Погляди

Царський подарунок

Для Путіна останні вибори президента РФ стали сакральною церемонією підтвердження його легітимності. І якщо на дільниці насправді прийшло не 72 млн чоловік, а 55 млн — це докорінно змінює картину

Для Путіна останні вибори президента РФ стали сакральною церемонією підтвердження його легітимності. І якщо на дільниці насправді прийшло не 72 млн чоловік, а 55 млн — це докорінно змінює картину

 

 

Іван Яковина,
оглядач НВ

 

Перепризначення Володимира Путіна на четвертий президентський термін пройшло без особливих сюрпризів. За офіційними даними, із явкою 67% він впевнено переміг у першому турі "виборів" 18 березня, отримавши майже 77% або 56 млн голосів — в абсолютних цифрах. Найближчий суперник — комуніст Павло Грудінін — набрав 12% (8,6 млн голосів).

Утім, особисті показники переможця й інших учасників гонки цього разу значення не мали. Для Путіна це були не вибори, де головне — результат, а напівсакральна церемонія підтвердження легітимності його персональної влади.

Для успіху процедури важливе загальне число тих, хто вірить у правомочність вибудуваної ним системи. Тут рахуються і згодні з правлінням Путіна, і ті, хто проти. Важливо не те, що думає особа, яка прийшла на дільницю, а сам факт її появи. Маса людей, які визнають владу Путіна, які схиляють перед нею голову (навіть непокірну), мусить бути досить істотною.

Саме тому в 2018 році основним лейтмотивом президентської кампанії в РФ стала не агітація за Путіна, а агітація за участь у "виборах". За визнання їх легітимною процедурою. Відповідно, ворогами назначено не формальних опонентів — інших кандидатів, а тих, хто в голосуванні участі не брав і інших закликав до того. Цих людей в останні місяці затримували, штрафували, саджали. Але бойкот все одно вдався.

Офіційна статистика бреше. Реальна явка на цих виборах є істотно нижчою від заявленої. І для її штучного надуття використовували найрізноманітніші методи.

Формально, явка — це відсоток тих, що з'явилися на дільниці, від загального числа виборців. Підняти її можна, збільшивши першу цифру або знизивши другу. Російський ЦВК пішов обома шляхами.

Незадовго до 18 березня було оголошено про виключення з федерального списку 2 млн осіб — вони нібито переїхали або померли. Втім, охочих проголосувати вносили до списків на першу вимогу.

Опустивши цифру загального числа виборців, ЦВК майже одночасно підняв кількість людей, які проголосували. У ніч після виборів у підсумковій статистиці звідкись з'явилися 1,5 млн виборців, які зробили свій вибір. Доброго пояснення, хто вони такі і звідки взялися, так і не було.

Крім того, до 18 березня ЦВК роздав 6 млн відкріпних посвідчень, які, на думку прихильників бойкоту, могли голосувати по кілька разів. Як з'ясувалося, майже всі відкріпні використовували в тих самих містах, де їх брали. По суті, ці 6 млн — бюджетники, яких за допомогою папірців змусили голосувати не вдома, а на робочих місцях.

Російські олігархи і вищі чиновники чудово обізнані про реальний стан речей

За словами спостерігачів, у національних республіках Кавказу, Сибіру, ​​Поволжя реальна явка виборців була приблизно 30%. На дільницях із "карусельниками" (людьми, що голосують багаторазово) — 50%. Але в підсумкових протоколах територіальних комісій майже всюди 90% і вище. Вся річ у відвертому вкиданні пачок бюлетенів на переважній більшості дільниць.

Лише один приклад: у день виборів на дільницю № 1284 в Дагестані прийшли 443 осіб. У підсумковому протоколі — тисяча п'ятсот вісімдесят одна проголосувала. Різниця — 300%! Те саме відбувалося у всій Росії, навіть у підмосковних Люберцях.

На дільницях, де були відеокамери стеження, їх спеціально загороджували різними предметами. Там, де опинялися живі спостерігачі, їх виганяли з дільниць, били, затримували, не давали працювати. Але на більшості російських дільниць не було ні того, ні іншого.

Якщо підсумувати зусилля ЦВК, роботу чеченських, мордовських і люберецьких фальсифікаторів, а також роботи "карусельників" у всій країні і 6 млн осіб із відкріпними, то вийде цікава картина.

15, 20, а то й 25 млн голосів 18 березня — це або виборці мимоволі, або взагалі фікція, їх просто не було. Якщо на дільниці прийшло не 72 млн, а 55 млн осіб, ситуація змінюється докорінно. Це означає, що довіра до путінської системи підірвана, її можна змінювати.

Зрозуміло, прості росіяни про це не дізнаються. Їм належить думати, що "весь народ в єдиному пориві" перезатвердив президента на чолі країни. Але російські олігархи, вищі чиновники і великі бізнесмени прекрасно інформовані про реальний стан речей.

Володимир Путін перетворився для них на джерело нескінченних негараздів за кордоном. Тепер же він показав нездатність підтримувати стабільність системи всередині країни.

У цій ситуації тільки швидке і якісне поліпшення економічного становища РФ дозволить Путіну повернути лояльність еліти та інтерес народу. Але в умовах санкцій і закостенілої політичної системи це практично неможливо.

Російським олігархам і чиновникам тепер доведеться задуматися: як замінити вже не потрібного президента на того, хто здатен знову взяти під захист їхні інтереси — як на Заході, так і всередині Росії.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.