Країна. За лаштунками виборів

Кого підтримають олігархи

На кого роблять ставку на президентських виборах найбагатші українці 

На кого роблять ставку на президентських виборах найбагатші українці з потужними медіаресурсами

 

Христина Бердинських, Іван Верстюк

 

 

Н апередодні Великодня на вулицях Маріуполя Донецької області воскресав не тільки син Божий, а й Олег Ляшко, лідер Радикальної партії (РП). Білборди із зображенням цього політика заполонили все місто. "Христос Воскрес! Воскресне Україна!" —  обіцяв з них головний радикал країни.

При цьому в Маріуполі залишилися й інші білборди, з яких той самий політик вітає городян з іншим весняним святом, радше комуністичним: "Жінкам — кохання і турботу. Ваш Олег Ляшко".

Ляшко, голова парламентської фракції, що складається з 21 депутата, тепер частий гість Маріуполя — міста, в якому знаходяться заводи найбагатшого українця Ріната Ахметова.

Рік тому, на святкуванні 120-річчя металургійного комбінату імені Ілліча, який належить мільярдерові, співробітники заводу навіть присвоїли Ляшку звання "почесний іллічівець".

А в кінці лютого вже цього року "почесний іллічівець" у відповідь нагородив топ-менеджера Ахметова Юрія Зінченка, технічного директора Метінвесту, партійною посадою — зробив його головою виконкому РП.

Бурхлива вітальна діяльність Ляшко невипадкова — в травні наступного року відбудуться президентські вибори, і у головного радикала на них пристойні шанси. За даними опитування соціологічної групи Рейтинг за грудень 2017-го, у нього п'яте місце в загальному заліку: 8,7% респондентів готові віддати голоси голові РП. До лідерів — Юлії Тимошенко і Петра Порошенка — йому далеко, але до третього місця (на якому опинився голова Опоблоку Юрій Бойко з 11,7%) — рукою подати.

Після Маріуполя Ляшко вирушить у Дніпро — зустрічатися зі співробітниками Придніпровської ТЕС, яка також належить Ахметову.

Напередодні візиту місцеві активісти здійняли галас навколо погіршення екологічної ситуації в місті, звинувативши в цьому станцію. "Ляшко мав допомогти медійно вирівняти ситуацію", — розповідає Артем Романюков з Дніпра, голова правління громадської організації Громадський контроль.

Подібне "підсапування" радикалом підприємств найбагатшого українця змусило Дениса Казанського, журналіста і блогера, зробити висновок: "Уже точно можна сказати, що Ахметов підтримує Ляшка і допомагатиме йому на президентських виборах".

Про вибори, як запевняють експерти, сьогодні думає не один лише найбагатший українець, але і його колеги зі списку найбагатших — ті самі класичні олігархи, власники не тільки фінансів, але і медійного, а також політичного ресурсів.

Йдеться про чудову п'ятірку — Ахметова, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Дмитра Фірташа та самого Порошенка — людей, які разом володіють 9,5% ВВП всієї країни.

У виборчі перегони вже включаються найбільш рейтингові телеканали: Інтер Фірташа та Сергія Льовочкіна, 1+1 Коломойського, ICTV Пінчука та телеканал Україна Ахметова.

Тобто олігархи почали робити те, чим вони займаються регулярно, — рухати фігури на глобальній політичній дошці, підносячи догори тих, хто погодився співпрацювати, і знищуючи опонентів.

В результаті країна може отримати звичну для неї погану якість виконавчої та законодавчої влади. Тому що діяльність вітчизняних мільярдерів, за словами Гліба Вишлінського, виконавчого директора Центру економічної стратегії, "погіршує якість політики і заважає політичній конкуренції".

Сам собі головний

К лючовим гравцем майбутніх президентських виборів стане Порошенко — унікальний кандидат, який ще й сам собі олігарх. Тобто він точно зробив вже свою ставку.

За даними групи Рейтинг, Порошенко — №2 серед претендентів: гарант має 15,6% проти лідерських 18,7% у Тимошенко.

Але не тільки гроші і рейтинг роблять чинного президента зручним кандидатом для інших вітчизняних мільярдерів.

"Іншим олігархам не потрібно його [Порошенка] змінювати, — упевнений позафракційний депутат Віктор Чумак. — Він є гарантом правил, які влаштовують всіх".

