Країна

Партія телевізора

Лідери партії За життя довели: за допомогою ТБ можна заробити рейтинг і потрапити до парламенту

Тріо Вадима Рабіновича, Євгенія Мураєва і Нестора Шуфрича, що виступає під брендом "партія За життя", довело: якщо не вилазити з ефірів новинних телеканалів, критикуючи уряд, можна заробити рейтинг, що дозволяє потрапити до парламенту

 

Крістіна Бердинських

 

 

Т елевізор для українського політика — друг, товариш і брат. Принаймні, саме так міг би сказати Вадим Рабінович, представник парламентської фракції Опозиційного блоку (ОБ) і глава власної партії з надихаючою назвою За життя.

За основним місцем роботи — у Верховній раді — політика зустрінеш нечасто. За три роки, які він провів у парламенті, Рабінович відвідав менше половини засідань. І, як підрахували в громадській організації Рух Чесно, взяв участь тільки в 1,5% голосувань. Навіть в комітет з прав людини і нацменшин, де цей депутат має статус секретаря, він приходить в одному випадку з чотирьох.

Натомість головний "життєлюб" країни буквально живе в ефірі двох новинних каналів. Перший з них — колись належав самому Рабіновичу News One, яким нині володіє його однопартієць Євгеній Мураєв. Другий — 112 Україна, де у політика виходить годинна авторська програма Хто кому Рабінович.

Живе він там приспівуючи і з користю. Політпроект За життя з'явився лише влітку 2016-го, а вже до кінця минулого року, за даними соціологів, опинився на третьому місці за популярністю серед всіх українських партій. Попереду лише Батьківщина Юлії Тимошенко і БПП президента Петра Порошенка.

Більш того, рейтинг "витвору" Рабіновича — 8,8% — дозволяє із запасом подолати прохідний бар'єр.

Набирати бали За життя допомагають ще дві "телезірки" і соратники Рабіновича — вже згаданий Мураєв, а також новоспечений партнер Нестор Шуфрич, депутат ОБ і близький друг Віктора Медведчука.

Завдяки своїй телеактивності За життя буквально "проковтнула" Опоблок, який працює на тому ж електоральному полі.

Та і як кандидат в президенти Рабінович зовсім непоганий: у нього рейтинг 7,7%, а це четверте місце в загальному заліку серед всіх потенційних претендентів на найвищу посаду в державі.

"Рабінович — вдалий популістсько-медійний персонаж. За рівнем телевізійного популізму він уже наближається до Тимошенко або Михайла Саакашвілі", — вважає Наталя Лігачова, медіаексперт і шеф-редактор онлайн-видання Детектор медіа.

фото_2

ЕФІРНИЙ БОГ: Вадим Рабінович перетворив телевізор на головний інструмент своєї політичної боротьби

"Молодий політик"

64-річний Рабінович називає себе саме так — "молодий політик".

В якомусь сенсі він має рацію: до парламенту Рабінович дійсно потрапив тільки в 2014 році, вперше за своє довге і насичене життя. А в ньому бувало всяке.

Нинішній депутат і у в'язниці за радянських часів сидів за крадіжку в особливо великих розмірах, і національними справами активно займався, очоливши Всеукраїнський єврейський конгрес. Також в сфері інтересів Рабіновича завжди був медійний бізнес — він був серед засновників Студії 1+1, володів видавничим домом CN-Столичні новини, навіть якось прикупив собі Московские новости.

Його бізнеси, як правило, не ставали надуспішними, а часом навіть перетворювалися на запущених боржників. Зате сам Рабінович завжди вмів виходити сухим з ​​води. Про що свідчить історія столичного футбольного клубу Арсенал — несподіваного активу, що з'явився під крилом Рабіновича в 2007 році.

За шість наступних років клуб накопичив серйозні борги. І тоді його власник знайшов Арсеналу нового власника — Олександра Онищенка. Зараз останній перебуває в бігах, позбавлений депутатської недоторканності, а на момент початку співпраці з Рабіновичем був цілком успішним бізнесменом в газовій сфері, близьким до влади.

Екс-депутат розповів НВ: з Рабіновичем він дійсно активно спілкувався з приводу придбання клубу в 2013-му. Вони, мовляв, домовилися: Онищенко погасить борг клубу в $5 млн. І новоявлений партнер Рабіновича навіть віддав необхідну суму. А потім з подивом виявив, що насправді Арсенал має в рази більшу заборгованість.

