Ідеі

Влада хаосу

Про те, як Дональд Трамп перетворив на хаос життя в Білому домі і всю американську політику, написав в книзі Вогонь і лють журналіст Майкл Вулфф

Про те, як Дональд Трамп несподівано для самого себе став президентом США, перетворивши на хаос як життя в Білому домі, так і всю американську політику, написав в книзі Вогонь і лють: в коридорах Білого дому Трампа журналіст Майкл Вулфф

 

Галина Корба

 

 

К нига Вогонь і лють: в коридорах Білого дому Трампа вийшла 5 січня і одразу ж викликала фурор: всього за п'ять днів покупці придбали майже 30 тис. примірників. Видавцеві Henry Holt&Co. довелося екстрено додрукувати 1 млн книг, оскільки число замовлень значно перевищило початковий тираж в 150 тис.

Текст Майкла Вулффа, що оповідає про подробиці виборчої кампанії мільярдера Дональда Трампа і про те, як він провів перший рік в кріслі президента США, за лічені тижні розібрали на цитати світові ЗМІ та політики. Він викликав захват супротивників ексцентричного мільярдера і бурю обурення в Білому домі. Трамп звинуватив автора книги у брехні, а свого колишнього радника Стівена Беннона, що став одним з ключових джерел інформації для Вогню і люті, в тому, що той "з'їхав з глузду". Юристи президента і зовсім звернулися до видавництва з вимогою заборонити публікацію скандальної книги.

 

ЗІБРАВ УСЕ: У книзі про Трампа її автор Майкл Вулфф (на фото)
зібрав найнеприємніші відомості
про нинішнього американського лідера

 

Втім, Вулфф, за плечима якого робота в Hollywood Reporter, Vanity Fair, The New York Magazine, а також книги про медіаіндустрію та медіамагната Руперта Мердока, за свої слова готовий відповідати. Автор запевняє: за час підготовки книги він узяв понад 200 інтерв'ю, в тому числі у найбільш високопоставлених джерел, а також особисто був присутній на багатьох перемовинах та нарадах у Білому домі. Вулфф лише "намагався побачити життя Білого дому за Трампа очима його найближчого оточення".

В результаті книга вийшла відвертою і різкою, в ній безліч чуток і пліток, а також скандальних подробиць закулісного життя президента і його оточення. Починаючи від чвар всередині команди Трампа, представники якої, не добираючи виразів, поливають один одного брудом, і закінчуючи описом повадок і звичок самого боса. В результаті господар Білого дому постає перед читачем нестриманою, недалекою людиною, яка не вміє слухати і приймає найважливіші політичні рішення під тиском миттєвих імпульсів.

НВ публікує ключові цитати з книги.

фото_іванка

ТАТУСЕВА ДОНЬКА: Іванка Трамп (на фото — праворуч від батька) отримала суперстатус унікальної радниці президента. Завдяки їй Трамп, наприклад, дізнався про хімічну атаку в Сирії. І відповів ракетами

Про те, що в перемогу Трампа не вірив навіть сам Трамп

 

Дональд Трамп і крихітна група воїнів його кампанії були готові програти. І зробити це з вогнем і люттю. Вони не були готові до перемоги. У політиці хтось повинен програвати, але незмінно кожен думає, що може перемогти. І ви, швидше за все, не зможете перемогти, якщо не вірите, що виграєте. Виняток становить тільки кампанія Трампа.

 

Трамп не тільки проігнорував потенційний конфлікт інтересів між політичною діяльністю, своїми діловими угодами і холдингами зі сфери нерухомості, він сміливо відмовився оприлюднити свої податкові декларації. Навіщо це робити, якщо тільки він не збирався вигравати? Більше того, Трамп не став витрачати час, навіть гіпотетично, на підготовку до перехідного періоду, запевняючи, що це "до невдачі", а насправді вважаючи, що це марна трата часу... Він не збирався перемагати. Або поразка і була для нього перемогою. Трамп став би найзнаменитішою людиною у світі — мучеником підступної Гілларі Клінтон.

 

Про страждання нової першої леді США Меланії Трамп

 

Перспектива того, що її чоловік всерйоз може стати президентом, жахала Меланію. Вона вважала, що це знищить її дбайливо облаштоване життя, хоч і частково, але захищене від обширного сімейства Трампа і майже повністю зосереджене на її маленькому синові.

