Світ

Роман із шефом

Наявність коханки стає неписаним правилом для китайських держчиновників, які прагнуть здобути славу успішних

уНаявність однієї коханки, а ліпше кількох стало неписаним правилом для китайських держчиновників, які прагнуть здобути славу успішних

 

Анна Павленко

 

 

Ц зі Іннань, 26-річна телеведуча з Пекіна, щойно дізнавшись, що її коханий Фань Юе, заступник директора китайського державного архівного управління, одружений і виховує сина-підлітка, одразу ж виклала в інтернет історію їхніх чотирирічних стосунків. Цзі розлютилася, адже Фань клявся їй у коханні та навіть обіцяв одружитися.

Читачів блогу телеведучої, серед яких були співробітники Дисциплінарної інспекції ЦК компартії Китаю, особливо зацікавило марнотратство чиновника. Сотні фотографій та відеороликів, які супроводжували розповідь дівчини, зафіксували, як Фань дарує їй коштовні ювелірні прикраси, автомобілі, водить на шопінг у шикарні магазини і влаштовує побачення в апартаментах із басейном.

У підсумку історія закінчилася сумно: пара розлучилася, а Фаня не тільки звільнили, але і почали проти нього розслідування за підозрою в корупції.

За останні кілька років китайська преса розповсюдила чимало подібних історій. На тлі масштабної кампанії з боротьби із корупцією, яку ініціював китайський лідер Сі Цзіньпін, з'ясувалося: практично кожен хабарник має одну або декілька інтрижок на стороні. Так, за даними дослідження Центру кризового управління в Народному університеті Пекіна, 95% викритих у корупції в 2012 році мали позашлюбні зв'язки. У 60% випадків коханки перебували у них на утриманні.

Своїх утриманок, або "маленьких третіх", як їх називають у Китаї, заможні китайці не тільки обдаровують дорогими подарунками, а й селять у спеціально куплених квартирах. У великих містах — Шеньчжені, Шанхаї, Пекіні та інших — вже утворилися цілі квартали, які називають містечками утриманок, ділиться із НВ Торстен Паттберг, філософ і культурний критик, автор книги Дихотомія Схід-Захід про контраст двох цивілізацій.

"Культура утриманок щільно вкоренилася у китайському суспільстві та місцевих гендерних ролях", — каже він про причини явища. Багатовікові патріархальні традиції в поєднанні з економічною і гендерною нерівністю підштовхують бідних дівчат із провінції прокладати собі шлях у забезпечене життя через ліжка міських товстосумів.

Не кожен китайський чоловік може завести коханку, адже для цього потрібні гроші, наголошує Джею Лю, заступник директора Китайського інституту в Школі східних та африканських досліджень (SOAS) у Лондоні. В колі знаменитостей, бізнесменів та чиновників наявність коханки служить показником успішності.

"Якщо ви багаті та впливові, то гарна молода утриманка стає символом статусу", — констатує Лю.

фото_2

НЕСІМЕЙНИЙ ВІДПОЧИНОК: Китайський чиновник Фань Юе та його коханка Цзі Іннань позують на тлі Великої Китайської стіни

Від наложниць до утриманок

Я кщо Фань Юе мав лише одну інтрижку на стороні, то у деяких інших високопоставлених китайських бюрократів є по кілька десятків утриманок. Так, у колишнього міністра залізниць Китаю Лю Чжіцзюнь, який у 2013 році був засуджений до смертної кари за корупцію, журналісти нарахували 18 коханок. Серед них — актриси, медсестри і бортпровідниці.

Ще більш перелюбним виявився Сюй Менцзя, екс-секретар парткому міста Яань, засуджений за хабарництво до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Він утримував одразу 30 коханок.

Свій гарем був і у одіозного Чжоу Юнкана, члена політбюро компартії Китаю і колишнього глави органів держбезпеки. Він вважається найбільш високопоставленим засудженим чиновником у КНР за останні 30 років. Однак рекордсменом за кількістю пасій виявився Сюй Ціяо, колишній глава будівельного управління провінції Цзянсу, який отримав термін за корупцію в 2001 році. Завдяки секс-щоденнику, який вів службовець, пресі стало відомо про його 146 коханок.

