Світ

Звичайне вбивство

До 2100 року зникне половина з існуючих нині видів тварин

Людська діяльність призвела до глобальної катастрофи — до 2100 року зникне половина з існуючих нині видів тварин. І це буде лише початком наступного масового вимирання біологічних видів

 

Олексій Бондарєв

 

 

У же до кінця поточного сторіччя багато тварин, яких сучасні діти годували в зоопарках, стануть історією. Розпочнеться масштабне вимирання біологічних видів — катастрофічна подія, яка розтягнеться на століття і призведе до буквального знелюднення безлічі регіонів планети. Такий основний висновок звіту, опублікованого в березні цьогоріч Міжурядовою платформою з біорізноманіття при ООН.

Вчені, що брали участь у дослідженні, попереджають, що катастрофа буде наповну відчутна в деяких регіонах планети вже в 2050 році. А до 2100 року катастрофа торкнеться всієї планети.

"До кінця століття ми втратимо половину дикої природи Землі, — констатує американський біолог Пітер Рейвен.— І це лякає, оскільки саме виживання людства досі залежить від дикої природи".

Чому станеться катастрофа, не секрет. Багаті західні країни активно "викачують" природні ресурси, порушуючи баланс екосистеми планети, упевнений Пол Ерліх, біолог зі Стенфордського університету.

Виступаючи на нещодавній Ватиканській конференції, присвяченій зникаючим видам, Ерліх навів красномовні приклади. "Ми готові побудувати шосе, знищуючи національний парк Серенгеті в Центральній Африці, щоб полегшити транспортування рідкісних мінералів, які необхідні для виробництва смартфонів, — говорив Ерліх.— Ми вигрібаємо всю рибу з морів, руйнуємо коралові рифи і наповнюємо атмосферу вуглекислим газом".

Остання обставина становить найбільшу небезпеку, стверджують вчені: недавні дослідження дозволили безпосередньо пов'язати попередні масові вимирання на планеті з масштабними змінами в кругообігу вуглецю в природі.

інфографіка_ВСТАВІТЬ
Прийдешнє вимирання

П ланета Земля перебуває на межі шостого масового вимирання життя. Розпочнеться воно приблизно в 2100 році й буде безпосередньо пов'язане з кількістю вуглекислого газу, яка потрапляє у атмосферу в результаті діяльності людини.

До такого висновку прийшла група американських математиків на чолі з професором Деніелом Ротманом із Массачусетського технологічного інституту. Вони проаналізували п'ять попередніх масових вимирань на планеті, які траплялися на Землі за останні 540 млн років.

Масовими вимираннями в палеонтології називають періоди деяких глобальних катастроф в історії Землі, коли швидкість вимирання біологічних видів була більша за звичайну.

Ротман є автором теорії про те, що порушення природного кругообігу вуглецю через атмосферу, океани, рослини та продукти тваринного життя раніше вже призводили до масових вимирань тварин і рослин.

Вченим відомо про 31 випадок в історії Землі, коли відбувалася екологічна катастрофа такого типу. Біологи також знають про п'ять масових вимирань живих видів, які сталися в історії планети.

Детальне зіставлення цих двох типів подій дозволило вченим з'ясувати, що чотири з п'яти масових вимирань збігалися за часом зі змінами в кругообігу вуглецю. Зокрема і так зване Велике вимирання, яке відбулось 248 млн років тому і призвело до зникнення 96% усіх видів живих істот у морях і більше 70% тварин на суші.

Ми знищуємо життя на Землі самим своїм існуванням
Пол Ерліх,
професор Стенфордського університету

Проаналізувавши ці збіги, Ротман створив математичну формулу, яка допомагає передбачити, скільки вуглецю має потрапити в світовий океан, який всмоктує в себе вуглець з атмосфери, перш ніж почнеться шосте масове вимирання.

Відповідно до його розрахунків, часу залишилося зовсім мало. Ротман стверджує: масове вимирання почнеться, якщо в океанах опиниться 310 гігатонн вуглецю. А це всього лише на 10 гігатонн більше, ніж вказано в оптимістичному сценарії прогнозу Комітету з кліматичних змін при ООН на 2100 рік.

У песимістичному сценарії експерти називають цифру 500 гігатонн, яка, за підрахунками Ротмана, означає позамежний рівень. При такому вмісті вуглецю у світовому океані масове вимирання неминуче, і воно набуде колосальних масштабів, попереджає вчений.

До того ж деякі вчені вважають, що шосте масове вимирання вже почалося. І хоча загальна кількість біологічних видів, які вже зникли, поки не сягнула апокаліптичних масштабів колишніх вимирань, темпи, з якими зникнення видів набирає обертів, цілком можна порівняти.

Ротман наголошує, що прийдешнє масове вимирання буде пов'язане з вуглецем, який потрапляє в атмосферу внаслідок спалювання нафтопродуктів і вугілля, які перебували глибоко під землею протягом мільйонів років.

На думку Ротмана, на початку процес може бути повільним, але до моменту накопичення критичної маси вуглецю в океані він може сильно прискоритися. Вчений вважає, що саме собою масове вимирання може тривати тисячі років, але в будь-якому разі 2100 рік стане точкою неповернення.

"Ми вступаємо на незнану територію", — констатує Ротман.

фото_1

ПТАШКУ ШКОДА: Пол Ерліх, біолог зі Стенфордського університету, в масовому вимиранні тварин звинувачує багаті західні країни, які заради процвітання економіки порушують баланс екосистеми планети

Як це відбувається?