Власник ДТЕК і Метінвесту на майбутніх виборах — а слідом за президентськими в країні восени 2019-го відбудуться і парламентські — підтримає не тільки Ляшка, вважає Анатолій Октисюк, експерт Дому демократії. Мільярдер, мовляв, зацікавлений і в другому терміні чинного президента. "Ахметов — олігарх, який зараз дуже добре заробляє", — пояснює політолог, нагадуючи, що за нинішнього господаря Банкової енергосектор, на якому діють підприємства Ахметова, отримав дуже вигідні для останніх тарифи.

Пінчук за нинішнього глави держави нічого не набув, але й не втратив. І тому він також виявить лояльність до повторних президентських амбіцій глави держави, вважає політолог Володимир Фесенко, — цей мільярдер традиційно орієнтується на Банкову. Тим більше що у нього хороші стосунки з Порошенком.

Але філантроп-бізнесмен ще й обережний. Саме тому на своїх ресурсах він дасть слово всім ключовим кандидатам, каже Фесенко.

Так, на телеканалі ICTV, який входить в медіахолдинг Пінчука, нещодавно з'явилася Тимошенко, головний конкурент Порошенка на виборах. У лютому вона також брала участь у Мюнхенській конференції з безпеки. В рамках цього заходу відбулася закрита вечеря для друзів України, організована Пінчуком. На ньому, як каже Фесенко, була присутня і Тимошенко.

Політолог також нагадує: у фракції Батьківщини у Верховній раді перебуває Олена Кондратюк, дружина Олександра Богуцького, генерального виконавчого директора ICTV. "Відносини Тимошенко і Пінчука зараз досить конструктивні", — констатує експерт.

При цьому, за словами аналітиків, Пінчук любить запалювати нові політичні зірки. Свого часу він підтримував і запрошував спікером на всі свої заходи молодого політика Арсенія Яценюка — майбутнього прем'єр-міністра і нинішнього лідера Народного фронту (НФ). І якщо зараз фронтмен рок-гурту Океан Ельзи Святослав Вакарчук, якому експерти, соціологи і ЗМІ наполегливо пророкують політичні перспективи, все ж вирішить балотуватися в президенти, з високою часткою ймовірності він отримає підтримку Пінчука.

 

Опоненти

С еред учасників топ-п'ятірки вітчизняної олігархії є людина, безумовно ображена владою, — це Ігор Коломойський, який втратив за Порошенка-президента багато, зокрема й ПриватБанк. І він, найімовірніше, підтримає когось з опонентів глави держави. Це може бути навіть Тимошенко, кажуть аналітики.

"Необов'язково підтримувати грошима: телеканал Коломойського [1+1] — це теж інструмент політичної боротьби", — розповідає Чумак. Співпраця з Леді Ю може бути непрямою: Женевсько-дніпровський мільярдер посприяє колишній харківській бранці навіть тим, що почне за допомогою своїх медіаактивів методично "торпедувати" президента.

Але ідеальним політичним партнером для Коломойського, на думку експертів, став шоумен Володимир Зеленський, керівник студії Квартал-95, який співпрацює з 1+1.

Його поки що не сприймають всерйоз політологи, але успіх серіалу Слуга народу, який випустив Квартал-95, може принести однойменній партії, створеній та зареєстрованій Зеленським 1 грудня минулого року, відмінні дивіденди.

Ідея серіалу, заявлена ​​авторами, — історія про те, що буде, якщо главою держави стане звичайна людина з народу, "нова, чесна, принципова і, найголовніше, розумна людина". На цьому, впевнений Фесенко, вже можна будувати виборчу кампанію.

Іншим олігархам не потрібно змінювати Порошенка
Віктор Чумак,
позафракційний депутат

І от — перший результат: соціологи з фонду Демініціативи та Центру Разумкова в тому ж грудні 2017-го дослідили, що рівень підтримки новонародженої партії шоумена становить 4%. А це восьмий результат серед найпотужніших політичних сил країни.

Також Коломойський напевно підтримає і кандидата від партії УКРОП. Фесенко прогнозує, що таким може стати позафракційний депутат Олександр Шевченко, співвласник пов'язаного із засновником Привату гірськолижного курорту Буковель.

Лев Підлісецький, депутат фракції Самопоміч, уточнює: Коломойського складно прогнозувати. Той, мовляв, вміє маневрувати. Так, перед парламентськими виборами 2014-го телеканал 1+1 в позитивному світлі показував Самопоміч. "Всі думали, що він нас фінансує. А Коломойському просто вигідно було піарити Самоміч, тому що тоді він "мочив" Ляшка", — говорить депутат.

