Країна

За дитячим рахунком

Через посилення покарання за несплату аліментів українці повертають борги або терміново виїжджають із країни

Українська влада посилила покарання за несплату аліментів. Через це хтось уже повернув борги у сотні тисяч гривень, а хтось терміново виїхав із країни. Втім, тікати особливо нікуди — європейські закони так само нещадні до подібного роду боржників, як і вітчизняні

 

Максим Бутченко

 

 

Н ещодавно в житті Ольги Швайки, харківського юриста і колишньої дружини екс-міністра агрополітики Ігоря Швайки, сталася неймовірна подія: колишній чоловік, який близько п'яти років не платив аліментів двом їхнім спільним дітям, розрахувався за все. Борг набіг чималий — 82 тис. грн, хоча у колишнього чиновника і представника ВО Свобода був постійний дохід, зокрема й від власного бізнесу.

Приблизно в такі самі терміни Швайка порадував ще одну українку — Ольгу Зубкову. Вона теж колись була одружена з велелюбним свободівцем, і їхній спільній дитині той заборгував 164 тис. грн. Так Швайка, який має загалом п'ять шлюбів і шістьох дітей, розплатився і з Зубковою.

"Ми удвох [із Зубковою] роками добивались справедливості. Коли мені хотілося спалити всі ці кляті теки документів і здатися, Оля зупиняла мене... А коли вона кричала в трубку "Та пішло воно все!", Я говорила: "Ні фіга, Ольчику, прорвемося!", — емоційно розповідає Швайка.

Її екс-чоловік коментувати питання про те, чому він виплатив аліменти, відмовився. Але його колишні дружини кивають на те, що з літа минулого року в країні стартував процес посилення законів, пов'язаних із темою утримання дітей.

Для початку президент Петро Порошенко збільшив виплати від батька дітям. Тепер їх розмір не може бути менше половини від прожиткового мінімуму для дитини, хоча раніше ця частка становила 30%. Тобто у 2018-му на дитину до 6 років аліменти становлять від 746 грн в місяць, а на 6-18-річного — 930 грн.

На початку цього ж року глава держави посилив відповідальність боржників. Тепер якщо громадянин України не виплачує аліменти більше півроку, його можуть позбавити водійських прав на 6 місяців, заборонити виїзд за кордон і навіть присудити громадські роботи. Якщо боржник ухиляється і від них, то він ризикує отримати арешт. Доба такого затримання прирівнюються до 15 діб громадських робіт.

Новацією стало і те, що за призначення аліментів суд враховує наявність грошових коштів, рухомого і нерухомого майна. З'явилася і ще одна опція — відкритий реєстр боржників.

Мін'юст устами свого голови Павла Петренка вже відрапортував: із моменту підписання закону, тобто з 6 лютого 2018-го, боржники заплатили 160 млн грн аліментів, із них 37 млн ​​грн стягнуто за рішенням суду державними виконавцями. До того ж понад 67 тис. боржникам заборонили виїжджати за кордон, 63 тис. обмежили в праві керувати автомобілем, 62 тис. заборонили займатися полюванням. Ще 3 тис. боржників направили на громадські роботи, а 7 тис. злісних аліментників оголосили в розшук.

Петренко пояснює: в Україні фактично стало нормою, коли один із батьків, не проживаючи разом із сім'єю, ухиляється від виконання своїх обов'язків. У підсумку в країні, де 3 млн дітей живуть у неповних сім'ях, п'ята частина з них не отримує грошей від батьків: на обліку виконавчої служби Мін'юсту перебуває 549 тис. проваджень про примусове стягнення аліментів на користь 440 тис. дітей.

"І річ тут не лише в тім, що немає грошей. Скажімо, нещодавно в рахунок боргу за аліментами в 0,5 млн грн виконавчі служби забрали теплохід, — розповідає міністр.— Гроші у людей є, а от закон виконувати не хочуть".

фото_1

ГОЛИЙ БАТЬКО: Протестуючи проти небажання суддів переглядати розмір аліментів, Антін Мухарський навіть проводив голі протести

Боргові необов'язки

П ро те, як це — бути дитиною без батька і чекати від нього аліменти, — Яніна Соколова, журналістка П'ятого каналу, знає не з чуток. Її дитинство припало на 1990-ті-початок 2000-х, коли законодавство було набагато лояльнішим до неплатників аліментів.