Історичною передумовою до сучасної культури утриманок у Китаї є конфуціанська ідеологія і патріархальна культура, які домінували в країні століттями, стверджує Ліцзя Чжан, китайська письменниця і журналіст, автор роману Лотос про проституцію в Шеньчжені.

З одного боку, конфуціанство і даосизм — дві корінні релігійно-філософські системи Піднебесної — проповідують чіткі гендерні ролі та підлегле становище жінки. З іншого — в стародавньому Китаї, як і в багатьох інших примітивних суспільствах, практикувалися полігамія і проміскуїтет, нагадує Паттберг. Наприклад, легендарний правитель Хуан-ді, або Жовтий імператор, мав чотири законні дружини і сотні наложниць.

І хоча на початку ХХ століття Європа "імпортувала" в Китай християнські цінності та ідею закріпленої законом моногамії, культура коханок як і раніше тут процвітає.

Перші кроки до гендерної рівності в середині ХХ століття зробили китайські комуністи на чолі з Мао Цзедуном. "Жінки тримають на своїх плечах половину неба", — заявив Мао, і водночас проголосив курс на позбавлення від західного "духовного забруднення". У підсумку позашлюбні стосунки стали табу, порушення якого могло серйозно зіпсувати кар'єру і репутацію чоловіка.

"Однак в останні десятиліття традиції утримувати наложниць повертаються разом зі зростаючим багатством та ослабленням соціального контролю", — зазначає Чжан.

Після Мао капіталістичні реформи Ден Сяопіна сприяли економічному розвитку і більшій відкритості Китаю. У китайських чоловіків з'явилися гроші, а з ними і бажання урізноманітнити своє інтимне життя. У підсумку паралельно з іншими бізнесами в країні почала розквітати секс-індустрія.

Сьогодні проституція в Китаї не легалізована, але вельми поширена. Жриць кохання можна зустріти в численних караоке-барах, салонах краси, ресторанах і клубах. За різними підрахунками, загальна кількість робітниць секс-індустрії в Піднебесній сягає 6 млн, а її обсяг — $73 млрд. Ця цифра вп'ятеро більша, ніж у США, і в чотири — ніж у Німеччині, яка легалізувала проституцію, відзначають у компанії з дослідження тіньових ринків Havocscope.

"У мене є друг, який викликає повій кожні два тижні, і я його не засуджую", — розповідає Су Ченгуан, 29-річний помічник аудитора з міського округу Хух-Хото на північному сході Китаю. Він холостяк, і у нього є гроші, а дівчата таким чином заробляють. Тут нема кого звинувачувати, вважає співрозмовник НВ.

Тим часом можливості жінок із початком ринкових реформ у Китаї почали скорочуватися, визнають експерти. Цей процес триває і сьогодні. "Розрив у доходах за гендерною ознакою зростає, кількість працюючих жінок зменшується, а рівень гендерного паритету знижується", — підтверджує Чжан.

Якщо в 1990-х роках міські мешканки отримували 78% чоловічого окладу, то до 2010-го цей показник знизився до 67%. За той же період зарплати китаянок у сільській місцевості впали з 79% до 56% від ставки працівника-чоловіка. До того ж можливості відстояти свої права у китайських жінок вкрай обмежені: авторитарний однопартійний режим КНР не допускає будь-якого активізму — зокрема феміністичного.

Третя зайва

39 -річну Чен, мешканку великого китайського міста Чунцин, охопив відчай, коли виявила в мобільному телефоні свого чоловіка повідомлення від іншої жінки, яке починалося зі звертання "любий". Вона зажадала від чоловіка відповідей, і той визнав: у нього є коханка. Однак Чен твердо вирішила зберегти свій 11-річний шлюб, де чоловік був єдиним годувальником для неї та їхніх двох дітей.

Тоді Чен звернулася в агентство сімейних консультацій і заплатила $24 тис. за порятунок від "маленької третьої".

Фахівці агентства різнобічно підійшли до поставленого завдання. По-перше, вони переконали юну пасію в непривабливості спільного майбутнього з коханцем після його розлучення. По-друге, вказали невірному чоловікові на корисливі мотиви утриманки. По-третє, навчили саму Чен одягатися і говорити з чоловіком так, щоб бути для нього привабливою. Зрештою, через вісім місяців після звернення Чен в агентство роман її чоловіка було завершено.