В результаті Онищенко витратив на клуб $10 млн, але Рабінович свій проблемний актив на нього навіть після цього не переоформив. На цьому ділові відносини між бізнесменами закінчилися, а Арсенал в результаті збанкрутував.

"Він ображений на мене і робить дрібні капості", — розповідає про свого колишнього партнера Онищенко. І нагадує про те, що серед представників ОБ Рабінович був єдиним, хто проголосував за зняття з нього депутатської недоторканності.

При цьому екс-парламентарій визнає талант Рабіновича як спікера. Той, мовляв, вміє переконувати і тому здатний зачарувати виборців. "Якщо мене, досить досвідченого бізнесмена, він зміг розкрутити, і я повівся, що вже говорити про звичайних людей, — зізнається Онищенко. — Розповідати він вміє".

Розповідає Рабінович прекрасно. І не особливо піклується при цьому про правдивість своїх слів. Тому в рейтингу політиків-брехунів, який в кінці минулого року склав VoxUkraine для НВ, цей діяч став №2, пропустивши вперед лише Тимошенко. Лідер За життя, як показало двомісячне спостереження за його публічними висловлюваннями, говорить правду лише в 13% випадків.

При цьому рівень підтримки "записного брехуна" все одно зростає. Медіаексперт Олександр Глущенко подібний феномен пояснює просто: "У нас вибори — це базар. Багато політиків намагаються бути шоуменами і продати своє шоуменство виборцям".

News One і 112 Україна, з якими активно співпрацює Рабінович, — це невеликі телеканали в порівнянні з такими гігантами, як Інтер, 1+1, Україна і ICTV. Але вони охоплюють найбільш політично зацікавлену аудиторію, нагадує Лігачова.

Рабінович примудряється обманювати навіть своїх соратників: в травні 2016-го він пообіцяв залишити фракцію ОБ через її недостатню опозиційність, але не дотримав слова. І навіть відверто пояснив свою поведінку тим, що не хоче втрачати мандат.

"Якщо Рабінович такий принциповий чоловік, він повинен вийти з фракції, не боячись втратити мандат депутата, і почати політичну кар'єру", — критикує "колегу" парламентарій Микола Скорик, представник Опоблоку. І спересердя говорить про те, що За життя - технологічний проект влади, який створений для того, щоб розколоти опозиційний рух і відібрати голоси у ОБ.

Рабінович парирує: це Опоблок імовірніше працює на владу, голосуючи разом з пропрезидентською коаліцією за їхні законопроекти. А він, Рабінович, подібного не робить. Та й який з нього "технологічний проект влади", якщо з представників влади він спілкується хіба що з Борисом Ложкіним, екс-главою Адміністрації президента. І то виключно в телефонному режимі.

фото_1

ЖИТТЯ НА ТРЬОХ: Нестор Шуфрич (ліворуч), Вадим Рабінович (в центрі) та Євген Мураєв зійшлися на темі спільної партії За життя

Тріо Різні

С ьогодні За життя — це не один лише Рабінович, але і пара знакових політичних фігур.

Перша з них — Мураєв, людина, яка купила у Рабіновича News One. Обидва народилися в Харківській області та знайомі багато років.

У минулому скликанні Верховної Ради Мураєв був депутатом від Партії регіонів і голосував, наприклад, за "диктаторські закони" в січні 2014-го. Крім того, в лютому того ж року він допоміг втекти до Росії екс-прем'єру Миколі Азарову. У цьому вчинку власник News One зізнався двома роками пізніше в ефірі програми Люди. Hard Talk, що виходила в той час на 112 Україна. "Він [Азаров] був в Харкові і попросив відвезти його в [російський] Білгород. І я це зробив", — сказав Мураєв.

Рабінович називає свого однопартійця хльостко: "Для мене він — великий сепаратюга, а я — центристський політик".

Лідер За життя навіть визнає, що між ним і Мураєвим є деякі розбіжності. І заявляє: те, що останнім часом в інформпросторі заговорили про "розкол" в партії, — наслідок операції, яку намагався провернути Сергій Льовочкін, один з лідерів Опоблоку. Хотів, мовляв, посварити конкурентів.

Але, за словами Рабіновича, партнери зберегли вірність один одному. Причому колишній власник Арсеналу залишився безумовним лідером. "Він [Мураєв] повинен слухати, що говорить глава партії", — говорить сам Рабінович.

