Країна

Фінансова тінь Порошенка

Макар Пасенюк, співвласник інвесткомпанії ICU, провів в інтересах президента Петра Порошенка цілий ряд важливих фінансових угод, багато з яких стали причиною великих скандалів

 

Іван Верстюк

 

 

Ф інансисти люблять жартувати: єдине місце на планеті, де інвестиційний банкір в повній мірі почувається людиною, — це Лондон.

Навесні 2017 року саме сюди перевіз свою сім'ю і українець Макар Пасенюк, керуючий партнер і один з власників інвестиційної компанії ICU. Він і сам, як кажуть джерела НВ, проводить в британській столиці не менше половини свого часу.

Однак і в Британії Пасенюка наздогнали скандали. На початку січня 2018-го катарський телеканал Al Jazeera опублікував розслідування підозрілих схем з державними цінними паперами, в яких брала участь ICU.

Подібна увага до справ Пасенюка не дивна: він працює з особистими фінансами президента України Петра Порошенка. А бізнес-справи глави держави цікавлять багатьох — починаючи від внутрішніх опонентів влади і закінчуючи міжнародними журналістами-розслідувачами.

"Пасенюк став ключовим консультантом Порошенка з фінансових питань", — говорить політолог Володимир Фесенко. Саме цей інвестбанкір провів для президента кілька угод — від організації офшорних компаній для структурування власності кондитерського гіганта Roshen до взаємодії з американськими лобістами.

Креативний фінансист

40 -річний Пасенюк може служити прикладом успішної кар'єри. Спочатку він отримав чудову міжнародну освіту, попрацював на серйозний західний банк — ING. А після — в 2009 році — став керуючим партнером в українській ICU.

Тоді ж ця компанія почала обслуговувати бізнес-інтереси Порошенка: в 2009-му ICU проконсультувала майбутнього президента з питання реструктуризації боргів його продовольчої компанії Поділля. Ще через два роки ICU допомогла Порошенку придбати за $50 млн завод з виробництва крохмалю в Німеччині.

Так почалася дружба між Порошенком і ICU, яка згодом привела вихідців з цієї компанії на важливі державні посади. Так, Валерія Гонтарєва пересіла з крісла голови ради директорів ICU в крісло глави Національного банку, директор відділу інвестиційно-банківських послуг Володимир Демчишин став міністром енергетики, віце-президент з корпоративних фінансів Дмитро Вовк — головою Нацкомісії з регулювання ринку енергетики, а начальник відділу інвестиційної діяльності Олександр Животовський — головою комісії-регулятора ринку зв'язку.

Пасенюк ж не став чиновником — він став фінансовою тінню президента.

Пасенюк став ключовим фінансовим консультантом Порошенка 
Володимир Фесенко,
політолог

"У Пасенюка підхід до справ спрямований на отримання максимального прибутку, такий вже у нього спосіб мислення", — характеризує інвестбанкіра Вікторія Войціцька, депутат фракції Самопоміч у Верховній раді, яка працювала разом з ним в банку ING.

По частині "максимального" прибтку справи у ICU сьогодні йдуть добре. За даними НВ, чистий прибуток компанії за 2014-2016 роки склав $150 млн, хоча в минулі роки ICU отримувала $30 млн на рік максимум.

За інформацією від самої інвесткомпанії, під її управлінням перебувають активи більш ніж на $500 млн.

У будь-якому випадку ICU — один з найбільших гравців на інвестиційному ринку країни, говорить Нік Піацца, глава інвесткомпанії SP Advisors. "Вони займають лідируючі позиції в торгівлі держоблігаціями, а зараз ще й нарощують сегмент управління активами", — підкреслює експерт.

Своїми нинішніми успіхами ICU зобов'язана саме роботі з президентом України.

На особистому рахунку Пасенюка — не одна угода, в якій він представляв інтереси нинішнього господаря Банкової. І багато які з них — цілі історії, що перетворилися на скандал.

У травні 2015-го співвласник ICU брав участь в переговорах про купівлю для Порошенка телеканалу 112 Україна — про це розповіли відразу кілька джерел, близьких до учасників угоди.

Сам Пасенюк в листі НВ стверджує, що хотів структурувати угоду з купівлі каналу не для президента, а спочатку для побіжного депутата Олександра Онищенка, потім — для бізнесмена Віктора Поліщука, власника мережі гіпермаркетів побутової техніки Ельдорадо і торгового центру Gulliver.