Соколова розповідає, як вони з мамою чекали паперів із кожного нового місця роботи батька, які б підтверджували: так, тепер сім'я може отримувати від нього гроші. Тому що сам він платити не хотів. "З дитинства мені запам'яталося нерозуміння: чому я, дочка людини, у якої була робота, людини з освітою, з можливістю мені допомагати, виявилася фактично йому не потрібна", — розповідає вона.

Слухаючи подібні історії, Наталія Горбаль, юрист із питань сімейного права, торжествує: тепер з'явилися реальні механізми стягнення грошей з неплатників.

"У нас же як виходить: дівчина до весілля тільки й думає, в якій вона сукні вийде заміж, замість того щоб подумати про шлюбний контракт, — каже Горбаль. - А потім при розлученні досить багато людей не платять аліменти через образи, гордість та інше". Та й навіщо було платити, уточнює юрист, якщо "в цій сфері був бардак".

За словами Петренка, часто аліменти відмовлялися давати навіть багаті люди. Він, наприклад, пам'ятає випадок, коли на Чернігівщині держвиконавці з метою погашення боргу забрали у місцевого жителя і продали дорогий кросовер Volkswagen Touareg.

Багато хто не платив через образи, гордість
Наталія Горбаль,
юрист

Міністр також згадав про якогось народного депутата, який заборгував цілих 3,7 млн ​​грн, і лише нещодавно виконавці стягнули з нього цю суму. Петренко не називає прізвище парламентаря, але один із його підлеглих на умовах анонімності розповів: йдеться про Сергія Рибалка, представника Радикальної партії Олега Ляшка.

У реєстрі боржників ще на початку лютого фігурував і Сергій Каплін, член Блоку Петра Порошенка. Сам депутат пояснив: його екс-дружина проживає закордоном, відповідно, він "просто фізично" не міг перерахувати їй гроші. Каплін пообіцяв сходити до Петренка і "поговорити з ним по-чоловічому", щоб з'ясувати, чому його прізвище опинилося в реєстрі неплатників.

Судячи з того, що згадка про Капліна зникла з реєстру, або "розмова по-чоловічому" вдалася, або депутат свій борг погасив.

Андрій Авторгов, приватний судовий виконавець, зазначає: нинішні заходи дали Мін'юсту нові важелі впливу на порушників. Утім, водночас утискаються особисті права боржників. Хоча сам виконавець подібне вважає виправданим: справа ж стосується забезпечення дітей.

Приблизно про те саме говорить і Тетяна Ющенко, адвокат та експерт Інституту майбутнього. Нововведення вона оцінює позитивно. Але уточнює: будь-які сміливі кроки подібного штибу завжди опиняються на межі порушення відповідних конституційних та інших положень. Наприклад, одна зі статей Конвенції про захист прав людини і основних свобод встановлює: кожна людина має право залишати будь-яку країну, зокрема й свою власну.

Саме цим правом взимку 2018-го, вже після вступу в силу нових законів, поспішив скористатися шоумен Антін Мухарський. Він виїхав до однієї з країн Євросоюзу, вважаючи за краще не називати її.

У бесіді з НВ Мухарський розповів, що в 2013 році уклав шлюбний контракт зі своєю колишньою дружиною Сніжаною Єгоровою. Згідно з ним артист зобов'язався виплачувати трьом дітям від цього шлюбу $3 тис. на місяць, що дорівнювало на той момент 24 тис. грн. Він пояснює: пішов на подібне заради того, щоб бачитися з дітьми.

Але свого, мовляв, не отримав. Зате згодом здобув фінансові проблеми. Через них робити великі виплати Єгоровій вже не зміг. За договором, їх розмір могли переглянути люди в мантіях, але Оболонський райсуд, куди звернувся шоумен, за чотири роки так і не змінив суму виплат. У підсумку шоумен тепер винен 160 тис. грн.

"Тому я змушений був виїхати до Європи, інакше мені б заборонили виїзд, а тут у мене скоро гастролі, — розповідає Мухарський.— З такою судовою системою такі випадки, як зі мною, повторюватимуться ще сто разів".

