Погляди

Дуже страшні справи

Групи смерті, загроза терактів, проблеми вакцинації, ризик виникнення епідемії — у нас чимало приводів для паніки. Як взяти себе в руки і навчитися приймати рішення в умовах небезпеки?
Хочете купити цю статтю?

Групи смерті, загроза терактів, проблеми вакцинації, ризик виникнення епідемії — у нас чимало приводів для паніки. Як взяти себе в руки і навчитися приймати рішення в умовах небезпеки?

  

 

Катерина Гольцберг,
психолог

 

Ш ведська письменниця Карін Альвтеген якось сказала: "Найбільшу небезпеку для суспільства становлять люди, які перекладають свою відповідальність на інших і перестають думати та діяти самі". Часто це відбувається під дією паніки.

В Україні останнім часом нерідко з'являються передумови для панічних настроїв. Групи смерті, загроза терактів, проблеми вакцинації, ризик виникнення епідемії. Всі ці приводи розколюють суспільство на несамовито конфліктуючі групи. І тут важливо розуміти, що паніка може виникати як у випадку нестачі, так і в разі надлишку інформації. Адже будь-яку інформацію суспільство повинно "переварити", а для цього у нього часто не вистачає необхідних умов, як шлунку може не вистачати ферментів для нормального травлення. "Неперетравлена" інформація вимагає виходу. І ось це — причина жорсткого плюралізму думок, нескінченних холіварів у соцмережах і спроб затаврувати незгодних.

По суті, паніка — своєрідний заклик про допомогу. У ситуації загрози життю людина виявляє свої страхи демонстративно, посилаючи оточуючим сигнал, що їм також загрожує небезпека. Робиться це для того, щоб залучити найбільшу кількість людей до вирішення проблеми, яка з цього моменту вже буде вважатися загальною. У такій ситуації натовп отримує єдину психологію, індивід перекладає частину особистої відповідальності на інших людей або державу в цілому. Якщо держава бере на себе цю відповідальність, то панічні настрої тривають недовго і вщухають. В іншому випадку — люди самі шукають спосіб вирішити проблему. А це може призвести до різного роду протестів, провокацій або посилення паніки.

Що ж робити, щоб не піддатися паніці і тверезо мислити?

Для початку варто зрозуміти, що просто взяти себе в руки, можливо, не вийде. Але важливо навчитися критично мислити, аналізувати ситуацію і приймати відповідальні рішення. Якщо ви людина, що має сумнів, не варто кидатися в пошуку вірного рішення від однієї думки до іншої, краще знайти конкретну авторитетну людину, бажано — яка володіє реальною інформацією, і спертися на її досвід та знання. Просто довіритися. Часто це знімає тривогу і допомагає заспокоїтися, а далі рішення приходить само собою.

Якщо тобі погано, знайди того, кому гірше, і допоможи йому

Не варто перевантажувати себе інформацією, але й закриватися від реальної інформації теж не можна. Необхідно встановити чіткий інформаційний режим — це як режим харчування, щоб не переїсти. Інакше

Щоб прочитати статтю повністю,