Країна

Епоха відродження

Історії вихідців із непідконтрольних уряду територій, які, втративши все, змогли досягти успіху
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

НВ розповідає історії трьох вихідців із непідконтрольних уряду територій, які, втративши все, змогли досягти успіху на новому місці

 

Галина Корба,
Катерина Шаповал

фото_1

 Ілля Сандирєв, засновник агентства з інтернет-маркетингу Content Avenue, 26 років

Колишнє місце проживання: Донецьк

Нове місце проживання: Харків

 

У Іллі Сандирєва, фахівця з інтернет-маркетингу і засновника агентства Content Avenue, невеликий офіс із запаморочливим краєвидом на Харків. Усі стіни завішані численними дипломами та сертифікатами, що підтверджують, що до своєї справи молодик ставиться дуже серйозно. Тим паче, що освоювати її довелося практично з нуля.

У рідному Донецьку Сандирєв працював менеджером із продажу автошин, захоплювався спортом і музикою. Налагоджений побут усієї сім'ї — мамі, братові з дружиною і дитиною, а також дівчині Сандирєва, що стала згодом його дружиною, — довелося кинути в травні 2014 року, коли почалися бої в Донецькому аеропорту.

"Ми їхали з вокзалу під звуки вибухів і пострілів, над містом щосили літала авіація, — згадує молодий бізнесмен. — Ми сподівалися, що за два тижні все владнається, але стало тільки гірше. І ми зрозуміли: це надовго".

Спершу жили в Києві, там Сандирєв влаштувався на роботу у відділ продажів служби експрес-доставки Нова пошта. Але коли дружина, студентка Донецької державної музичної академії, вирішила продовжити навчання у Харкові, молода сім'я переїхала.

"Тепер мій дім — Харків. Тут усе те саме, тільки териконів немає"

 

Тут Сандирєв скористався однією з численних бізнес-програм для внутрішньо переміщених осіб. Він пройшов навчання і отримав грант на 15 тис. грн, щоб у 2015 році відкрити свою справу.

"Спочатку клієнтів не було, — згадує він. — Бувало, що в місяць заробляв усього тисячу гривень. Але потім почав регулярно відвідувати різні форуми, проходити всілякі курси, знайомитися з людьми. І справа пішла".

Зараз агентство Сандирєва отримало найважливіший знак якості у світі інтернет-маркетологів — значок Google Partners. У нього близько 30 клієнтів, з яких шість — постійні. А чистий прибуток на місяць становить 20–30 тис. грн. Решту підприємець реінвестує в свій бізнес. Незабаром сподівається взяти у допомогу нового співробітника.

Рецепт успіху простий, запевняє колишній донеччанин: не варто чекати ідеальних умов, потрібно багато працювати і якомога більше спілкуватися з іншими людьми.

"За два роки в Харкові я познайомився з більшою кількістю людей, ніж за все життя в Донецьку", — всміхається він. І вже серйозно додає: "Головне — інвестувати в знання. Їх у тебе ніхто не відніме, що б не сталося".

Про своє майбутнє в Харкові Сандирєв говорить упевнено, хоча визнає: не проходить і дня, щоб він не згадав про Донецьк. "Але мені там більше нічого робити. Навіть якщо все закінчиться, тепер мій дім — це Харків, — строго говорить бізнесмен. — Тут все те саме, тільки териконів немає".

фото_2

Юлія Юдіна, засновниця творчої майстерні KrasoTochka, 35 років

Колишнє місце проживання: Дружківка, Донецька область

Нове місце проживання: Одеса

 

овто-блакитні віночки в кольорах українського прапора дуже люблять купувати туристки з Білорусі", — розповідає Юлія Юдіна, засновниця творчої майстерні KrasoTochka, показуючи справу своїх рук — яскраві обручі, прикрашені квітами. І додає: "А ось росіянки тільки приміряють. Пояснюють: все одно, мовляв, носити не зможемо".

Юдіна добре знає, про що говорить: уже третій рік вона плете прикраси для волосся і сама продає свої вироби на центральній вулиці Одеси — Дерибасівській. Крім того, творіння її рук охоче бере на реалізацію сувенірний магазин у торгівельному центрі Пасаж. У курортний сезон чистий прибуток молодої підприємиці сягає 15 тис. грн на місяць.

Займалася такими прикрасами Юдіна не завжди. П'ять років тому вона була скромною службовицею міськради в Дружківці Донецької області і облаштовувала свій будинок, з якого не збиралася їхати.

Все змінилося навесні 2014-го. У Дружківці, як і в багатьох інших містах Донецької області, почалася підготовка до так званого референдуму про відділення від України. Родині Юдіної, батько якої в 90-х був одним з організаторів партії Народний рух України і ніколи не приховував своєї проукраїнської позиції, почали надходити погрози.

