівельного центру City Center.

Із Галантерником місцеві активісти пов'язують і реконструкцію Старосінної площі, де без дозволу влади забудовники зайняли ділянку під торгові об'єкти.

Це, за словами експертів, типовий метод бізнесмена: він поступово підминає під себе муніципальні об'єкти разом із земельними ділянками.

Так, ринок Привоз багато років виводили з комунальної власності у приватну. У цьому ланцюжку брало участь безліч фірм.

З Аркадією трапилася аналогічна історія.

"Вони [група Галантерника] намагаються видоїти з міста все, що можливо, — вважає Устименко.— У нього [Галантерника] в підпорядкуванні цілі управління в мерії".

У 2017 році сірий кардинал викупив віллу на одеському пляжі у бізнесмена Василя Хмельницького — ту саму, паркан навколо якої заради вільного доступу містян до моря зніс тоді ще губернатор Одеської області Міхеіл Саакашвілі.

Від гріха подалі Хмельницький продав об'єкт, а Галантерник спокійно почав роботи з днопоглиблення берега. Побачивши бульдозер у морі, активісти вчергове проломили паркан біля вілли. Тепер об'єкт пустує, а доступ до пляжу відкритий.

Але коли Світлана Підпала, одеська журналістка й екологічна активістка, спробувала отримати у чиновників Одеської мерії документи, відповідно до яких біля скандальної вілли вели днопоглиблення, на неї біля будинку напав якийсь чоловік. Активістка впевнена — це була помста за її цікавість.

Місцеві бізнесмени скаржилися НВ, що одеський сірий кардинал нібито використовує міську владу в своїх цілях і руками чиновників розправляється з опонентами.

Але свої скарги підприємці промовляють у неофіційній формі, побоюючись навіть говорити про Галантерника під запис.

"Ківан іноді намагається воювати з ним медійно, а потім знову затихає", — розповідає політолог Католик.

"Багато хто з Гениних [Труханова] заступників спілкуються із Галантерником безпосередньо", — говорить Кузаконь. І така тісна "співпраця", мовляв, забезпечує бізнесмену швидке проходження усіх потрібних йому дозволів і документів.

Сам одеський мер не відповів на прохання НВ дати коментарі до цієї статті.

Але раніше, в інтерв'ю виданню Лівий берег, мер відгукувався про Галантерника виключно позитивно.

"Чому у нас [із ним] досить тісні, якщо можна так сказати, взаємини?" — так почав свою відповідь Труханов. А далі розповів, що "є люди, які, ведучи бізнес в Одесі, роблять ще щось у місті. Наприклад, проводять концерти, залучають людей, прикрашають майданчики".

Труханова з Галантерником пов'язують не тільки красиві майданчики.

 


ПОЇХАЛИ ЖИТИ В ЛОНДОН: Наталя Зинько, дизайнер і дружина Володимира Галантерника (на фото — ліворуч), живе з чоловіком і сином (на фото — праворуч) у Лондоні. І активно веде профіль в Instagram

Світло Лампочки

На початку 1990-х одесит Галантерник був звичайним бізнесменом, який торгував електротоварами. Так про нього згадує Олександр Сибірцев, місцевий журналіст, який спеціалізується на кримінальній тематиці. "Тому його перше прізвисько — Лампочка", — розповідає він.

Пізніше, за словами Сибірцева, Галантерник приєднався до кримінального угруповання Олександра Ангерта на прізвисько Ангел. У ній же, як зазначено в звіті італійської поліції, опублікованому ще в 1998 році, перебував і Геннадій Труханов, нинішній мер Одеси.

За даними ВВС, правоохоронці з Апеннін зацікавилися одеситами, коли запідозрили тих у контрабанді наркотиків і зброї — вихідці з Південної Пальміри використовували Італію, як перевалочну базу. У Труханова, наприклад, навіть була місцева реєстрація.

Ангерт і його партнери контролювали, за даними італійських правоохоронців, експорт-імпорт нафтопродуктів, займалася вимаганням і торгівлею зброєю.

