Світ

Народжена плавати

Сирійська плавчиня Юсра Мардіні, втративши дім, стала учасницею Олімпіади в Ріо
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

Сирійська плавчиня Юсра Мардіні, втративши дім, вирушила до Європи, дорогою врятувала своїх попутників у хвилях Середземного моря, а потім, коли всі перипетії були позаду, стала учасницею Олімпіади в Ріо. Наступна її мета — Олімпіада в Токіо

 

Анна Павленко

 

 

Н а борту восьмимісного моторного човна, який в серпні 2015-го відчалив від турецького берега в напрямку грецького острова Лесбос, окрім 17-річної Юсри Мардіні та її старшої сестри Сари, тіснилися ще 18 біженців. Коли до заповітної землі залишалося 10 км, заглох мотор.

Дрейфуюче посеред відкритого моря судно захльостували хвилі, і, щоб утримати його на плаву, пасажири почали викидати за борт особисті речі. Більшість із них не вміли плавати. Тоді Юсра та Сара кинулися у воду.

"Всі молилися. Я теж. Ми з сестрою думали про одне й те ж: ми плавчині, й потонути для нас ганебно ", — розповідає Мардіні.

Сестри з дитинства займалися в басейні під керівництвом батька-професійного тренера і виступали в складі національної збірної Сирії з плавання. Обидві знали, наскільки небезпечними є подібні подорожі (прим. ред. — із 2000 року в Середземному морі загинули 22 тис. біженців).

Утримуючи і підштовхуючи човен, вони разом із двома супутниками направили його до острова. Три з половиною години сестри боролися зі стихією, поки їхнє судно прибило до берегів Лесбосу. Серед врятованих пасажирів Юсра із особливим теплом згадує до смерті переляканого шестирічного хлопчика: коли її сили, здавалося, були на межі, дівчина, щоб підбадьорити дитину, всміхалася йому з води.

 

В ІМ'Я ДОБРА: В листопаді 2016-го Папа Римський Франциск прийняв із рук Юсри Мардіні німецьку медіапремію Бембі за допомогу біженцям і заклики до миру

 

Вона звикла панькатися з дітьми: в Дамаску з батьками залишилася їхня третя, молодша сестра. У цьому сирійському місті Юсра жила звичайним життям підлітка: вчилася в школі, тренувалася в басейні, зустрічалася з подругами, ходила на шопінг, із захопленням спостерігала за виступами свого кумира — багаторазового олімпійського чемпіона американця Майкла Фелпса.

Потім у її просте і мирне життя втрутилася війна. Бомбардуваннями зруйнувало будинок, де виросла Мардіні, й басейн, в якому вона займалася. Через чотири з половиною роки після початку сирійського конфлікту батьки вирішили переправити старших дочок до Європи, розуміючи: тільки там у них є майбутнє.

Розуміла це і Юсра: "Можливо, я загину в дорозі. Але я майже мертва у своїй країні. Я нічого не можу робити", — думала вона.

У серпні 2015-го сестри попрощалися з батьками і в супроводі родичів залишили Дамаск. Через сирійсько-турецький кордон вони вирушили до узбережжя Середземного моря, звідки контрабандист за чималу суму обіцяв переправити їх до Греції. Попереду на них чекало непросте випробування.

Коли ж сестри Мардіні й врятовані ними біженці нарешті опинилися на суші, то вирішили продовжувати шлях разом — після пережитого вони стали однією сім'єю. Через Грецію, Македонію, Сербію, Угорщину й Австрію вони пішки, на поїзді та автобусі діставалися до Мюнхена, а звідти — до Берліна. Шлях зайняв у сестер 25 діб. Через кілька місяців до них за програмою возз'єднання сімей перебралися батьки та молодша сестра.

Біженці — це звичайні люди, які здатні на великі досягнення
Юсра Мардіні

У Берліні Мардіні стала членом Олімпійського клубу і вже за рік після свого запливу в Середземному морі стояла біля бортика басейну в бразильському Ріо-де-Жанейро під прапором олімпійської команди з десяти атлетів-біженців.

"Я представляла не просто Сирію, я представляла мільйони людей у всьому світі", — згадує вона свій виступ.

Перша в житті Мардіні Олімпіада не принесла їй медалі, проте відразу після неї спортсменка розпочала підготовку до наступних літніх Ігор у Токіо. Водночас її старша сестра Сара залишила професійний спорт через травму плеча, яка загострилася під час їхнього запливу за життя. Тепер вона працює рятувальником на острові Лесбос, піклуючись про життя тих, хто, як колись вони з сестрою, зважилися на небезпечну морську подорож.

Юсра Мардіні знайшла свій спосіб допомагати: в квітні 2017-го вона стала Послом доброї волі УВКБ ООН — наймолодшим в історії організації. У цій ролі вона вже зустрілася із екс-президентом США Бараком Обамою та Папою Римським. Свою історію юна сирійка виклала в книзі Butterfly: From Refugee to Olympian, My Story of Rescue, Hope and Triumph. Книга готується до екранізації в 2019 році.

"Я хочу змінити сприйняття людей, щоб усі розуміли: втекти з власного дому — це не [особистий] вибір. І біженці — це звичайні люди, які здатні на великі досягнення", — каже Мардіні.

фото_1

ДІВЧИНА З ХАРАКТЕРОМ: Підготовку до своєї другої Олімпіади Юсра Мардіні встигає поєднувати з поїздками та зустрічами в ролі Посла доброї волі УВКБ ООН