Погляди

Пропетляти не вийде

Найближчі два тижні стануть найважливішими для України. Якщо незалежний антикорупційний суд не буде створено, країну чекає фінансова криза
Хочете купити цю статтю?

Найближчі два тижні стануть найважливішими для України. Якщо незалежний антикорупційний суд не буде створено, країну чекає фінансова криза

 

 

Гліб Вишлінський,
виконавчий директор
Центру економічної стратегії

 

С онячний вихідний на літній терасі кафе не віщував бесід про роботу. Але випадкова зустріч айтівця та економіста неможлива без питання "що буде з курсом долара?". Щоправда, цього разу відповідь не вимагала розумових зусиль. Зараз єдиний і головний фактор стабільності національної валюти — виконання умов програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.

За 2018-2019 роки Україні потрібно виплатити майже $11 млрд зовнішнього державного боргу. Станом на кінець березня на валютних рахунках уряду залишалося близько $1,4 млрд, яких вистачить до серпня, якщо не чіпати валютні резерви НБУ. Яких, для порівняння, всього $19 млрд. Якщо розтратити більше половини резервів на виплату держборгу в найближчі півтора року, то резерви наблизяться до мінімального рівня 2014-2015 років. Тоді це закінчилося обвалом гривні.

Теоретично можна позичити ці мільярди у приватних кредиторів. Минулої осені, через кілька місяців після успішного отримання траншу МВФ, нам вдалося перекредитуватися під понад 7% річних у доларах. Для порівняння — ставка за кредитами МВФ близько 3% річних, а за макрофінансовою допомогою ЄС, яка не є можливою без виконання умов Фонду, взагалі близька до нуля.

Очевидно: держава, що нездатна виконати дві умови МВФ, переплатить значно більше. І ймовірність того, що такій державі напередодні виборів у принципі дадуть потрібну суму, невисока.

Тому українським політикам доведеться або виконувати зобов'язання перед МВФ, або ставити країну на межу фінансової кризи. І хоч умов усього дві, одна з них несе величезний ризик для еліти, яка, за словами посла ЄС в Україні Хьюга Мінгареллі, понад 20 років використовувала Україну як свій банкомат.

Щоб прочитати статтю повністю,