Країна

Князь Привозу та околиць

Мер Одеси Геннадій Труханов хотів побудувати в місті Європейську мерію тими методами, які змусили НАБУ підозрювати градоначальника в мільйонних розкраданнях
Хочете купити цю статтю?

Мер Одеси Геннадій Труханов — людина з російським паспортом і сумнівними зв'язками — хотів побудувати в місті Європейську мерію тими методами, які змусили НАБУ підозрювати градоначальника в мільйонних розкраданнях

Христина Бердинських
(Київ—Одеса—Київ)

М іж нещодавно відремонтованим багатоповерховим офісом, який знаходиться за товарною залізничною станцією на одеській вулиці Косівська, та будівлею аеропорту Бориспіль — майже 500 км. Але для детективів Національного антикорупційного бюро (НАБУ), а також для мера Одеси Геннадія Труханова обидві будівлі — і багатоповерхівка, і аеровокзал — стали одним цілим. Тому що 14 лютого 2018 року силовики затримали градоначальника в Борисполі саме через махінації з будинком на Косівській.

До цього Труханов півтора місяці був відсутній в Україні — як у кінці грудня 2017-го пішов у відпустку, так і тинявся по закордону: то відпочивав, то, що не повертаючись на батьківщину, оформляв службові відрядження в Афіни і Давос.

Його поведінка пояснювалася просто: мер знав, що бюро розслідує низку епізодів з його участю.

Але лише коли 13 лютого детективи під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) офіційно оголосили підозру Труханову і ще трьом службовим особам мерії за фактом заволодіння грошима місцевого бюджету, градоначальник вирішив повернутися. І в аеропорті, по прибуттю рейсу з Варшави, його і затримали.

У той же день і в тому ж місці представники НАБУ затримали ще одного чиновника, який повернувся на батьківщину — але вже з Ізраїлю — пасажира: Павла Вугельмана, заступника Труханова. Він також давно не з'являвся в Україні, фігуруючи в розслідуванні бюро.

Сам Труханов у цілому "любить" фігурувати в різних підозрілих історіях. Так, будучи українським громадянином і посадовою особою, він, за даними народного депутата Мустафи Найєма, має ще й російський паспорт. А одеські журналісти і політики впевнені: мер має багаторічні зв'язки з "королями" місцевого злочинного світу.

Станом на вечір 14 лютого НАБУ і САП у рамках справи щодо будинку на Косівській оголосили вісім підозр і затримали шість осіб. Найближча доля Труханова та Вугельмана — арешт або інший варіант — має вирішити один зі столичних судів. САП, за словами її керівника Назара Холодницького, вирішила вимагати для мера заставу в 50 млн грн, а для його заступника —  30 млн грн.

Найближче ж майбутнє мера не таке вже й сумне: він цілком може пропрацювати на своїй посаді до самих виборів 2019 року —  президентських і парламентських. Історії інших високопоставлених фігурантів розслідувань бюро доводять: слідчо-судовий процес може затягнутися на довгі місяці. А зняти Труханова з посади градоначальника не дасть міськрада, в якій затриманий контролює більшість голосів.

Та й главі держави з його союзниками з іменного президентського Блоку Петра Порошенка (БПП) мер зручний: як каже одеський політолог Ярослав Католик, Труханов забезпечує керованість містом.

МІСЦЕ ЗЛОЧИНУ: Будівля, яка стала причиною затримання Геннадія Труханова, обійшлася скарбниці у 185 млн грн. Її ремонт — ще як мінімум 125 млн грн

Як це робилося в Одесі

У певному сенсі одеський мер постраждав за свій потяг до європейськості: той самий будинок на Косівській повинен був дати притулок усьому управлінню міськвиконкому. В голові у Труханова, як і в проектній документації, вся ця справа називалася Європейська мерія. Мовляв, зараз чотири десятки виконавчих органів міськради розкидані за 35 адресами в різних районах Одеси. А на Косівській вони б усі розмістилися в одній будівлі — цілком собі європейське рішення.

Правда, за версією НАБУ, підхід Труханова до справи був не зовсім європейським.