"Сепаратизм" Мураєва не бентежить "центристського політика": йому навіть подобається ідеологічна багатоманітність. А для повного комплекту він хотів би взяти в партію якогось ярого націоналіста, "умовного Яроша", щоб об'єднати різних людей.

Але поки в За життя з'явився не "умовний Ярош", а його антипод — Нестор Шуфрич, соратник Медведчука, кума російського президента.

Рабінович впевнений: цей політик посилить його партію. Чим? Політичні аналітики кажуть про те, що Шуфрич має великий організаційний досвід. І зможе закрити слабке місце За життя — відсутність регіональної мережі активістів.

Взагалі, в реальній політиці структура Рабіновича виглядає неймовірно слабкою. Вона в 2016-му спробувала вийти за межі телевізора, організувавши багатомісячний мітинг за відставку глави НБУ Валерії Гонтаревої.

Виглядало все непереконливо. Так, спостерігачі ОБСЄ в листопаді 2016-го, на одному з мітингів команди Рабіновича, зафіксували близько 1,2 тис. учасників, 70% яких становили жінки похилого віку. Причому спостерігачі отримали зізнання двох демонстрантів: за участь в акції її організатори пообіцяли їм "зарплату" — суму, еквівалентну $10.

Але якщо проект телезірки News One отримає через Шуфрича доступ до структури Українського вибору — організації Медведчука, то пролом в сфері реальної політики у За життя буде ліквідовано. І телепартія Рабіновича, на думку Сергія Висоцького з фракції Народного фронту, зможе конвертувати свій поки що віртуальний високий рейтинг в реальний позитивний результат на осінніх парламентських виборах.

Саму по собі За життя Висоцький називає "партією колаборантів". Рабінович на подібне не ображається: "Якщо кожен, хто хоче миру — проросійський, то я дуже проросійський". І тут же додає: "Мені до дупи, хто і що думатиме про те, з ким я спілкуюся. Я проукраїнський".

Риторику За життя називає "проросійською" не один лише Висоцький, але і багато інших політиків і експертів. Що виглядає логічним, виходячи з декларованих партією гасел: "за мир", "за позаблоковий статус України". Крім цих двох тем, на свій щит партія підняла і безперервну критику нинішньої влади.

У цій своїй "ідеології" проект Рабіновича дійсно дуже схожий на Опоблок. З однією лише істотною різницею: серед лідерів ОБ немає людини, здатної сказати: "мені до дупи".

У опоблоківців невиразна позиція, пояснює політолог Петро Олещук. Такий стан справ призвів до того, що колишній "ядерний електорат" Віктора Януковича, як і прихильники комуністів, встав перед вибором: ОБ або За життя? І позиція Рабіновича виявилася для багатьох з цих виборців переконливішою. Тому що людина, яка колись переконала Онищенка в чистоті своїх помислів, легко каже вголос те, про що представники Опоблока мовчать.

На сході і півдні країни телеактивність Рабіновича вже дала свої плоди. За даними останнього соцопитування Демініціативи і Центру Разумкова, саме в цих регіонах президентський рейтинг Рабіновича став найвищим. Більш того, там він — лідер симпатій.

Втім, всім телефокусам є межа: Олещук сумнівається, що Рабіновичу вдасться розкрутитися ще більше. Основне його завдання, на думку експерта, — утримати нинішній рейтинг до виборів. Мовляв, політичні спонсори йдуть за рейтингами, і скоро прийдуть до Рабіновича.

Експерт не виключає, що лідер За життя може використовувати тактику, яку він часто застосовував в медіабізнесі: дійти до максимальної розкрутки проекту — і продати його. Серед покупців цілком може опинитися навіть Опоблок.

"Якщо хтось думає, що я розкручую партію, щоб продати, нехай так думає і далі", — каже з цього приводу Рабінович, запевняючи: на парламентські вибори За життя піде як За життя. І тільки. "Ви мене недооцінюєте", — браво заявляє він.

Медіаексперт Глущенко готовий гідно оцінити телевізійного "життєлюба". Він каже, що політичний шоу-бізнес, на небосхилі якого запалилася зірка Рабіновича, не має нічого спільного з реформами, законопроектами і парламентською роботою. Експерт сподівається, що це розуміють не тільки аналітики, але і звичайні виборці.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.