Погляди

Піррова перемога Путіна

Політичний порядок денний Росії на наступні шість років не такий передбачуваний, як президентські вибори в цій країні. На що розраховує господар Кремля?

Політичний порядок денний Росії на наступні шість років не такий передбачуваний, як президентські вибори в цій країні. На що розраховує господар Кремля?

 

 

Карл Більдт,
дипломат, колишній міністр
закордонних справ Швеції

 

Переобрання Путіна президентом РФ на четвертий термін було визначено завчасно. Кремль, безсумнівно, підтасував результати, але і без махінацій Путін виграв би завдяки націоналістичній хвилі, піднятій після анексії Криму в 2014-му.

Політичний порядок денний Росії на наступні шість років менш передбачуваний, ніж результат виборів. Економіка країни демонструє незначні поліпшення, проте зростання стало слабшим, ніж у період буму, який припав на перші роки правління Путіна. До того ж дипломатичний розрив між Росією та Заходом продовжує збільшуватися.

Для розробки нового курсу Путін зібрав конкуруючі групи економістів, але лише деякі оглядачі очікують початку справжніх реформ. Ба більше, важко уявити, як Москва поліпшить стан економіки, не налагодивши відносин з Європою та США. Необхідні для зростання інвестиції стримує обмежений доступ Росії до основних технологій і глобальних фінансових ринків, а також санкції щодо російських компаній і близьких до Путіна олігархів.

Путін, імовірно, вважав, що реакція Заходу на його агресію в Україні триватиме недовго, як це було після вторгнення Росії в Грузію 2008-го. Але все пішло не так.

Кремль став шукати можливостей для інвестицій і торгівлі з Китаєм. Однак надії Москви розбилися, коли китайський лідер Сі Цзіньпін запросив на вечерю в пекінському Забороненому місті президента США Дональда Трампа — такої честі ніколи не отримували радянські та російські лідери. Перспектива тісніших зв'язків зі США також розвіялася, як дим через викриття втручання РФ в американські вибори.

Нарешті Путін неодноразово проголошував, що в Сирії "місію виконано", хоча там продовжували гинути російські найманці. Підтримуючи режим президента Башара Асада Росія, зрозуміло, змогла перевірити нову військову техніку. Але миру і стабільності поки не помітно.

Росія підірвала перспективи зближення із Заходом

Намагаючись випромінювати впевненість у своєму щорічному посланні федеральним зборам, Путін оголив всі свої страхи щодо майбутнього. Наприклад, звично пообіцяв економічне зростання, але був відвертішим, ніж зазвичай, попереджаючи, що Росія може відстати від інших країн. "Швидкість технологічних змін зростає стрімко, — зазначив він. — Ті, хто використовує цю хвилю, вирвуться далеко вперед. Тих, хто не зможе цього зробити, хвиля просто захлесне, втопить". Не лишається жодних сумнівів у тому, що зараз Росія ризикує потонути.

Крім того, Путін показав нову складну стратегічну зброю: надважкі міжконтинентальні балістичні ракети, гіперзвукову зброю стратегічного нападу, гігантські футуристичні підводні торпеди і ядерні крилаті ракети. Але в спробах довести, що, мовляв, Росія впорається із будь-якими стратегічними заходами оборони, Путін видав свій страх того, що стратегічний ядерний арсенал РФ може виявитися неактуальним.

Навіть з урахуванням відмінностей у купівельній спроможності, економіка Росії за своїми розмірами ближча до Італії. Якщо Путін має намір підтримувати гонку стратегічних озброєнь зі США, йому доведеться принести в жертву інші основні сектори економіки, а також знизити рівень життя пересічних росіян.

З іншого боку, Путін висловив відкритість до розгортання миротворчої місії ООН на українському Донбасі. І, можливо, його демонстрація техніки повинна була підкреслити необхідність відкритого діалогу. Якщо так, він вибрав дивний спосіб передати це послання.

Навіть якщо Путін дійсно хотів почати діалог із Заходом, не можна ігнорувати отруєння колишнього російського подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочки в англійському Солсбері. Як і у випадку з убивством полонієм російського перебіжчика і колишнього шпигуна Олександра Литвиненка в 2006-му, британський уряд дійшов висновку, що саме Кремль віддав наказ провести операцію проти сім'ї Скрипаля.

Російські спецслужби можуть володіти "ліцензією на вбивство" своїх перебіжчиків. Але, як і у випадку з використанням полонію десять років тому, перше застосування складної нервово-паралітичної речовини "Новачок" не залишилося непоміченим. І тепер Кремль використовує цілий арсенал брехні, щоб замести сліди. Очевидно, режим, який вбиває і бреше, — не найпривабливіший партнер для співпраці.

Майбутнє продовженого правління Путіна вкрай непередбачуване. Реформи всередині країни навряд чи почнуться. А давши волю силовим службам за кордоном, Кремль підірвав перспективи зближення із Заходом. Нова гонка озброєнь піддала б Росію й решту серйозній небезпеці, але й також майже напевно привела б країну до загибелі, що, напевно, могли б підтвердити останні лідери Радянського Союзу.

Copyright: Project Syndicate, 2018

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.