Багатоповерхівка за адресою Косівська, 2д раніше входила в комплекс заводу Краян. Восени 2016-го одеська мерія купила будинок за 185 млн грн у фірми Девелопмент Еліт. Рішення мерії підтримала міськрада.

Однак за кілька місяців до цього — на початку того ж року — місцева влада в особі державного ліквідатора продала якійсь литовській фірмі комплекс із декількох будівель заводу Краян на аукціоні за 11,5 млн грн. Сама ж будівля нинішньої Європейської мерії обійшлася покупцеві, за підрахунками одеського Антикорупційного офісу, всього у 4 млн грн.

Потім литовці розпрощалися з цією багатоповерхівкою, продавши саме її фірмі Девелопмент Еліт за 11,5 млн грн.

Анна Позднякова, глава фракції Самопоміч в Одеській міськраді, була однією з тих трьох депутатів, які проголосували проти подібної покупки. А 47 її колег із різних фракцій підтримали її.

Центральну владу не турбують ті проблеми, які є в Одесі
Ярослав Католик,
політолог

Тепер Позднякова згадує, що питання винесли на позачергову сесію. Як оцінювача мерія залучила компанію Брокбізнесконсалт, яка і затвердила ціну в 185 млн грн. Водночас депутатів не збентежило те, що глава цієї консалтингової фірми Галина Богданова раніше мала умовну судимість за порушення оцінки товарів. "Компанія, яка провела оцінку, ходила під кримінальними справами", — уточнює Позднякова.

Сумнівним був не тільки оцінювач. Продавець — Девелопмент Еліт — отримав держреєстрацію лише в серпні 2016 року. "Компанія не веде ніякої господарської діяльності. Єдина угода — внесення до статутного фонду цієї будівлі", — пояснює Позднякова.

НАБУ, запідозривши недобре, заарештувало рахунки Девелопмент Еліт незабаром після продажу будівлі мерії, тобто в кінці 2016-го. І почало слідство: детективи вважають, що вся схема відбулася завдяки діям Труханова та його підлеглих.

Але мерія все одно відремонтувала будівлю, закупила обладнання і поклала плитку на прилеглій території. Станом на червень торік усі ці роботи обійшлися місту в 125 млн грн.

Щоправда, коли НВ у лютому 2018-го побував на Косівській, то виявив: плитку знову перекладають. Позднякова впевнена: сьогодні кошторис витрат на Європейську мерію помітно зріс.

Тим часом йшов не тільки ремонт та слідство НАБУ, а й інші процеси. Слідство за допомогою київських експертів провело переоцінку будівлі — сума вийшла близько 92 млн грн. Але, як зазначає Позднякова, водночас у ній врахували і ремонт, хоча мерія купувала голі стіни.

Різницю — близько 90 мл грн — Девелопмент Еліт вирішив повернути в міську скарбницю. Для цього компанія звернулася до нотаріуса.

Але без рішення міськради, за словами Позднякової, мерія прийняти ці гроші все одно не може.

Небезпечні зв'язки

Т ам, де поки мовчать детективи, готовий довго говорити одеський журналіст Олександр Сибірцев, що спеціалізується на кримінальній тематиці. Для нього вся ця історія пов'язана з фігурою Труханова.

Мер міста, за словами Сибірцева, давно бере участь у небезпечних іграх із законом. Ще на початку 1990-х нинішній градоначальник зблизився з кримінальним угрупованням Олександра Ангерта (на прізвисько Ангел) і Олександра Жукова. Вони заробляли на всьому — від торгівлі нафти до продажу зброї.

Ангел — один із найстаріших кримінальних авторитетів Одеси, каже журналіст. І Труханов зберігав із ним міцні зв'язки, навіть ставши в 2012-му народним депутатом від Партії регіонів.

У травні минулого року з'явилася інформація про смерть одеського авторитета. Але Сибірцев не виключає, що це всього лише чутки, які поширили для порятунку репутації мера. "Ангел — це негатив для іміджу Труханова, який йому зовсім не потрібен", — пояснює журналіст.