У звіті згадується Ангерт-Ангел і Труханов, а ось про Галантерника немає ні слова. "Яким чином він став правою рукою Ангерта — невідомо", — говорить Сибірцев.

Галантерник набув сили за часів Руслана Боделана, який обіймав пост мера із 1998 до 2005 року, розповідає Кузаконь.

 

РІДКІСНИЙ КАДР: Фотографій Володимира Галантерника майже немає
в інтернеті. Це один із кількох доступних знімків

 

Попереднього мера — Едуарда Гурвіца — Ангерт спочатку підтримував, а потім із ним посварився. Тому Ангел зробив ставку на іншого політика. "Так виник мер Боделан", — усміхається Кузаконь.

А Галантерник допомагав Ангерту вести фінансові справи.

Саме за Боделана у сірого кардинала з'явився офіційний бізнес — СоцКомБанк, заснований у 2003 році: Галантерник став у ньому головою наглядової ради. А ще — будівельна компанія Прогрес-Буд.

Через три роки Галантерник зацікавився політикою, навіть пройшов до одеської облради за списком партії Наша Україна, лідером якої був тодішній президент країни Віктор Ющенко.

Однак нині ні фото, ні іншої інформації про політичну діяльність Галантерника у відкритих джерелах не лишилося. Сам бізнесмен швидко згорнув свою депутатську активність. А в 2011-му СоцКомБанк ліквідували через безліч фінансових проблем.

Але адреса, за якою зареєстрований головний офіс банку, — вулиця Грецька, 5 — досі пов'язана з Галантерником. Там розташований ресторан Бабель Фіш, з яким пов'язана сім'я бізнесмена, і де він також іноді проводить свої зустрічі. За тією ж адресою розташований і офіс Галантерника, в який можна потрапити, лише пройшовши три лінії охорони.

Бізнесмен узагалі зациклений на власній безпеці, розповідає Кузаконь. У тому ж ресторані Azumа всі переговори він веде в броньованому VIP-залі з повною шумоізоляцією. Ще й вхід туди окремий.

Як Галантерник став правою рукою Ангерта — невідомо
Олександр Сибірцев,
одеський журналіст

Подібна обережність виправдана: на думку Сибірцева, неймовірно потайний підприємець веде справи всієї групи Ангела. "Галантерник — "наглядовець" його бізнесу", — пояснює журналіст.

"Тато Одеси" не їздить на ділові переговори, навіть коли мова йде про чиновників і політиків, — ті приїздять самі. Про це НВ розповіли все ті ж глибоко анонімні місцеві джерела.

Останніми роками на публіці Галантерник з'явився лише одного разу — на відкритті першого Одеського міжнародного кінофестивалю в 2010-му. Туди він прийшов у супроводі дружини, дизайнера Наталії Зинько.

Та, на відміну від чоловіка, — людина публічна: відомий український дизайнер з офісом у Лондоні та 142 тис. підписників у Instagram.

"Іноді здається, що Галантерник — це міф. Усі про нього знають, але ніхто його не бачив", — усміхається Католик.

фото

ВІДКРИЛИ ДОСТУП: Активіст Віталій Устименко показує, де був паркан перед віллою Галантерника (вілла видніється праворуч). Раніше нею володів бізнесмен Василь Хмельницький

Туманний Альбіон

Наприкінці квітня Центр із дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) спільно з BBC Panorama оприлюднив результати розслідування про лондонську нерухомість одеситів із "групи Ангерта".

Журналісти знайшли 8 квартир у центрі британської столиці, які належать їм або членам їхніх сімей. Три з них — і всі в одному будинку — рахується за Анною Ангерт, дочкою Ангела.

Сам Ангел, якого в 2017 році преса помилково "поховала", давно живе закордоном і майже не буває в Одесі.

У Лондоні ж, у будинку на Найтсбридж, 199, в якому володіє квартирами його дочка, є ще одні апартаменти. Там, за даними OCCRP, проживає сам Галантерник. Квартиру оформлено на компанію з острова Мен — британської офшорної території.