"У нашої сім'ї забрали машини, говорили, щоб ми їхали з міста", — згадує Юдіна. Її молодшому синові тоді не було і року, старшому — вісім років.

"Головне, що ми всі живі і всі разом"

 

Далі події розвивалися драматично: батька Юдіної забрали в так звану комендатуру самопроголошеної "ДНР", де він провів дві доби. Родині довелося виїхати з рідного міста.

"Зібралися за півтори години, все валилося з рук", — зітхає вона.

Рішення починати життя спочатку сім'я Юдіної прийняла швидко: вже за тиждень після від'їзду з Донецької області. Вона згадує свої розмови з чоловіком у маленькій квартирці в Лубнах, куди вони спершу переїхали.

"Ми питали один одного: чи важко починати все з нуля? Тулитися в маленькій квартирці, маючи на Донбасі хороший будинок? Шукати роботу?"— розповідає Юдіна. Відповіді на ці питання у них із чоловіком були однаковими: головне, що всі цілі, а все інше — набутне.

У Лубнах роботи знайти не вдалося, і сім'я перебралася до Одеси. Тут чоловік Юдіної, який працював у Дружківці економістом, пішов учнем до коваля. А вона почала плести прикраси. Опановувати нові навички не довелося — рукоділля завжди було її хобі. Спочатку продавала свої віночки і шпильки через інтернет, потім — на ярмарку на Дерибасівській. Згодом найняла реалізаторів для продажу прикрас на вулицях, а також почала постачати їх до сувенірного магазину.

Тепер Юдіна розповідає, що свій красивий будинок у Дружківці згадує нечасто. Зараз він стоїть розграбований і порожній.

"Головне, що ми всі живі і всі разом", — знову повторює вона.

фото_3

Діна Ібрагімова, гендиректор дитячого інтернет-телебачення Веселка TV, 51 рік

Колишнє місце проживання: Луганськ

Нове місце проживання: Київ

 

Луганчанка Діна Ібрагімова — справжній гуру в питаннях роботи з дітьми. Вона більше десяти років пропрацювала на дитячому телебаченні Веселка TV, яке сама ж і заснувала. Часто готувала програми для Луганської обласної телерадіокомпанії. Багато її програм отримували престижні премії та били рекорди за переглядами на YouTube у своєму сегменті. Збройний конфлікт на Донбасі все змінив.

"Ми втратили студію, у нашого оператора було повністю зруйновано будинок. Він практично тільки камеру свою і вивіз", — із гіркотою говорить Ібрагімова.

У Києві довелося починати все спочатку. Перша допомога прийшла від інших луганчан, зокрема тих, хто теж постраждав від конфлікту. В підсумку всього за два місяці їй вдалося реанімувати телебачення. І зараз в активі каналу — безліч нових нагород, які вона з радістю демонструє, а також понад 5 млн переглядів на YouTube і повністю обладнана телестудія.

Деякі програми Веселки TV транслює 8 канал, а окремі проекти навіть були в ефірі загальнонаціонального каналу UA:Перший.

У виробництві контенту і заняттях, серед яких лекції з вокалу, мультиплікації, акторської майстерності та сценічної мови, беруть участь понад 50 дітей від 5 до 15 років. Із них майже половина — діти внутрішньо переміщених осіб. Багато дітей відвідували Веселку TV у рідному Луганську, а тепер продовжують це робити на новому місці.

"Тепер тільки працювати і не зупинятися"

 

"Завдяки цьому діти можуть повернутися у комфортну атмосферу, — говорить Ібрагімова. — Не всі з них змогли пристосуватися в нових школах, багато всією сім'єю тісняться в одній кімнаті. Раніше у них був свій куток, а тепер немає. Але тут вони знову можуть відчути себе як удома".

Соціальну значимість дитячого проекту Ібрагімової в нових умовах оцінили і міжнародні донори. За час роботи в Києві команда отримала грантів на понад 200 тис. грн. У деяких програмах разом із дітьми брали участь зірки шоу-бізнесу та інші знаменитості. Зокрема, на шоу Млад & Star, під час якого діти засипають гостя каверзними питаннями, встигли взяти участь співак MONATIK, шоумен Євген Кошовий і перша леді Марина Порошенко.

Аби домогтися успіху в нових обставинах, втративши майже все, потрібно триматися разом і не здаватися, запевняє Ібрагімова. "Коли стало зрозуміло, що йде війна, і кінця цьому не видно, а ми всі [колишні луганчани] в Києві, то ми збилися докупи буквально за тиждень, — каже вона. — А тепер тільки працювати і не зупинятися".