До мера близький також впливовий одеський бізнесмен Володимир Галантернік на прізвисько Лампочка, права рука Ангела, розповідає Сибірцев. Той, за даними місцевих журналістів, частково контролює ринок Привоз, і через офшори володіє торговим центром City Center і Аркадією-сіті.

Труханов і сам порушив закон: за даними Найєма, мер має російський паспорт. Депутат посилав запити щодо цього в ГПУ і СБУ, але там їх проігнорували. Хоча в кінці осені торік журналісти виявили, що номер російського паспорта одеського мера внесений в базу Федеральної податкової служби РФ.

Найєм звернувся до Управління міграційної служби Одеської області, а ті в свою чергу — до посольства України в РФ. Але російська сторона відмовилася розглядати запит українських дипломатів про труханівський паспорт.

Громадянство РФ — дрібниця на тлі тих сумнівних угод, які розгорнулися у місті з появою Труханова в кріслі мера.

Вперше градоначальником його обрали в травні 2014-го (з результатом 43,5% голосів), а в листопаді 2015-го переобрали — вже за підтримки 52% виборців.

Зараз в Одесі укладається попросту невичерпна кількість усіляких корупційних оборудок, розповідає Аркадій Топов, представник Антикорупційного офісу.

За підрахунками цієї організації, міськрада проводить 96% закупівель на будівництво і ремонт без конкурсу. Всі послуги та роботи розбиваються на вулиці і будинки, щоб сума закупівлі була нижчою допорогового значення у 1,5 млн грн, — перевищивши цей рівень, треба проводити конкурс. А так муніципальна влада сама може обирати виконавця робіт, пояснює Топов. Місто на цьому всьому втратило, за його оцінками, близько 175 млн грн.

"Улюблені" роботи мерії — ремонт доріг. Топов розповідає: з 2008 року компанії, пов'язані з мером і депутатами його фракції, отримали на ці цілі близько $190 млн із міськбюджету.

Зараз у мера Труханова нова пристрасть — укладання тротуарної плитки. Причому 82% грошей, які казна виділяє на ремонт тротуарів, йде компанії Ростдорстрой з групи Рост. Останню Топов пов'язує з безпосереднім оточенням градоначальника.

НАБУ зараз розслідує можливе привласнення грошей міськбюджету шляхом завищення вартості робіт із реконструкції одеських доріг.

А ще мерія, за словами Позднякової, в 2017-му продала будівлю — пам'ятку архітектури, — розташовану в центрі міста на вулиці Грецькій. Будинок площею 800 кв. м муніципальна влада оцінила в $300 за квадрат. Хоча ринкова вартість нерухомості в цьому районі як мінімум втричі вища.

Підконтрольне місто

У самій Одесі схопити мера за руку нікому: він контролює все, зокрема місцеву раду. В його фракції Довіряй справам перебувають 27 депутатів із 64 можливих. Серед цих людей є і бізнес-партнер мера Юрій Шумахер, який до обрання до міськради очолював інвестгруппу Рост.

Ще 13 депутатів, які входять до пропрезидентської БПП, голосують за ключові рішення синхронно з командою Труханова. Формально права рука мера — секретар міськради Олексій Потапський — також представляє БПП.

І у Верховній раді мер має надійного союзника — нардепа БПП Дмитра Голубова, який пройшов до Ради за колишнім округом мера. "Умовно кажучи, він передав округ Голубову у франшизу", — говорить стосовно цього Анатолій Бойко, глава одеської облорганізації Комітету виборців України.

З такою підмогою мер може не турбуватися за своє нинішнє становище: у відставку його може відправити тільки міськрада, але для цього потрібні 2/3 голосів депутатів.

Труханов ще і зручний для президента країни — він забезпечує стабільність у місті, яке ледь не стало центром "сепаратистської республіки". "Центральну владу не турбують ті проблеми, які є в Одесі", — говорить політолог Католик. Під час прийдешніх виборів одеський мер стане основним союзником БПП у регіоні. "Вони [представники президента] вимушено залежать від Труханова", — пояснює експерт.

Щоб прочитати статтю повністю,