Сам Онищенко, який переховується від українського правосуддя в Європі, розповів: купити канал 112 Україна і оформити на себе право власності його попросив Порошенко. "Почався торг. Порошенко хотів, щоб канал купили-продали за $17 млн, а власник телеканалу Андрій Подщіпков просив мінімум $50 млн", — заявив НВ сам екс-депутат.

У розпорядженні редакції є аналітична записка про переговори по 112-му, написана високопоставленим медіаменеджером, близьким до депутата Ігоря Кононенка, правій руці президента. "Основною метою нашої пропозиції є отримання контролю над каналом за розумні гроші з мінімізацією ризиків", — сказано в ній.

Про те, що за купівлею 112-го стоїть Порошенко, заявив в жовтні 2015-го також Віктор Зубрицький, тодішній креативний продюсер телеканалу. При цьому він опублікував відео, зроблене прихованою камерою. На ньому Пасенюк просить Зубрицького обмежити доступ до ефірів на телеканалі політику Олегу Ляшко, який багато критикує президента.

Прохання НВ прокоментувати цей запис сам інвестбанкір залишив без відповіді.

Описано цей епізод і в уже згаданій аналітичній записці: "Поліщук та Пасенюк запропонували не чекати закінчення угоди і почати коригувати редакційну політику 112 Україна і (передачі) Шустер Live. Натомість була внесена передоплата близько $7 млн ​​(без оформлення документів)".

Лобіст

Я кщо зі 112-м у пари ПасенюкПорошенко вийшов промах — канал так і не дістався голові держави, то в справі найму американських лобістських компаній для захисту від критики курсу президента за кордоном інвестбанкір досяг успіху.

В американському реєстрі лобістських компаній FARA є контракт, укладений з конторою Ben Barnes Group. Він був зареєстрований в жовтні 2015 року. Другою стороною договору стала офшорна компанія AS Prima Societas Limited з Британських Віргінських островів.

У документі зазначено: витрати AS Prima на наймання лобістів спонсорує Пасенюк. Йдеться про $100 тис. на місяць плюс поточні витрати. Мета лобістських зусиль, згідно з контрактом, — "просувати економічні і геополітичні інтереси українського уряду".

Ben Barnes Group — не єдині лобісти, з якими мав справу Пасенюк. Він, за даними НВ, домовлявся про підтримку для президента також з компанією BGR. Старшим радником з питань міжнародної політики в BGR числиться Курт Волкер, нинішній спецпредставник США з питання врегулювання війни на Донбасі.

Пасенюк у відповідь на запит НВ не став заперечувати, що працює з лобістами. "ICU періодично користується послугами консалтингових компаній в інтересах розвитку власного бізнесу і залучення інвестицій в Україну", — написав він.

 

ПЛЮСИ: Завдяки тому, що очолювана Дмитром Вовком (на фото) комісія схвалила формулу Роттердам+, ICU опинилась у великих плюсах

 

Помічник для Roshen і для себе

Н айвідоміший актив президента — Roshen — приніс несподівану міжнародну популярність і самому Пасенюку. "Завдяки" міжнародному журналістському проекту Panama Papers, який розкрив офшори багатьох світових знаменитостей, він став відомий як учасник бізнес-схем глави української держави.

Порошенко давно обіцяв продати активи, щоб очистити свою державну діяльність від звинувачень в ангажованості. І Пасенюку в цьому процесі випала ключова роль.

У 2014-2016 роках саме він заснував три офшорних компанії в Нідерландах, на Кіпрі і Британських Віргінських островах, щоб передати їм у власність акції кондитерського гіганта Roshen, що належить президенту. "Пасенюк фігурує в листуванні щодо реструктуризації Roshen, його електронна пошта стоїть в копії багатьох листів", — підкреслює Ганна Бабинець, журналіст-розслідувач, яка брала участь в проекті Panama Papers.

На її думку, Пасенюк створив компанії заради мінімізації оподаткування в разі продажу Roshen.

Сам співвласник ICU з цього приводу каже: подібних завдань у нього не було. Він хотів, щоб новостворена холдингова структура перебувала в іноземній юрисдикції з більш досконалою, ніж українська, судовою системою.

У будь-якому випадку на сьогоднішній день компанія Roshen передана в сліпий траст банку Rothschild для управління, проте залишається у власності Порошенка.

Ще одна велика угода, в якій брала участь ICU Пасенюка, — скупка євробондів і боргів енергетичної компанії ДТЕК мільярдера Ріната Ахметова.

