Погляди

Налаштування безпеки

Всесвітня павутина стає все небезпечнішою. Нам час придумати новий соціальний договір користування мережею. І це головне завдання у 2018 році

Всесвітня павутина стає все небезпечнішою. Нам час придумати новий соціальний договір користування мережею. І це головне завдання у 2018 році

 

 

Карл Більдт,
дипломат, колишній міністр
закордонних справ Швеції

 

Д екілька десятиліть інтернет змінював світову економіку, а Вестфальську систему міжнародних відносин, що склалася після тридцятирічної війни в Європі ще в 1648 році, і поготів перетворив на безповоротно застарілу. Час визнати: в епоху глобалізації нам не обійтися без нової системи управління.

Традиційно напередодні Всесвітнього економічного форуму в Давосі з'явилася Доповідь про глобальні ризики з думками міжнародних експертів і політмейкерів. Цього разу перший рядок в списку глобальних проблем посідає кібербезпека. Не дивно. У 2017-му ми стали свідками найпотужніших кібератак на різні країни. Гірше того — немає ніяких підстав вважати, що в 2018-му буде інакше.

Кібератаки тягнуть за собою далекосяжні наслідки для всього суспільства. Тому час розробити систему інтернет-менеджменту. Інакше ми втратимо можливості, надані нам IT.

Втім, є ще одна проблема: швидкість, з якою ми вступаємо в епоху цифрових технологій, значно випереджає наші зусилля щодо забезпечення глобальної стабільності. Ми все ще користуємося Вестфальською системою, що базується на принципі існування суверенних держав з чіткими кордонами.

Але кордони стираються. Світ змінюється. І хоча більшість змін поки вдається стримувати геополітикою, глобальну цифрову трансформацію вже не зупинити. Адже головна особливість інтернету — його нетериторіальна архітектура, відсутність кордонів. Що є прямим викликом Вестфальському миру.

З одного боку, це добре: мережа спрощує обмін товарами та ідеями. З іншого боку — як і будь-яким іншим винаходом людини, нею можна зловживати. І судячи зі зростання кіберзлочинності, онлайн-шахрайства, хейтерства, підбурювання до насильства та загальної радикалізації всесвітньої павутини, ситуація стає критичною.

Щоб скоротити кількість таких "зловживань", найближчим часом буде потрібно тісне міжнародне співробітництво. Настав час встановити загальні правила гри. Що важливо: самотужки ніхто не впорається, ізольовано боротися з проблемою не вдасться.

Вестфальський мир залишився в минулому. Що буде далі, залежить від нас

Так, у нас вже з'явився цілий набір з абревіатур — назв численних організацій, технічних і цивільних спільнот. На зразок ICANN (Корпорація з управління доменними іменами і IP-адресами), IETF (Інженерна рада Інтернету) і W3C (Консорціум Всесвітньої павутини), які фактично є системою управління інтернетом. Але упорядкувати те, що відбувається в самому інтернеті, набагато складніше.

Хто формує нормативну базу кіберпростору? У багатьох країнах діють відразу кілька відповідних міністерств, що регулюють діяльність онлайн-користувачів. У різних сайтів різні правила і умови роботи. У той же час численні групи громадянського суспільства пропонують свої кіберпринципи, тому міжнародні організації намагаються розробити багатосторонні норми і угоди.

Цей нормативний ландшафт залишається неврегульованим. Міжурядова співпраця застопорилася в основному через суперечності між країнами. Все ще мало країн, які зацікавлені у співпраці.

І поки окремі держави прийматимуть короткострокові односторонні заходи на кшталт обов'язкової локалізації даних для користувачів або будь-які інші обмеження, ситуація лише погіршиться.

Цифровий менеджмент зачіпає все: від кібербезпеки до економіки і прав людини. Рішення в одній сфері впливає на інші аспекти. Ось чому нескоординовані і необачні дії негативно позначаються на всьому світі.

Коли я очолив Глобальну комісію зі сприяння стабільності в кіберпросторі, у 2016 році ми зробили акцент на ці ризики і закликали "створити новий соціальний договір", який зробить мережу доступною і безпечною. Але прогрес в цьому відношенні, м'яко кажучи, не вражає. Зусилля ООН з розробки єдиних кіберправил зайшли в глухий кут. Потрібні альтернативні ініціативи.

Досягнення узгодженої політики має стати головним пріоритетом. Для цього є необхідною взаємодія між усіма зацікавленими сторонами. Тільки тоді ми зможемо створити базу для того, щоб зберегти транскордонну архітектуру інтернету і при цьому ефективно боротися за права людини і сприяти розвитку по-справжньому глобальної цифрової економіки.

Як сказав Кофі Аннан у 2004 році: "У тому, як використовувати інтернет в нашому житті, ми маємо бути не менш творчими, за тих, хто його винайшов". Вестфальський мир залишився в минулому. А от що буде далі, залежить від нас.

Copyright: Project Syndicate, 2018

 

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.