Світ

Королева Європи

Як Ангела Меркель зі скромного вченого перетворилася на основну фігуру світової політики

Ангела Меркель, колись скромний учений зі Східної Німеччини, а тепер учетверте канцлер найбільшої економіки Європи, стає найвпливовішою жінкою планети і гарантом стабільності та демократії як мінімум для половини світу

 

Анна Павленко

 

 

Ж інка, вчений і до того ж уродженка Східної Німеччини — такі особисті дані, на думку провідних німецьких політиків початку 2000-х, мали стати для Ангели Меркель непереборною перешкодою на шляху до крісла глави уряду.

Вони помилилися. У 2005 році Меркель стала першою жінкою-канцлером Німеччини і наймолодшим політиком на цій посаді. А в березні 2018-го вона вчетверте прийняла канцлерську присягу в Бундестазі.

Меркель дістався нелегкий відрізок історії. Непрості роки криз — спочатку економічної, а потім міграційної, загострення відносин із Росією у зв'язку з анексією Криму і військовим протистоянням на Донбасі, прихід до влади в США імпульсивного Дональда Трампа, прагнення Китаю до глобального економічного лідерства і нарешті Брексіт — всі ці події припали на час правління Меркель, що не завадило їй залишатися гарантом миру і економічного процвітання усієї Європи, а також збереження на Старому континенті демократичних цінностей.

Сьогодні 63-річна Меркель, відома аскетичною скромністю свого побуту і пристрастю до недорогих брючних костюмів, є найдовшим правлячим лідером регіону, за що преса охрестила її "королевою Європи". Також провідні видання, зокрема, Forbes і Time, називають канцлера найвпливовішою жінкою світу.

Самі ж німці дали своєму лідерові прізвисько Mutti, що означає матуся. Співгромадяни цінують її зважений підхід у прийнятті рішень, вміння знаходити розумний баланс як у політиці, так і в економіці, до того ж завжди розшукувати стимули для розвитку останньої. Сьогодні економіка 80-мільйонної Німеччини є четвертою найбільшою в світі і, за прогнозами аналітиків, продовжить зростати за рахунок внутрішнього споживання, інвестицій та експорту.

"Меркель спокійна і терпляча, але водночас чітко знає, чого хоче", — характеризує канцлера співрозмовник НВ Седрік Рор, 28-річний інженер із Мюнхена.

Ще одне прізвисько політика — Залізний канцлер: вона вміє проявити жорсткість. Так, Меркель зайняла безкомпромісну позицію щодо режиму економії для найбільших боржників у ЄС, зокрема змусивши Грецію затвердити програму скорочення витрат. Потім ініціювала санкції проти РФ у зв'язку з подіями в Україні.

"Їй вдалося зберегти вплив Німеччини максимально широким, підтримувати іноземну політику зваженою і стабільною і бути неімпульсівним професійним політиком за часів турбулентності", — коротко формулює заслуги Меркель Томас Ягер, професор міжнародної та іноземної політики в Університеті Кельна.

фото_1

БАТЬКО І МАТИ: За робочим столом Ангели Меркель висить портрет Конрада Аденауера — першого післявоєнного канцлера ФРН, якого часто називають батьком нової Німеччини

Жінка серед чоловіків

ніколи не відчувала, що НДР — моя рідна країна, — зізналася якось Меркель.— Захід був для мене чудовим світом [...], і я хотіла бути його частиною".

Хоча за народженням вона могла б вважатися громадянкою Західної Німеччини, рости і здобувати освіту їй довелося на території східної половини розділеної країни. Незабаром після народження Ангели її батьки — священик-поляк Хорст Каснер і його дружина Герлінда — переїхали з Гамбурга до Східної Німеччини, де глава сімейства отримав роботу.

Там непоказна розумниця Ангела старанно вчилася у школі, приділяючи особливу увагу математиці та російській мові, проявляла інтерес до культури Радянського Союзу, була членом піонерської організації, а потім і місцевого аналога комсомолу. Потім були фізичний факультет Лейпцизького університету, захист кандидатської дисертації з квантової хімії і шлюб з однокурсником, який швидко завершився розлученням. Від першого чоловіка їй залишилося прізвище, яке вона через кілька десятиліть зробить одним із найгучніших у світі.

Втім, перш ніж зайнятися політикою, Меркель десять років працювала на кафедрі теоретичної хімії в абсолютно чоловічому колективі. Саме тут вона познайомилася зі своїм нинішнім чоловіком — професором Берлінського університету Йоахімом Зауером, який володів чудовим почуттям гумору. Цю його якість і сьогодні відзначають близькі до пари люди.