Як розповіли НВ джерела на інвестиційному ринку, ICU почала набувати ці активи ще в наприкінці 2015-го, коли вони коштували дуже дешево — близько 40% від номіналу. ICU скупила євробонди ДТЕК і її борги перед російськими і європейськими банками номінальною вартістю $500 млн, вклавши в цю справу лише $150 млн. Після цього, вже в березні 2016-го, комісія-регулятор ринку енергетики ввела новий, більш високий тариф на електроенергію для промисловості — скандальну формулу Роттердам+. Вона враховує ціну вугілля в прив'язці до роттердамських цін на нього плюс доставка в Україну.

Формула дозволила ДТЕК встановлювати більш високі ціни за електроенергію, продану Енергоринку, що в свою чергу призвело до зростання цін на неї для кінцевих споживачів. Адже на ділі ДТЕК використовує власне вугілля, собівартість видобутку якого істотно нижче, ніж ціна енергоносія за роттердамською формулою. Утворена маржа дала можливість структурі Ахметова істотно збільшити свої доходи. І, як наслідок, помітно подорожчали цінні папери цього енергохолдингу. Зараз вони торгуються навіть з невеликою премією — вартують 106% від номіналу. Операція в результаті принесла інвесткомпанії потрійний прибуток.

Пасенюк в письмовій відповіді НВ пояснює зростання котирувань паперів ДТЕК інтересом до них західних банків, а участь ICU в їхній скупці викликана, за його словами, "вмілою експертизою в оцінці проблемних активів".

Павло Різаненко, представник парламентського підкомітету з цінних паперів та фондового ринку, бачить в угоді ознаки трейдингу на основі інсайдерської інформації, що є порушенням закону. "Адже глава Нацкомісії регулювання ринку енергетики Вовк — колишній співробітник ICU", — говорить депутат. Причому головою комісії він став з подачі глави держави.

В кінці грудня 2017-го Вовк і Ко ще раз підвищили тариф на електроенергію — цього року промисловість буде платити за неї на 16% більше.

Колишній член Нацкомісії Андрій Герус вважає: голосування за новий тариф пройшло з порушенням строків та порядку аргументації рішення. За його підрахунками, новий тариф принесе додаткові 10 млрд грн ДТЕК. І стане позитивом для Пасенюка: адже цінні папери ахметівської компанії знову зростуть у ціні.

 

ВТРАЧЕНИЙ СВІДОК:
Побіжний депутат-бізнесмен Олександр Онищенко впевнений:
Пасенюк намагався купити телеканал
112 Україна для Петра Порошенка

Всю цю багатоходову комбінацію провели люди, близькі до ICU. Один — Пасенюк — скупив цінні папери ДТЕК в момент, коли вони були дешеві. А комісія під керівництвом другого — Вовка — після цього прийняла формулу Роттердам +, яка принесла ахметівськІЙ компанії додатковий прибуток і збільшила вартість її цінних паперів.

Зараз ICU поступово продає цінні папери ДТЕК, щоб зафіксувати прибуток. Для цього вони знайшли європейських партнерів — британську компанію з управління активами Fabien Picted&Partners (FPP). У грудні 2017-го ICU і FPP навіть провели семінар для клієнтів про особливості інвестбізнесу.

ICU засвітилася ще в одній сумнівній угоді. На початку січня телеканал Al Jazeera опублікував розслідування, в якому описав, як бізнесмени Онищенко і Павло Фукс купили за $30 млн у Сергія Курченко, "молодоолігарха" часів Віктора Януковича, який втік до Москви, кіпрський офшор Quickpace Limited. Той володіє валютними облігаціями українського уряду і грошовими рахунками на $160 млн. Раніше Краматорський райсуд заарештував активи Quickpace Limited у справі про повернення $1,5 млрд "грошей Януковича". Однак Онищенко зізнався телеканалу, що сподівався "вирішити питання" з арештом грошей в суді. Правда, він також уточнив, що угода не відбулася, хоча телеканал стверджує зворотне.

У ICU, коментуючи ситуацію, кажуть: вони всього лише виступали брокером, тобто посередником з необхідною фінансовою інфраструктурою.

Всього лише брокер

У Генпрокуратурі є кілька виробництв по ICU. Одне з них розпочато за зверненням нардепа Різаненка — про зловживання ICU з цінними держпаперами на біржі Перспектива. Слідство встановило: в 2012-2014 роках інвесткомпанія виступала посередником у торгівлі урядовими облігаціями між держбанками. Операції відбувалися не за ринковими цінами, внаслідок чого банки втратили на угодах близько 500 млн грн.