Має свої рахунки з президентом і Фірташ, який став, за словами Віталія Кулика, директора Центру дослідження громадянського суспільства, заручником ситуації. Він не стане співпрацювати з Тимошенко — Фірташ давно має зуб на Леді Ю. А Ляшко активний на підприємствах Ахметова.

Саме тому засновник схеми газового посередництва, якого утримують зараз в Австрії за запитом США, вимушено грає на боці кандидата влади. Адже лідер Опоблоку Бойко, соратник Льовочкіна і Фірташа, вже не фігурує в кримінальному розслідуванні Генпрокуратури щодо так званих вишок Бойка. Та й у разі перемоги Порошенка Фірташ, на думку Кулика, може розраховувати на створення нового консенсусу.

Свій внесок у скарбничку президента мільярдер робить вже тим, що допомагає — за допомогою Інтера — Бойку: останній є зручним опонентом для Порошенка в другому турі президентських виборів.

З прицілом на парламентські виборчі перегони група Льовочкіна-Фірташа просуває ще одного потенційного кандидата в президенти — народного депутата Сергія Капліна, лідера так званої Партії простих людей. Того вже зараз активно цитують в новинних програмах Інтера. "Вони [Льовочкін-Фірташ] спробують [на Капліні] зробити популістський проект, залучити електорат колишніх комуністів. І дивитимуться, що з цього вийде", — каже Казанський.

фото

БОГ ТА ОЛЕГ З ВАМИ: Лідер РП Олег Ляшко розгорнув рекламну кампанію в Маріуполі (на фото — його білборд до Великодня), користуючись лояльністю Ріната Ахметова

Інструменти влади

П ідтримка олігархів на виборах може виявлятися в найрізноманітнішій формі. У цьому процесі визначальним є чорний кеш, адже фінансування кампаній йде непрозоро, каже Підлісецький, а виборчі фонди необхідно наповнювати.

Крім грошей, є ще й організаційний ресурс. Наприклад, підприємства Ахметова — це величезні багатотисячні колективи, у кожного співробітника є родичі та друзі. Якщо кандидат в президенти регулярно отримує доступ на подібні заводи, — це серйозна підтримка, електоральна і медійна, пояснює Казанський.

Чинному президенту завжди простіше, оскільки він може використовувати адміністративний ресурс. А ось іншим кандидатам без підтримки власників підприємств пробратися на них складно.

Велику роль відіграють і медіаактиви — тут кандидати хоч-не-хоч потрапляють у залежність від олігархів, пояснює Вишлінський з Центру економічної стратегії. Для того щоб отримати доступ на рейтингові телеканали, потрібно домовлятися з їх власниками. І в цьому місці виникають ділові відносини.

"Навіть якщо ти спочатку чистий як білий аркуш, у тебе вже з'являться як мінімум моральні зобов'язання", — розповідає експерт. І це ще в кращому разі.

Заради себе

У часть у виборах — природний процес для вітчизняних олігархів: результат народного волевиявлення багато в чому визначає розвиток бізнесу, який належить їм. Про це в один голос говорять експерти.

Наприклад, Ахметову важливий контроль над регуляторами, які встановлюють тарифи. Оскільки комісія, що займається цим, фактично залежить від президента, найбагатшому українцю важливо, хто отримає крісло на Банковій, пояснює Вишлінський.

Також українським мільярдерам потрібні власні центри впливу в уряді, особливо в міністерствах, які курують профільні для їх бізнесу галузі. А ключ до Кабміну лежить в парламенті.

Так і закручується виборчий цикл. Він починається з отримання голосів на виборах, формування лояльних депутатських груп, уряду і розстановки потрібних людей на ключові посади. А закінчується тим, що фінансові вкладення у виборчі кампанії починають повертатися, говорить Вишлінський.

Хоча для деяких олігархів завдання може бути і значно простішим — мінімізація ризиків: щоб новий президент, Кабмін і Рада не ставили їм палиці в колеса.

У будь-якому разі вся ця бурхлива діяльність спотворює реальний політичний простір країни. В олігархічній моделі нові та самостійні політики, запит на яких в суспільстві великий, не мають шансів на успіх. Без медійної та організаційної підтримки в регіонах прорив неможливий, впевнений Октисюк.

Щоправда, Чумак сподівається, що часи змінюються.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.