Після падіння Берлінської стіни в 1989-му науковець Меркель, натхненна новими можливостями, стає спочатку активісткою маловпливової організації, а потім — прес-секретарем останнього уряду НДР. Потім вона вступає у впливову і велику партію ХДС, головою якої є і сьогодні. Тоді Меркель опиняється під протекцією тодішнього канцлера Гельмута Коля і отримує свою першу велику посаду — міністра у справах жінок і молоді.

Після скандалу в партії у 1999 році, коли розкрилася чорна бухгалтерія вищого керівництва ХДС і репутація Коля була зруйнована, Меркель виступила за оновлення і очищення політсили. "Вона встромила йому ніж у спину і двічі його повернула", — описує те, що сталося Карл Фельдмейер, політичний кореспондент газети Frankfurter Allgemeine, яка опублікувала розгромний маніфест майбутнього канцлера.

У 2000-му Меркель уже глава ХДС і наступні п'ять років, за твердженням німецьких видань, зміцнює власні позиції, виводячи зі свого оточення потенційних конкурентів і наближаючись до головної посади країни. Тоді їй на руку зіграло те, що чоловіки-політики не бачили в Меркель серйозну загрозу. До того ж уже тоді вона проявила неабияку витримку.

"Меркель спочатку слухає інших, а потім приймає рішення, добре обдумує все, що говорить, і не прагне опинитися у центрі уваги преси", — характеризує німецького лідера Рор. У свою чергу люди з близького оточення канцлера порівнюють її з хорошим шахістом: Меркель ретельно планує дії і завжди опиняється на кілька кроків попереду конкурентів.

Всіх інших політиків вона відсунула убік
Томас Ягер,
професор міжнародної та іноземної політики в Університеті Кельна

На дострокових виборах 2005 року ХДС і її сестринська партія ХСС здобули 35% голосів — на 1% більше правлячих на той момент соціал-демократів, після чого дві політсили створили велику коаліцію, і Меркель стала канцлером Німеччини.

За кілька років до цього амбітний політик подбала про свій зовнішній вигляд: змінила зачіску і почала носити класичні брючні костюми. Так вона одягається досі, ігноруючи сукні і декоративну косметику. Втім, скромний і консервативний образ імпонує її співгромадянам.

Крістіан, 39-річний менеджер IТ-компанії з Мюнхена, називає його німецьким переосмисленням образу британської королеви. Тоді як стилісти описують характерну для Меркель манеру одягатися терміном power dressing — стиль сильних жінок, які займають високі посади в політиці та бізнесі.

"Її стиль одягу перегукується з її особистістю", — відзначає Крістіан. І легко називає три головні риси канцлера: структурована, консервативна, християнка.

Про свою любов до порядку говорить і сама Меркель. "Я завжди хотіла знати, з чим зіштовхнемося далі, хоча це може трохи шкодити спонтанності", — зізналася вона в одному з інтерв'ю, зазначивши, що їй вкрай важливо структурувати життя і уникати хаосу.

Приймаючи рішення, канцлер зважує всі можливі варіанти. Її аналітичний підхід пов'язують із науковим минулим, а дисциплінованість і залізну волю — з вихованням.

Стриманість і розсудливість Меркель проявилися навіть у день падіння Берлінської стіни. В той листопадовий четвер, коли більшість жителів Берліна провели на вулиці весь день і ніч, святкуючи возз'єднання Німеччини, 35-річна німкеня, як і завжди у четвер, вирушила в сауну, потім пройшлася разом із натовпом через КПП у Західний Берлін і повернулася назад додому: їй треба було виспатися перед наступним робочим днем.

Ще одна якість, яка допомогла Меркель досягти її нинішнього становища, — це дипломатичність. "Вона одна з небагатьох, кого складно назвати гарячою головою", — каже Йоганнес Хей, 21-річний студент із Берліна. І водночас додає: сильній позиції Меркель сприяє хороша ситуація у німецькій економіці, що встановилася в період її перебування при владі.

Основу для зміцнення німецької економіки своїми реформами заклали попередники Залізного канцлера. Тоді як значущим кроком самої Меркель стало надання державних гарантій банківським вкладам на початку економічної кризи 2008 року. До того ж німецька виробнича база і масштабна експортна торгівля істотно виграли від ослаблення євро. В підсумку криза не надто зачепила Німеччину.