В перше ідею про те, що масові вимирання, сліди яких знаходили палеонтологи, могли бути причиною кліматичних змін, висловив на початку XVIII століття французький вчений Жорж Кюв'є.

Пізніше вчені пов'язали цю ідею з теорією еволюції Чарльза Дарвіна. Відтоді у палеонтології панує гіпотеза про те, що причиною масового вимирання є той факт, що більшість біологічних видів просто не встигають пристосуватися до мінливих умов навколишнього середовища.

Вчені вже спостерігають подібні процеси в сучасних деревах, що підтверджує гіпотезу. У міру того, як внаслідок глобального потепління зростає середньорічна температура, деякі види дерев зникають, якщо виявляються нездатними мігрувати на височини, де температура нижча.

Деревам потрібно досить багато часу для міграції, потрібно, щоб їх насіння було перенесено в інші області вітром або птахами. А потім потрібен час, щоб дерева проросли і прижилися на нових територіях, де їм доводиться в буквальному сенсі боротися за місце під сонцем з іншими рослинами.

З тваринами і рибами буває й по-іншому. Так, нещодавно американські морські біологи зробили приголомшливе відкриття. З'ясувалося, що рибки кіллі, що мешкають у водоймах поблизу Атлантичного узбережжя США, змогли пристосуватися до різкого зростання рівня забруднення води. З невідомої поки причини, тоді як інші види риб у місцевих водоймах стоять на межі вимирання або вже зникли, рибки кіллі продемонстрували завидну стійкість до діоксинів і важких металів, які скидають у річки промислові підприємства.

Очевидно, що геном рибок кіллі містить значну кількість варіацій, що дозволяє представникам цього виду з певним набором генів успішно протистояти забрудненню навколишнього середовища. Тоді як частина виду вимирає, інші виживають і розмножуються, зберігаючи вид.

Утім, це унікальний випадок у сучасній біології, наголошують дослідники.

"Деякі, почувши історію рибок киллі, радіють тому, як природа еволюціонує прямо на очах, — каже один з авторів дослідження, професор Ендрю Уайтхед із Каліфорнійського університету.— Але потрібно розуміти, що більшість біологічних видів на таке не здатні".

ОСТАННІЙ З МОГІКАН: На фото — останній у світі північний білий носоріг на прізвисько Судан. Він помер у середині березня у Кенії

Хто зникне першим?

В же до 2050 року ми відчуємо близьку катастрофу на повну, констатують фахівці Міжурядової платформи з біорізноманіття при ООН.

У своєму нещодавньому звіті про зникаючі види вони пророкують, що в Південно-Східній Азії до 2050 року практично не залишиться рибних ресурсів. Основною причиною цього стануть погіршення екології та масовий вилов риби.

Також зникне до 90% коралів, які відіграють найважливішу роль в екосистемі місцевих морів. Вони не тільки є домом для безлічі морських мікроорганізмів і тварин, а й вважаються аналогом лісів на суші, оскільки поглинають вуглекислоту.

Також експерти попереджають про те, що вже до середини поточного сторіччя населення Африки зросте з нинішніх 1,2 млрд чоловік до 2,5 млрд. Африканці споживатимуть ще більше природних ресурсів і наноситимуть ще більшу шкоду навколишньому середовищу. Зокрема, в звіті зазначено, що деякі вкрай важливі для місцевої фауни озера в Африці пересохнуть. Як наслідок, вчені пророкують, що біорізноманіття Африки скоротиться до 2050 року на 40%.

А до 2100 року в Африці зникне більше 50% усіх існуючих сьогодні тварин і птахів.

Серед тих, хто входить до групи ризику, — слони, носороги та горили. Так, африканський слон вже сьогодні втратив більше 70% свого ареалу проживання. За останні 100 років популяція слонів знизилася майже вдесятеро. Трохи краще йдуть справи в індійських слонів, популяція яких скоротилася за останні 50 років "лише" на 80%.

Три з чотирьох видів горил вже сьогодні вважаються вимираючими, а четвертий вид — під загрозою вимирання. Деякі види носорогів скоротилися до кількості, яку можна перерахувати на пальцях.

Ще в XX столітті ми назавжди втратили кілька видів тигрів, а до 2010 року вчені констатували втрату 95% популяції тигрів у світі. Деякі породи тигрів сьогодні існують лише у вигляді декількох представників у зоопарках, повернути їх у дику природу вже не є можливим.

Список можна продовжувати нескінченно. Кожен п'ятий вид тварин на планеті сьогодні перебуває під загрозою вимирання, а до кінця сторіччя це буде вже кожен другий вид.

Чи можна зупинити цей процес? Багато вчених упевнені: точка неповернення вже пройдена. Однак є й ті, хто, як і Родман, стверджує, що до 2100 року в людства є час реорганізувати промисловість, перейти на екологічний транспорт і скоротити викиди парникових газів.

Водночас американський біолог Пол Ерліх переконаний: головна проблема в іншому. За такого великого населення Землі і такого динамічного його приросту питання про екологічність промисловості звучить наївно.

До кінця століття на планеті житиме не 7 млрд, а вже 11 млрд людей. І якщо вони витрачатимуть природні ресурси і забруднюватимуть планету так, як це роблять сьогодні США, людству не вистачить і чотирьох таких планет, як Земля, для задоволення своїх потреб, вважає Ерліх.

Значить, потрібно або боротися з перенаселенням шляхом контролю за народжуваністю, або летіти на Марс, продовжує вчений. "Ми знищуємо життя на Землі самим своїм існуванням, — каже Ерліх.— У нас є можливість зупинити це, але небезпека досі неочевидна для більшості людей. І з цим нам потрібно боротися насамперед".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.