Погляди

Налаштування безпеки

Всесвітня павутина стає все небезпечнішою. Нам час придумати новий соціальний договір користування мережею. І це головне завдання у 2018 році
Хочете купити цю статтю?

Всесвітня павутина стає все небезпечнішою. Нам час придумати новий соціальний договір користування мережею. І це головне завдання у 2018 році

 

 

Карл Більдт,
дипломат, колишній міністр
закордонних справ Швеції

 

Д екілька десятиліть інтернет змінював світову економіку, а Вестфальську систему міжнародних відносин, що склалася після тридцятирічної війни в Європі ще в 1648 році, і поготів перетворив на безповоротно застарілу. Час визнати: в епоху глобалізації нам не обійтися без нової системи управління.

Традиційно напередодні Всесвітнього економічного форуму в Давосі з'явилася Доповідь про глобальні ризики з думками міжнародних експертів і політмейкерів. Цього разу перший рядок в списку глобальних проблем посідає кібербезпека. Не дивно. У 2017-му ми стали свідками найпотужніших кібератак на різні країни. Гірше того — немає ніяких підстав вважати, що в 2018-му буде інакше.

Кібератаки тягнуть за собою далекосяжні наслідки для всього суспільства. Тому час розробити систему інтернет-менеджменту. Інакше ми втратимо можливості, надані нам IT.

Втім, є ще одна проблема: швидкість, з якою ми вступаємо в епоху цифрових технологій, значно випереджає наші зусилля щодо забезпечення глобальної стабільності. Ми все ще користуємося Вестфальською системою, що базується на принципі існування суверенних держав з чіткими кордонами.

Але кордони стираються. Світ змінюється. І хоча більшість змін поки вдається стримувати геополітикою, глобальну цифрову трансформацію вже не зупинити. Адже головна особливість інтернету — його нетериторіальна архітектура, відсутність кордонів. Що є прямим викликом Вестфальському миру.

Щоб прочитати статтю повністю,