Світ

Особливо небезпечні

Банда МС-13, створена сальвадорцями в Лос-Анджелесі, стала козирем Дональда Трампа в його прагненні викоренити із країни нелегалів

Татуйовані члени банди МС-13, створеної сальвадорцями в Лос-Анджелесі, які віртуозно володіють мачете та здебільшого орудують в Центральній Америці, стають найсильнішим козирем президента США Дональда Трампа в його прагненні викоренити із країни нелегалів

 

Анна Павленко

 

 

Т іло Ніси Мікенс зі слідами жорстоких побоїв поліція виявила в передмісті Нью-Йорка за день до того, як школярці мало виповнитися 16. Наступного дня правоохоронці знайшли неподалік тіло її подруги Кайли Куевас, забитої до смерті бейсбольними битами і мачете.

Остання, як з'ясувалося, конфліктувала з учасниками латиноамериканської банди МС-13. Дівчата були вбиті, коли Мікенс спробувала запобігти викраденню подруги.

Цей злочин — лише один із багатьох, який скоює банда Мара Сальватруча, відома також як банда МС-13, в Північній і Центральній Америці. У цій частині світу її називають однією з найнебезпечніших і найжорстокіших злочинних угруповань, верхівку якої складають переважно вихідці з Сальвадору.

"Вона має кращу організаційну структуру, ніж інші банди", — називає НВ ключову відмінність угрупування Роберт Бреннеман, доцент кафедри соціології в коледжі Сан-Мішель (Колчестер, штат Вермонт) і автор книги про банди Центральної Америки.

В цілому на території США, за даними ЦРУ, діють близько 10 тис. членів МС-13. І хоча активність банди спрямована здебільшого проти угруповань-конкурентів і новоприбулих мігрантів, в деяких штатах одна її згадка викликає страх.

Відмінні риси учасників МС-13 — татуювання на обличчі, шиї і торсі, які документують їх життя і злочини, а також власна система привітальних жестів. Підконтрольну територію вони нерідко маркують графіті, а в свої ряди в Сполучених Штатах вербують тільки мігрантів центральноамериканського походження.

 

фото_1

ДОБРО І ЗЛО: Татуювання християнської тематики, наприклад зображення Ісуса з зашифрованими в ньому літерами M і S, особливо популярні серед членів МС-13

З лочини МС-13 відрізняються жорстокістю: замість вогнепальної зброї вони використовують ножі та мачете, за допомогою яких відрубують жертвам кінцівки та зносять тим голови.

Останнім часом діяльність банди стала однією з ключових тем в США. Президент Дональд Трамп, стискаючи в руках таблоїд Newsday до статті Надзвичайно жорстоке бандитське угруповання про вбивство двох юних американок Мікенс і Куевас в передмісті Нью-Йорка, зробив публічну заяву. "Вони [бойовики МС-13] приїхали з Центральної Америки, і вони небезпечніші за будь-кого, з ким ви коли-небудь зустрічалися", — заявив він.

А 8 січня 2018-го адміністрація Трампа заявила, що з вересня наступного року відкриє шлях для депортації 200 тис. громадян Сальвадору, позбавивши їх статусу тимчасово захищених осіб. Цей статус вони отримали у 2001 році після серії руйнівних землетрусів в Центральній Америці, від яких особливо постраждав Сальвадор.

Рішення Білого дому викликало бурхливу полеміку в США, обуривши вихідців з Центральної і Південної Америки, що живуть в США, і змусивши замислитися багатьох інших громадян.

Репутація, що наводить страху, перетворила МС-13 на зручний інструмент просування ідеї Трампа про молодих центральноамериканських нелегалів як про національну загрозу, вважає Бреннеман.

Причому експерти попереджають: стратегія Трампа здатна призвести до протилежного ефекту. Витіснена з США, банда неминуче посилиться на батьківщині і таким чином викличе нову хвилю еміграції до США. А разом з нею повернеться в Америку знову.

фото_2

ТЮРЕМНЕ ЗАСИЛЛЯ: В умовах переповнених в'язниць багато сальвадорських ув'язнених замість належних трьох днів проводять в тісних камерах поліцейських дільниць більше року

З Каліфорнії в нетрі

ожно сказати, що усі ми шукали сім'ю, частиною якої могли б стати", — говорить британському фотографу Адаму Хінтону про свою мотивацію вступити в МС-13 юнак на ім'я Карлос.

Інтерв'ю з ним британець записав в одному з дворів бідного кварталу Сан-Сальвадора, куди відправився, щоб відобразити повсякденне життя банди, яка прославилася своєю жорстокістю.