"Сила ФРН, великою мірою, в тому, що вона є центром промисловості й експортною країною", — заявила одного разу канцлер.

Економічна міць Німеччини разом з її політичним впливом і слабкістю інших членів Євросоюзу або їх готовністю прийняти німецьке лідерство, а також досвід кризового менеджменту зробили Меркель найвпливовішим політиком континенту й однією з головних фігур на міжнародній політичній арені, стверджує Геро Нойгебауер, політолог у Вільному університеті Берліна.

Його колега Ягер додає ще один фактор сили канцлера: надійною опорою вдома їй служить партія, яку Меркель очолює 18 років. "Всіх інших політиків вона відсунула убік, тому в партії немає навіть мінімальної опозиції її лідерству", — констатує експерт.

фото_2

ГОСТИННІСТЬ З ОСКАЛОМ: Приймаючи Ангелу Меркель у 2007 році в Сочі, президент Росії Володимир Путін похвалився своїм псом перед співбесідницею, яка боїться собак

Темні часи

Н айскладнішим випробуванням для Меркель аналітики визнають міграційну кризу, яка почалася у 2015-му. Зі збільшенням потоку мігрантів канцлер виступила з пропозицією відкрити німецькі кордони, тимчасово призупинивши правило ЄС про реєстрацію біженців у першій країні прибуття. У відповідь на питання, як Європа знайде місце для тисяч мігрантів, канцлер лаконічно відповіла: "Ми впораємося". У Німеччині ця фраза канцлера стала популярним девізом.

"Рішення відкрити кордони загалом не розглядається як вдале", — констатує Ягер. Проте багато німців зрозуміли і підтримали свого лідера.

"Іншого виходу не було, на той момент це був найкращий вчинок для порятунку людей від смерті", — визнає житель Мюнхена Рор.

Тоді Меркель отримала визнання не тільки від співвітчизників. Американський тижневик Time назвав її людиною 2015 року.

Водночас Меркель зробила низку кроків для вирішення конфлікту в Сирії дипломатичним шляхом, а в 2016 році разом з іншими європейськими лідерами підписала договір із Туреччиною про розміщення на її території біженців в обмін на €3 млрд щорічних виплат. Відтоді потік мігрантів до ЄС суттєво зменшився.

Також міжнародні оглядачі наголошують: Меркель ніколи не мала ілюзій щодо амбіцій російського президента. Ще в 2001 році вона насторожено сприйняла прозахідну риторику Путіна під час його виступу в Рейхстазі — свою промову він виголосив німецькою. Меркель розуміла: знанню мови, яким колишній агент КДБ Путін підлестив парламентаріям, він зобов'язаний співпраці зі Штазі під час своєї роботи в Дрездені в середині 80-х.

Очоливши Німеччину, Меркель взяла на себе роль головного посередника у відносинах Європи та Росії. Тоді як господар Кремля від самого початку спробував вести діалог із позиції сили. Знаючи, що канцлер боїться собак, Путін під час офіційної зустрічі з Меркель у 2007 році в Сочі впустив до кімнати свого лабрадора Коні і з задоволеною посмішкою спостерігав за реакцією співрозмовниці.

Пізніше Меркель заявила: "Я розумію, що змусило його це робити, — бажання довести, що він чоловік. [...] У Росії немає нічого: ні успішної політики, ні економіки. Це [залякування] — все, що у них є".

Після анексії Криму і початку бойових дій на сході України Меркель жорстко засудила Кремль за порушення норм міжнародного права. Тоді вона спробувала вирішити конфлікт за допомогою Нормандського формату, наголошує роль Меркель Марсель Дірсус, політолог із німецького Кільського університету. І сьогодні Німеччина виступає рушійною силою в застосуванні європейських санкцій проти Росії, а також займає центральне місце в розробці широкої політики Євросоюзу і вибудовуванні його відносин із основними геополітичними гравцями — Росією, Туреччиною та США.

"Меркель — хороший парламентер на міжнародній арені, і завдяки їй Німеччину бачать у позитивному світлі", — переконаний берлінець Хей.

фото_3

ПАРА ПІД ПАРАСОЛЕЮ: 20-річний шлюб Ангели Меркель та професора-хіміка Йоахіма Зауера об'єднують спільні захоплення, серед яких опера і піші прогулянки

Місце в історії

П опереду в Меркель ще чотири роки на посаді канцлера Німеччини. За прогнозами експертів, основними викликами на зовнішньополітичній арені для неї стане непередбачуваність президента США Дональда Трампа і заклики до структурних реформ фінансової системи ЄС від президента Франції Еммануеля Макрона.