Усунення коханок — послуга, навколо якої в Китаї вже виросла ціла індустрія. Наприклад, в агентстві сімейного консультування Weiqing Network Technology, яке працює понад 16 років і має півсотні офісів у всьому Китаї, стверджують: 80% клієнток звертаються до них із запитом покласти край інтрижкам чоловіків. Щороку їхні послуги допомагають зберегти близько 5 тис. шлюбів, підраховують у компанії.

За усунення коханки клієнти платять у середньому близько $8 тис. Однак залежно від способу усунення загальна сума може сягати $100 тис. До того ж співробітники агентства наголошують, що не використовують насильницьких методів. У їхньому арсеналі — тільки сила переконання, в крайньому випадку компромат.

Так, до утриманки можна підіслати співробітницю агентства, яка подружиться з нею і переконає кинути свого спонсора. Іноді фахівцям вдається вмовити начальника невірного чоловіка перевести його на роботу в інше місто або змусити втрутитися у ситуацію родичів та друзів.

Найжорсткішим вважається метод компромату. У цьому разі співробітник агентства знайомиться з утриманкою інкогніто, зближується з нею і документує їхні романтичні пригоди. Потім фото і відео отримує невірний чоловік, який, дізнавшись про зраду юної пасії, залишає її та повертається до дружини.

Тим часом на розлучення зважуються далеко не всі ошукані дружини. Через існуючі в Китаї закони і традиції жінка після розриву з чоловіком ризикує залишитися без житла, дітей та шансу на повторний шлюб.

Із 2011 року місцеві чоловіки мають законне право при розлученні не ділити нажите ними до одруження майно. Згідно з дослідженням Всекитайської жіночої федерації та національного бюро статистики, одружені чоловіки є власниками нерухомості в кожному другому випадку. Тоді як частка заміжніх жінок, на яких оформлені будинки або квартири, не дотягує і до 15%.

Чоловікам при розлученні частіше дістається право одноосібної опіки над дітьми — особливо в сільських регіонах. До того ж щодо розлучених жінкок у китайському суспільстві як і раніше зберігається стигма.

фото_1

ВЛАШТОВУЙТЕСЯ ЗРУЧНІШЕ: Багато юних китаянок мріють про гарне життя, а деякі беруться влаштовувати його на ділі за рахунок заможних спонсорів

Народна мудрість

мійтеся над бідними, але не смійтеся над повіями", — говорить китайське прислів'я. На думку деяких соціологів, така позиція пояснює готовність китайських дівчат із бідних сімей шукати шлях до багатства через торгівлю своїм тілом.

Утім, Ченгуан додає: оскільки насправді китайці проявляють нетерпимість щодо обох явищ (бідності та проституції), дівчата схильні обирати варіант, коли вони принаймні не бідуватимуть.

"Краще я плакатиму в BMW, ніж сміятимуся на велосипеді", — заявила 20-річна учасниця популярного в Китаї любовного телешоу. Її фраза викликала широку дискусію в суспільстві та перетворилася на символ культури матеріалізму і меркантильності молодого покоління.

З одного боку, багатий чоловік може мати одну законну дружину і таку кількість коханок, яку здатен утримувати, з іншого — гарні дівчата використовують свої природні дані, щоб отримувати дорогі подарунки і подорожувати, розмірковує Паттберг. "Обидві сторони — коханка та її благодійник — розглядають один одного як символ статусу", — підсумовує він.

Крім того, утриманкам щастить значно більше, ніж робітницям вуличної секс-індустрії, де заправляють кримінальні особистості та високий ризик стати жертвою насильства.

Проте багато китайців зовсім не розглядають адюльтер як норму, вважаючи його явищем ганебним, наголошує Ченгуан. І нехай в колі багатіїв заводити коханок вважається престижним, від широкої громадськості це прийнято приховувати. До того ж розкриття інтрижок посадових осіб загрожує їм втратою роботи і виключенням із комуністичної партії, а знаменитостям — втрату популярності не менше ніж на кілька років.

"У Китаї є й інше прислів'я, яке говорить: "Сім'я, що живе в гармонії, процвітатиме", — нагадує Ченгуан.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.