Дружина Галантерника, чиї сукні та сорочки носять співачка Бейонсе та російська телеведуча і політик Ксенія Собчак, чотири роки тому в інтерв'ю журналу Tatler докладно розповідала про лондонське життя і майно своєї сім'ї.

Нам із Володею захотілося "старовини"
Наталя Зінько,
дружина Володимира Галантерніка

Мовляв, у 2011-му вона відкрила бутік на Мейфер, у центрі Лондона, й остаточно переїхала жити з Одеси до Британії: спочатку — в квартиру на Найтсбридж, потім — на Мейфер, у трирівневі апартаменти. "Тому що нам із Володею [Галантерником] захотілося такої правильної, чисто лондонської "старовини", — зізналася Зинько журналістам.

І згадала про те, що червоний оксамитовий диван і крісла, набиті гусячим пір'ям, які стоять у їхній квартирі, раніше перебували в лондонському Музеї Вікторії та Альберта.

Разом із Зинько в медіа і на світських вечірках дедалі частіше з'являється і її 10-річний син — Іван Галантерник. "У свої десять він уже блогер, трендсетер і частий гість модних показів", — написали про дитину в квітні 2018-го журналісти російського Vogue Kids (додаток журналу Vogue Russia).

Батьки, схоже, бачать у нащадку майбутню зірку хіп-хопу: Галантерник-молодший вже кілька разів з'являвся в Одесі разом зі Скоттом Спенсером Сторчем. Це американський музичний продюсер, який продюсував хіти Джастіна Тімберлейка, Бейонсе і Крістіни Агілери.

 


ТЕПЛІ КРАЇ: Володимир Галантерник (на фото — в центрі на задньому плані, між своєю дружиною Наталією Зинько і бізнесменом Валідом Арфушем) на новорічній вечірці в Маямі 1 січня 2016 року

Туманний бізнес

Якщо подивитися на офіційні реєстри, то у Галантерника взагалі немає жодного бізнесу в Одесі. "Він один із перших грошових тузів, який зважився масово переписувати фірми на інших", — розповів НВ на умовах анонімності близький помічник екс-мера Едуарда Гурвіца.

Типовим прикладом того, як виглядає зв'язок Галантерника з одеськими активами, є розважальний комплекс Аркадія Сіті.

Бізнесмен має дочку від першого шлюбу — 22-річну Марію. Живе — традиційно для всіх Галантерників — у Лондоні. Там таки вона нещодавно стала директором нової місцевої фірми Leratex Limited, яка займається готельним бізнесом.

Керівною компанією Leratex Limited значиться лондонська юрфірма Law Firm Limited. Та натомість керує ще й фірмою Abrakadabra Creations Ltd., що належить Наталі Зинько та її батькові. А один із керівників Law Firm Олег Дегтярьов зазначений серед власників Аркадія Сіті.

На питання НВ, як давно він співпрацює з сім'єю Галантерників, Дегтярьов заявив: не можу відповісти, оскільки конфіденційність інформації — його фундаментальний принцип роботи з клієнтами.

Опитані НВ експерти пов'язують із соратником Труханова ціле розсипище активів, починаючи з легендарного Привозу. Ба більше, має зв'язок із бізнесменом і низка одеських медіаструктур — телеканали А1, GNews, Gtv.

Нещодавно до них додався ще й Перший міський канал: його у вересні 2017-го купив громадянин США Олег Райвіч, мешканець Маямі. У травні 2018 року він придбав і одеську радіостанцію Гармонія світу, яка тепер називається Перше міське радіо.

Райвіч, за даними НВ, зареєстрований у Маямі в тому самому будинку, що й батьки Наталії Зинько. І володіє фірмою GVI Investments, чия назва збігається з ініціалами Галантерника — того звуть Володимиром Іллічем.

Райвіч відмовився давати будь-які коментарі щодо Галантерника.

Точно так само вчинила й Зинько.

Наполегливі спроби НВ зв'язатися з ним проігнорував і сам "Володимир Ілліч" — Галантерник.

А навіщо зайвий раз світитися людині, якій "в Одесі навіть держава — не конкурент". Так сказав про міського сірого кардинала один із соратників Гурвіца.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.