На думку Хінтона, в обійми кримінальних угруповань Карлоса та інших молодих сальвадорців штовхають бідність і прагнення стати частиною впливової і могутньої групи. "Якщо суспільство не усвідомлює, що за цим стоїть серйозна соціальна проблема, ми ніколи з цим не впораємося", — говорить Хінтон.

Зародившись у 80-х в Лос-Анджелесі серед біженців з охопленого війною Сальвадора, в наступні десятиліття МС-13 розширила свою присутність на крайній південь континенту. Саме там осередки цього міжнародного злочинного угруповання домоглися особливої ​​впливовості. Сьогодні вони контролюють бідні квартали в Сальвадорі, Гондурасі і Гватемалі — країнах зі слабкою економікою, де процвітають корупція і беззаконня.

фото_3

БАНДИТСЬКІ МІТКИ: Наколки на обличчі і шиї як символ приналежності до МС-13 зустрічаються все рідше після того, як Гондурас криміналізував участь в бандах у 2012-му

П ро те, як відрізняється структура, цілі і функції МС-13 в США і в Центральній Америці, НВ розповідає Гвадалупе Корреа-Кабрера, доцент Університету Джорджа Мейсона і науковий співробітник Міжнародного центру імені Вудро Вільсона для вчених, яка спеціалізується на транснаціональній організованій злочинності цього регіону.

За словами експерта, в Центральній Америці МС-13 займається здирництвом, отримуючи ренту від численних дрібних підприємців. Також багато осередків банди торгують наркотиками.

"Вплив банд в центральноамериканському Північному трикутнику поширюється на найбідніші верстви населення, практично не зачіпаючи середній клас", — підкреслює Корреа-Кабрера.

По всьому регіону в МС-13 перебувають близько 70 тис. осіб. Половина з них орудує у 6-мільйонному Сальвадорі, де 40% населення живе за межею бідності. Охоплена міжусобними чварами і свавіллям силових структур, держава незмінно входить до першої п'ятірки країн за рівнем умисних вбивств в рейтингу Управління ООН з наркотиків і злочинності. Тільки в Сан-Сальвадорі від рук злочинців щорічно гинуть близько 1,5 тис. осіб.

фото_4

ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНИЙ ЗНАК: В бідних кварталах Сальвадора, де МС-13 конкурує за вплив з іншими угрупованнями, графіті служать для позначення меж підконтрольних бандам територій

В лада криміналу прийшла в Сальвадор на зміну кровопролитному громадянському конфлікту між повстанцями-комуністами і урядом військової диктатури, який розгорівся тут у 1980 році. Тоді до Сполучених Штатів, які підтримали офіційний уряд Сальвадора, хлинув потік мігрантів, які втекли від війни переважно на південь Каліфорнії, а також в околиці Вашингтона. За десять років кількість проживаючих в Лос-Анджелесі сальвадорців зросла вдесятеро і до 1990 року досягла 300 тис.

Прибуваючі на каліфорнійське узбережжя сальвадорці не могли похвалитися хорошою освітою: менше половини закінчили старшу школу і лише 9% мали диплом бакалавра. Влаштовуючись на чорнову низькооплачувану роботу, вони селилися в бідних кварталах, які контролювали банди афроамериканців і мексиканців.

Щоб якось захистити себе, сальвадорська молодь теж почала об'єднуватися в кримінальні угруповання. Однією з них стала Мара Сальватруча, до назви якої після союзу з мексиканськими кримінальними структурами була додана цифра 13 — традиційний символ лояльності мексиканської мафії.

фото_5

В РУКАХ ЗАКОНУ: Поліція Гондурасу веде членів МС-13 по вулиці Сан-Педро-Сула — одного з найнебезпечніших міст планети, де щорічно реєструють понад 800 вбивств

Н априкінці 80-х поліція Лос-Анджелеса оголосила операцію Молот, відловлюючи учасників банд і заповнюючи ними каліфорнійські в'язниці. А з початку 90-х, коли в Сальвадорі закінчилася війна, злочинців-нелегалів почали депортувати. З 1996-го по 2002 рік в Центральну Америку були вислані майже 31 тис. засуджених. Більше 20 тис. вирушили в Сальвадор, де стали поширювати засвоєну в США культуру банд.

У суперництві зі ще одним народженим в США угрупованням — Баррі-18 — члени МС-13 встановлювали контроль над кварталами сальвадорських міст, заробляючи на життя вимаганням. Осередки банди з'явилися і в сусідніх Гватемалі та Гондурасі. Масовому вербуванню нових членів тут сприяло молоде і одночасно дуже бідне населення.

