Погляди

Публічна справа кожного

Скандал із Фейсбуком несподівано відкрив, наскільки серйозно IT-корпорації впливають не тільки на економіку, а й на наші життя. Час змінити правила гри у світі технологій
Хочете купити цю статтю?

Скандал із Фейсбуком несподівано відкрив, наскільки серйозно IT-корпорації впливають не тільки на економіку, а й на наші життя. Час змінити правила гри у світі технологій

 

 

Фарід Закарія,
американський політичний
аналітик, ведучий CNN

  

М ожливо, ми озиратимемося на 2017-й як на останній рік нестримного оптимізму щодо технологічної галузі. Скандал із Фейсбуком — викриття компанії Cambridge Analytica, яка отримала персональні дані понад 50 млн користувачів, припав на той момент, коли багато людей стали замислюватися над тим, як же приборкати IT-корпорації, які впливають не тільки на економіку, а й на наші життя.

В міру того, як у 1990-х починалася інформаційна революція, нас все більше захоплювала ця епоха з її інноваційними продуктами та їхньою перетворчою силою. Нас засліплювало багатство, зароблене 25-річними невдахами, які миттєво ставали мільярдерами, — найвища форма помсти ботанів. І поки, наприклад, США переходили на цифрову економіку, ми нехтували питанням: яка роль держави у всьому цьому?

Образ технологічних компаній, які виросли із позбавлених кайданів вільних ринків, завжди був розмитий. Нинішня цифрова економіка спирається на три головні технології: комп'ютерну мікросхему, інтернет та GPS. Значною мірою всі вони зобов'язані своїм існуванням державі. Дві останні були винайдені, належали та перебували під контролем уряду перш, ніж стали доступними приватному сектору. Багато хто не розуміє, що GPS — глобальна система розміщення систем супутників і центрів управління, яка є дуже важливою для сучасної економіки, — досі керується ВПС США.

І все ж, оскільки ці революційні технології створили нові індустрії, зруйнували старі, а також змінили міста та суспільства, ми просто вирішили, що такий шлях розвитку світу і вплинути на нього не можна. Інакше це скидалося б на соціалістичне за своїм стилем втручання у вільний ринок.

Однак результат, до якого ми прийшли, не порадує лібертаріанців. Ми живемо з технологічною економікою, в якій домінують кілька гігантських компаній, які ефективно створюють перешкоди для новачків. Нові стартапи в Кремнієвій долині навіть не вдають, ніби можуть стати незалежними. Їхній бізнес-план — бути купленими Google, Фейсбук, Amazon, Microsoft або Apple. Такий стан справ нагадує скоріше олігополію, ніж вільний ринок. Насправді за час розвитку високих технологій кількість нових бізнес-стартапів лише скорочувалася.

Щоб прочитати статтю повністю,