Погляди

Класне читання

Вчителі та батьки б'ють на сполох: юні українці втрачають інтерес до книги. Читають все менше, більше залипають у комп'ютері. Щоб зрозуміти одну з причин — досить поглянути на шкільну програму
Хочете купити цю статтю?

Вчителі та батьки б'ють на сполох: юні українці втрачають інтерес до книги. Читають все менше, більше залипають у комп'ютері.

Щоб зрозуміти одну з причин — досить поглянути на шкільну програму

 

 

Андрій Кокотюха,
письменник, кіносценарист

 

М оєму сину 14, і він бунтує. У його віці це нормально. Але причина незгоди з навколишнім світом викликає величезну повагу, і хочеться побажати всім українським батькам: нехай ваші діти так само протестують. Підліток повстав проти шкільної програми з літератури, відмовляючись читати те, що наказано профільним міністерством. До того ж програмні — не в шкільному, а в загальнокультурному сенсі — романи Над прірвою в житі Селінджера, Над гніздом зозулі Кізі, 1984 Оруелла і Темну вежу Кінга прочитав сам, без примусу. І всупереч батьківському переконанню, ці та схожі книги йому в його віці читати поки рано.

З таким багажем знань син перейде в десятий клас. Якщо вірити свіжій інформації з МОН, із наступного навчального року шкільна програма з літератури стане враховувати читацькі можливості учнів. Міністерство за участю вчителів та літературознавців радикально оновило списки літератури для старшокласників. Тепер у ній не буде Гобсека Бальзака, Анни Кареніної Толстого, і — о, Боги, невже! — творів Джойса і Камю. Зате з'явився напевно близький сприйняття підлітків Ніл Гейман, автор фантастичних романів у стилі кіберпанк. Як книголюб зі сформованим смаком, готовий поставити під сумнів появу в програмі Алхіміка Коельо. Але визнаю: він читається легше і більш зрозумілий підліткам, ніж Джойс.

Вчителі та батьки не перший рік б'ють на сполох: юні українці втрачають інтерес до книги як такої. Читають менше, більше залипають у комп'ютері, не вірять у приказку: "Ті, хто читає книги, керуватимуть тими, хто дивиться телевізор". Словом, престиж читання впав. Не те що в минулі часи, коли книгами давали хабарі, люди збирали бібліотеки і пишалися тим, що живуть у найбільш читацькій країні світу.

Тут зупинимося. Мій звиклий до читання син не оцінив і Трьох мушкетерів Дюма. Здавалося б, класична історія про чоловічу дружбу, честь, шляхетність, наповнена пригодами і крутими поворотами. Сюжет роману досі живить Голлівуд, скільки блокбастерів знято за його мотивами. А головне — за можливість мати Дюма у своїй бібліотеці в найбільш читацькій країні не стояли за ціною, в публічній же — черга за записом. Так у чому ж річ, чому навіть така класика, як Дюма, не читається дітьми і внуками, народженими в СРСР?

Щоб прочитати статтю повністю,