Крім того, ICU — і знову в статусі брокера — фігурує в справі про заволодіння Курченком грошима, що належали його Брокбізнесбанку і Реал Банку. Обидві фінустанови, за даними слідства, безповоротно кредитували компанії свого власника, і більшість махінацій відбувалися за допомогою держоблігацій.

Схожа історія трапилася у 2014 році з ICU і БГ Банком, в якому лежали гроші Європейського інвестиційного банку, призначені на ремонт електромереж. Напередодні свого банкрутства БГ, за інформацією онлайн-ресурсу Bihus.info, продав ряду посередників держоблігації на $4,7 млн ​​всього лише за 8,3 тис. грн. В результаті папери опинилися у ICU, яка і отримала по ним гроші від Мінфіну.

Всі ці справи ГПУ продовжує розслідувати.

А тим часом Пасенюк, за словами джерел НВ, готується в Лондоні до нових інвестиційних операцій в інтересах глави української держави. Зараз він, мовляв, прицінюється до місцевих компаній з управління активами з усіма необхідними ліцензіями.

В Адміністрації президента проігнорували запит НВ про роль, яку Пасенюк і ICU грають в бізнес-справах президента Порошенка.

Однак Піацца з SP Advisors впевнений: інвесткомпанія Пасенюка дуже важлива для глави держави. "Можна сказати, що ICU — улюблений інвестбанк нинішньої влади", — вважає він.

Інвестсім'я

Фінансові таланти в оточенні Макара Пасенюка — це зовсім не рідкість

 

 

М АКАР Пасенюк почав свою кар'єру фінансиста в українському офісі нідерландського банку ING. У 26 років він здав непрості іспити і отримав престижний статус сертифікованого фінансового аналітика міжнародного інституту CFA.

Тоді ж, у 2003-му, вперше поїхав працювати до Лондона — в місцевий офіс нідерландського банку ING. А вже в 32 роки Пасенюк став керуючим партнером ICU, заснованої вихідцями з ING — Валерією Гонтаревою і її чоловіком.

Пасенюк відомий не тільки своїми бізнес-ініціативами, а й родинними зв'язками. Він одружений на пасербиці Віри Ульянченко, глави президентської адміністрації і губернатора Київської області за часів президентства Віктора Ющенка.

Генпрокуратура підозрює, що Ульянченко, будучи губернатором, порушила закон, передавши Віктору Януковичу державний мисливський маєток Сухолуччя в Київській області. Правоохоронці вручили підозру Ульянченко ще в 2015-му, але прогресу в справі небагато.

 

РІДНЯ: Віра Ульянченко (на фото - зліва від екс-президента Віктора Ющен- ко) - не тільки колишній гу бернатор, але і теща Макара Пасенюка

РІДНЯ: Віра Ульянченко (на фото — зліва від експрезидента Віктора Ющенка) — не тільки колишній губернатор, а й теща Макара Пасенюка

 

Сергій Горбатюк, начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ, скаржиться: незабаром після вручення підозри з боку заступника генпрокурора Юрія Столярчука на нього почався тиск. "Він передав мені, що необхідно піти назустріч Ульянченко в справі Сухолуччя, оскільки це теща Макара Пасенюка, який займається фінансами президента",— розповідає Горбатюк.

Коли він не погодився зупинити розслідування, по ньому самому почалося виробництво, а керівництво запропонувало поїхати працювати у Львівську обласну прокуратуру. Справу ж Ульянченко таки передали до Шевченківського райсуду Києва, де вона і досі припадає пилом.

Чоловік Ульянченко — Віктор Івченко — за часів Януковича очолював наглядову раду націоналізованого Укргазбанку, який торгував держоблігаціями на біржі Перспектива через ICU Пасенюка.

У Макара Пасенюка є дядько — Олександр Пасенюк, який в 2004-2011 роках очолював Вищий адміністративний суд (ВАСУ). Під час перебування на цій посаді про нього залишилася відмітка в так званій чорної бухгалтерії Партії регіонів (ПР) — таємному реєстрі негласних виплат з каси ПР.

У лютому 2010-го, коли ВАСУ у відповідь на позов Юлії Тимошенко прийняв рішення про законність обрання Януковича президентом, розпорядники "таємними фінансами" ПР направили на підкуп суддів ВАСУ близько $15 млн. Окремий рядок присвячений дядькові співвласника ICU: "охорона Пасенюк — $55 тис.".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.