До свого від'їзду він навіть влаштовував "голий" протест під судом, прагнучи привернути увагу до проблем таких батьків, як він. Результату не домігся.

Виїхавши, Мухарський опублікував на своїй сторінці в Фейсбуці велике звернення, — розповів про свою ситуацію і вказав на те, що нові закони відверто обмежують права чоловіків.

Проте за оцінками експертів, 5-7% злісних неплатників аліментів — це жінки. "Можна сказати, що невиплата аліментів — явище повсюдне, незалежно від статі батьків", — робить висновок юрист Горбаль.

фото_2

ДОМОГЛАСЯ: Ольга Швайка (на фото), екс-дружина свободівця Ігоря Швайки (внизу зліва), зуміла отримати від колишнього чоловіка 82 тис. грн боргу за аліментами

Жорстка Європа

Є вросоюз, куди зумів виїхати Мухарський, навряд чи стане для українського шоумена "тихою гаванню".

Так, іспанський адвокат Дульсе Марія Асеро розповідає, що порядки в його країні суворі: якщо дитина залишається жити у якійсь одній зі сторін союзу, вона повинна мати таке саме матеріальне становище, як і до розлучення батьків.

Якщо ж один із колишнього подружжя відмовляється платити аліменти, то після рішення суду місцева влада сповіщає про це всі банки, інститут прописки, соціальне страхування. І якщо неплатник спробує використовувати банківську картку, прийде на прийом до лікаря або в принципі будь-де засвітить свої персональні дані, його відслідкують. За свою провину він розплатиться власним майном.

Борг висітиме доти, поки його не погасять повністю. Крім того, подібне зобов'язання за місцевими законами є першорядним, тобто воно важливіше за будь-які інші заборгованості. "Легше змінити ім'я і втекти в країну без екстрадиції, ніж не платити аліменти", — каже стосовнр цього Асеро.

У Великій Британії, за словами місцевого юриста Алекса Спака, людина, яка платить аліменти, регулярно повідомляє спеціалізований відділ обслуговування дітей про стан своїх справ. Змінив місце роботи або місце проживання, виникла проблема з грошима — про все платник одразу ж інформує цей орган. А якщо ні, то отримує штраф в 1 тис. фунтів стерлінгів.

При затримці аліментів на місяць порушник на два роки позбавляється можливості керувати автомобілем, у нього заморожують банківські рахунки. Така людина вже не зможе продати своє нерухоме майно. Крайня міра покарання для неплатника — шеститижневий тюремний термін. "Суди в Англії мають неймовірну силу. Тому невиплата має на увазі суворі наслідки для порушників, — каже Спак.— Британці педантичні щодо цієї теми, тому закон працює надзвичайно ефективно".

Українське законодавство рухається в тому самому напрямку, але у цього процесу є і зворотній бік. Від несплати аліментів, як правило, страждають неблагополучні сім'ї, каже адвокат Ігор Чудовський. Тобто турбота про дітей лежить на матерях, які не дуже багато заробляють. Держава, запровадивши жорсткіші правила, звісно, полегшує їхню долю. Але водночас самі неплатники часто теж перебувають не в найкращих фінансових умовах.

Тому краще б влада збільшила матеріальну допомогу матерям-одиначкам. "А так це завуальоване перекладання державних соцгарантій на чужі плечі", — вважає Чудовський.

Проте Петренко запевняє, що динаміка стягнення грошей настільки позитивна, що вже через кілька місяців можна буде говорити про повний успіх нововведень. Міністр певен: за цей час неплатники зрозуміють, що ніхто не дивитиметься крізь пальці на їхні витівки. "Якщо вони не бажають утримувати своїх дітей — їх спонукатиме держава. Такі норми цілком цивілізовані та повністю змінять ставлення до аліментів", — каже Петренко.

Тим часом Яніна Соколова хотіла б, щоб тепер під час призначення аліментів суди виходили з реальних потреб дитини. "Знаю маркетолога однієї великої компанії, в якій зарплати платять" в конверті ". Так от, він дає жалюгідні офіційні 800 грн, та ще й постійно дорікає своїми копійками, — розповідає журналістка.— Це неправильно, потрібен зовсім інший підхід при нарахуванні виплат".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.