Погляди

Революція завершилася?

Існують маленькі події, які є індикаторами великих змін. Наїзд на Нову Пошту — показник того, що революція гідності нарешті завершилася

Існують маленькі події, які є індикаторами великих змін. Наїзд на Нову Пошту — показник того, що революція гідності нарешті завершилася

 

 

Ярослав Грицак, історик,
професор Українського
Католицького університету,
член Несторівської групи

 

З ізнаюсь, цю колонку я почав писати зовсім на іншу тему. Але історія з Новою Поштою змусила змінити плани.

Є маленькі події, які є індикаторами великих змін. В даному разі наїзд на Нову Пошту став для мене показником того, що революція гідності нарешті закінчилася.

Не можу сказати, що поразкою. Все ж влада була замінена, реформи запущені, вдалося відстояти незалежність і цілісність України (Донбас та Крим — не беремо до уваги, плани Путіна стосувалися втрати половини України по лінії Харків-Одеса). Але головною метою революції була не просто зміна влади, а "євроремонт" —  перезапуск країни.

Однак обшуки в Новій пошті довели: про це можна забути. Перезапуск —  це перехід країни з режиму з обмеженим доступом у режим відкритого доступу, коли держава, точніше можновладці або наближені до влади, позбавляються економічних привілеїв. Або, як кажуть у народі: проводиться хірургічна операція з відділення свинячих рил від корита.

Яку версію ви не обрали б — теоретичну або народну — суть одна: влада не повинна лізти в бізнес. Особливо в той, який намагається працювати чесно.

Але саме це вона і зробила. До того ж свідомо. Не знаю напевно, чи порушила Нова Пошта закон. Можливо так. Але я давно спілкуюся із бізнесменами і ставлю їм завжди одне і те саме питання: вам стало легше вести бізнес в порівнянні з 2013-м? Останні місяці чую: своїми рішеннями держава змушує рухатися у тінь. А якщо це відбувається, значить, влада сама створює ситуацію, за яку потім карає. Іншими словами, повертаємося до держави-шантажиста не тільки часів Януковича, але і Кучми.

По-друге, має значення не тільки те, що зробила держава, але і те, як це було зроблено. У режимі відкритого доступу публіці повинен бути донесений сенс обшуків Нової Пошти. Прес-секретар податкової служби зобов'язаний роздавати інтерв'ю направо і наліво. Якщо такої посади немає, це варто робити прес-секретарю прем'єра або президента. Все одно кому. Головне, щоб ми знали. Зараз, коли пишу ці рядки, — йде вже шостий день, —  а влада все мовчить. І цим мовчанням сама себе звинувачує.

На місці влади я не став би радіти. Навпаки, це тривожний сигнал

Отже, ця революція закінчилася. Незрозуміло інше: чи варто чекати нової революції? Перелік всіх невдалих спроб нового майдану за останні два роки схиляє до думки, що ні. Є щось таке, що називається вимученістю матеріалу. Ви не можете постійно перебувати в стані революційної готовності. Цей стан можливий лише тоді, коли є відчуття гострої загрози з одного боку і сильної надії — з іншого. Ні того, ні іншого зараз немає. Невдоволення потопає в коментарях диванної сотні. Тому влада може дозволити собі робити все що захоче.

Однак існують громадські механізми, які ніхто не може перехитрити. Зараз революції виникають частіше: і не тільки в тому разі, якщо ситуація погіршується, але і коли вона покращується. Нагадаю: обидва Майдани відбулися на хвилі економічного зростання в Україні.

У день наїзду на Нову Пошту я виступав на міжнародній конференції та говорив про соціальну ціну, заплачену українцями після Євромайдану і російської агресії. Перед виступом я звернувся до колег із проханням оцінити, наскільки збідніло українське суспільство.

Ми не брали до уваги темпи зростання валового продукту на душу населення. Через коливання валюти цей показник не зовсім достовірний, до того ж, щоб пересічний громадянин відчув зростання ВВП, має пройти час.

Найімовірніший показник — відсоток витрат на продукти. Чим бідніше населення, тим вищий відсоток. Результат виявився несподіваним. Після зростання в 2015-му (49%) ми повертаємося до рівня 2010-2013 рр. (45,7-46,1%). Так, збільшилися витрати на комуналку. Але загалом можна говорити про те, що ми повертаємося у домайданні часи.

На місці влади я не став би радіти. Навпаки, це тривожний сигнал. Це означає, що Майдан знову стає можливим. Оскільки в міру зростання достатку рано чи пізно з'являється революційна надія на краще. Звісно, фактор загрози після переобрання Путіна нікуди не подівся.

І я не стверджую, що нова революція точно відбудеться. Я лише кажу, що її шанси зростають.

Схожий прогноз я давав у 2013-му, і тоді мені мало хто вірив. Буду радий помилитися зараз. Як і більшість українців, я відчуваю вимученість від революцій. Оскільки вони тільки в теорії хороші. На практиці з усіх революцій такою можна назвати лише одну — Славну революцію (1688), що поклала в Британії кінець майже 50-річному революційного періоду і яка вивела її на нову траєкторію розвитку.

Продовжую сподіватися, що колись така станеться і в Україні. Але у мене все менше надії, що я до неї доживу.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.