Меркель доведеться співпрацювати з французьким лідером для зміцнення Євросоюзу, але враховуючи, що Франція і Німеччина мають різні економічні інтереси, це непросте завдання, зазначає Ягер. Ще одним викликом для Меркель він називає збереження міжнародного порядку вільної торгівлі, де загрозу кризи створюють протекціонізм, а також економічний конфлікт, який розростається між Китаєм і США.

У сфері міжнародної безпеки головною метою канцлера та її європейських партнерів буде контроль кордонів на території від Східної Європи до Північної Африки. "Тут серйозною проблемою є російська зовнішня політика, і поки ніхто не знає, як залучити Росію до єдиного порядку безпеки в Європі", — визнає Ягер.

Що ж стосується внутрішньої політики, Меркель доведеться мати справу зі зростанням популярності ультраправих сил і соціальною нерівністю, яка стає дедалі помітнішою в країні з економікою, що зростає.

Більш ефективного управління вимагає ситуація з мігрантами. "Багато громадян не відчуває себе в безпеці — зокрема, тому що уряд не депортував тих, хто не має права залишатися у країні", — констатує політолог Дірсус.

У цьому контексті Меркель вже заявила, що її новий уряд зосередиться на інтеграції мігрантів у німецьке суспільство, екстрадиції нелегалів, зміцненні кордонів і "пом'якшенні причин" міграції.

Водночас результат правлячого блоку ХДС/ХСС на виборах у вересні 2017-го виявився найгіршим з 1949 року — свої голоси за партії в сумі віддали всього 33% німців. Окрім того, до німецького парламенту вперше за більш, ніж півстоліття потрапили праворадикали в особі партії Альтернатива для Німеччини. Все це дає політичним оглядачам причину говорити про те, що в наступних виборах Меркель брати участь вже не буде. А Дірсус не виключає, що, можливо, Залізному канцлеру доведеться залишити посаду ще до закінчення четвертого терміну.

Як би не завершилася політична кар'єра Mutti, практично всі оглядачі переконані в одному: вона вже гарантувала собі місце в історії, до того ж не тільки Німеччини, але й усього світу.

Невідома Ангела

П'ять маловідомих фактів із життя Ангели Меркель

 

1 На столі Ангели Меркель, яка відома умінням зберігати холоднокровність у будь-якій ситуації, стоїть портрет російської імператриці Катерини Великої та посріблена табличка з написом In der Ruhe liegt die Kraft (Сила в спокої). А коли вона все ж таки нервує, не може стриматися, щоб не вимовити слово Scheiße (лайно).

 

2 Гардеробом Ангели Меркель, яка зазвичай носить класичні брючні костюми, займається кравчиня Беттіна Шенеб'є. Вона завжди приїжджає додому до фрау на примірку. На відпочинку Меркель завжди одягає світлі брюки і червону картату сорочку. До того ж останні дев'ять років відпочиває в тому самому місці — в Південному Тіролі і зупиняється у чотиризірковому готелі.

 

3 Меркель любить готувати і щоранку робить чоловікові сніданок. Овочі до столу вирощує на власному невеликому городі, а за продуктами не проти сама вирушити до супермаркету.

 

 

4 Наприкінці 70-х Меркель запропонували працювати на таємну поліцію НДР Штазі, але вона завбачливо відмовилася, обґрунтувавши відмову своєю балакучістю.

 

 

5 Під час свого першого офіційного візиту до Москви в 2006 році Меркель отримала від президента Володимира Путіна подарунок — плюшевого пса. Надалі лідери обмінювалися більш практичними презентами: Меркель надсилала Путіну пиво, а у відповідь одного разу отримала "дуже добру копчену рибу".

 

Дані: Time, Der Spiegel, Reuters, НВ

П'ять цитат Ангели Меркель

Світ не чекатиме Європу, поки вона займатиметься самокопанням замість того, щоб вирішувати нагальні проблеми

 

Я вирішила займатися фізикою, тому що там не так просто спотворити правду

 

Я не впевнена, чи зберіг пан Путін зв'язок із реальністю. Він перебуває в іншому світі

 

Можете бути певні: я ніколи не недооцінювала себе; немає нічого поганого в тому, щоб бути амбітним

 

Той, хто вирішив присвятити своє життя політиці, знає, що заробляти гроші — не основний пріоритет

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.