Наслідуючи досвід США, уряди центральноамериканських країн спробували приборкати поширену злочинність за допомогою політики mano dura — "залізного кулака". Бандитів відправляли за грати, а щоб знизити рівень насильства всередині пенітенціарних установ, членів ворогуючих банд розводили по різних в'язницях. Проте влада прорахувалася: в результаті такої політики ватажки лише зміцнили свої кримінальні структури.

"Замість скорочення насильства і чисельності банд агресивна політика тюремних ув'язнень створила концентрацію членів угруповань і їх керівництва в одному просторі", — пояснює Бреннеман. Що в підсумку призвело до посилення МС-13 в Сальвадорі і подальшого розширення її присутності в окремих регіонах США.

Багато раніше депортованих членів банди стали повертатися в США, користуючись нелегальними каналами міграції. Відомо, наприклад, що одного з лідерів МС-13 Хосе Абрейо висилали зі Сполучених Штатів чотири рази поспіль.

фото_6

САЛЬВАДОРСЬКІ АРЕШТАНТИ: Доставлені до в'язниці суворого режиму члени банди МС-13 очікують розподілу по камерах під невсипущим поглядом наглядачів

Небезпечні ігри

П лацдармом для розширення банди в США залишається молодь з центральноамериканским корінням. Так, американський тижневик The New Yorker розповідає про долю 13-річної Джуліани, яка втекла з Сальвадору в Брентвуд, один з районів Лос-Анджелеса. На батьківщині її викрали і протягом декількох тижнів били і гвалтували члени МС-13. Потім їй вдалося втекти і за допомогою контрабандистів перетнути кордон США.

Через кілька місяців в новій школі до Джуліани підійшли з розпитуваннями кілька хлопців, які перебувають в місцевому осередку МС-13. Вони стали вмовляти її продавати марихуану і брати участь в знущаннях над однокласниками, але дівчина відмовилася.

"Більшість осередків банди в Сполучених Штатах — це молодіжні злочинні угрупування або такі, що складаються з неповнолітніх членів", — підтверджує Корреа-Кабрера.

фото_7

СТРАХ І НЕНАВИСТЬ У ВАШИНГТОНІ: На прес-брифінгу в Білому домі прес-секретар Сара Хакабі Сандерс слухає доповідь про МС-13, ілюстровану татуюваннями членів банди

З годних приєднатися до зграї очікує жорстокий обряд посвячення. Кілька учасників МС-13 б'ють новачка, не шкодуючи кулаків, поки ще один засікає час — рівно 13 секунд.

Для дівчат передбачений альтернативний варіант ініціації: замість побиття їм пропонують вчинити статевий акт не менш ніж з 13 учасниками угруповання. Причому в подальшому роль сексуального об'єкта стає основною функцією учасниць банди нарівні з поширенням наркотиків.

Останнім часом фахівці стурбовані тим, що злочинний рух МС-13 молодіє, вербуючи в свої ряди не тільки старших підлітків, але й навіть 11-річних дітей. При цьому їх жорстокість в скоєнні насильства заради насильства зростає.

І все ж говорити про посилення МС-13 в США підстав немає, вважає Бреннеман. "Немає жодних свідчень спалаху або вибуху активності МС-13 в США", — стверджує експерт, який спостерігав за діяльністю угруповання протягом останніх десяти років.

фото_8

СЛУГА САТАНИ: Затриманий в столиці Сальвадору вбивця Ларіос Бенітез демонструє журналістам татуювання диявола. Сатанинська тематика характерна для наколок і ритуалів МС-13

Р азом з імміграційною поліцією, міністерством внутрішньої безпеки і ФБР, вирішити проблему банд в США намагається ряд громадських організацій. Вони пропонують готовій попрощатися з криміналом молоді набір сервісів від видалення татуювань і психологічної реабілітації до альтернативного навчання і розвитку лідерських навичок. Такий підхід експерти вважають перспективним і здатним зупинити нові вербування.

Бреннеман називає ще одну умову, необхідну для вирішення проблеми, звертаючись до її витоків. Перші угруповання МС-13 були сформовані в основному молодими сальвадорцями, які рятувалися від насильства в рідній країні і не мали можливості отримувати законний дохід в Лос-Анджелесі. Відтоді мало що змінилося.

"Кращий спосіб обмежити вступ в МС-13 і скоротити пов'язане з бандами насильство — це збільшити число реалістичних шляхів до поваги та приналежності для молодих мігрантів", — робить висновок експерт.

фото_9

СМЕРТЬ НА ВУЛИЦІ: Із закінченням у 2014-му дворічного перемир'я між головними бандами Сальвадора МС-13 і Баррі-18 країну накрила нова хвиля насильства

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.