(Побоювання Меланії підтвердилися. З перших днів кампанії вона стала "жертвою" таблоїдів, які взялися публікувати брудні подробиці з її минулого, в тому числі її відверті фотосесії. Вона навіть подала до суду на видання The Daily Mail, яке повідомило, що під час своєї модельної кар'єри дружина кандидата в президенти працювала в ескорті).

 

Перспектива того, що її чоловік може стати президентом, жахала Меланію

Невтішна Меланія накинулася на чоловіка. Невже це і є її майбутнє? Вона заявила, що не зможе цього прийняти. Трамп відповів у своєму стилі: "Значить, будемо судитися!" Але він теж був незвично засмучений. Трохи пізніше, в листопаді, він дав своїй дружині урочисту гарантію: мовляв, у нього немає ні найменшого шансу перемогти. Патологічно невірний чоловік був впевнений — це саме та єдина обіцянка дружині, яку він точно може стримати.

 

Коли стало зрозуміло, що Трамп перемагає, Дон-молодший [старший син Трампа] сказав другу, що його батько виглядав так, ніби побачив привида. А Меланія, якій Дональд Трамп дав урочисту обіцянку, була в сльозах, і це були не сльози радості.

 

Менш ніж за годину [після оголошення результатів виборів], зі спостереження Стіва Беннона [колишнього радника Трампа], спантеличений Трамп перетворився на Трампа, що сумнівається, а потім на Трампа переляканого. Але попереду була фінальна трансформація: раптово Дональд Трамп перетворився на людину, яка повірила, що вона цілком заслуговує і повністю здатна бути президентом Сполучених Штатів.

 

Про нові порядки в Білому домі

 

У Білому домі він оселився у власній спальні — вперше з часів Кеннеді президентська пара займала окремі кімнати (хоча Меланія і так проводила в Білому домі обмежений час). У перші ж дні він замовив два телевізійних екрани на додаток до вже наявного, а також замок на двері, вступивши в протистояння із Секретною службою, яка наполягала на праві безперешкодного доступу в президентську спальню. Він висловив догану обслуговуючому персоналу, який прибрав його сорочку з підлоги: "Якщо моя сорочка на підлозі, це означає, що я хочу, щоб вона була на підлозі". Потім він ввів безліч нових правил: ніхто нічого не чіпає, особливо його зубну щітку. (Він завжди боявся бути отруєним, це одна з причин, через яку він любив їсти в McDonald's — ніхто не знав про його прихід, а їжу безпечно готують заздалегідь.)

 

До другого тижня президентства Трампа здавалося, що усі в Білому домі склали списки можливих винуватців інформаційних зливів і робили все можливе, щоб зливати інформацію про інших раніше, ніж її зіллють про них самих. Але одним з головних джерел зливів про свою тугу в Білому домі став сам Трамп. У своїх дзвінках протягом дня і вечорами з ліжка він регулярно говорив з людьми, у яких не було причин виправдати його довіру. Він виливав річки скарг, в тому числі про те, яким смітником виявився Білий дім при ближчому розгляді.

 

Сімейний підряд

 

Хоча Трамп у багатьох відношеннях був звичайним женоненависником, в робочих питаннях він був набагато ближче до жінок, ніж до чоловіків. Жінки, на думку Трампа, були куди більш лояльні і надійні, ніж чоловіки. Чоловіки могли бути сильнішими і компетентнішими, але вони також з великою ймовірністю переслідують власні цілі. У той час як жінки, в розумінні Трампа, швидше пов'язують свій успіх з чоловіком. Чоловіком на кшталт Трампа. І не було випадковістю, що його дочка Іванка стала його найближчою довіреною особою.

 

Іванка і Джаред Кушнер [зять Трампа, радник президента], по суті, були справжніми керівниками апарату адміністрації, або настільки ж впливовими, як діючий глава апарату Прібус і Беннон. Всі вони звітували президенту напряму. І що ще більш важливо — у Джареда та Іванки було повністю незалежне становище в Західному крилі. Суперстатус.

фото книги

Про зачіску Трампа

 

Вона [Іванка Трамп] часто описувала друзям механіку причісування: абсолютно гола маківка — острівець після операції з видалення лисіючої шкіри голови, — оточена пухнастим колом волосся з боків і спереду. Звідти воно зачісується до центру, а потім назад і закріплюється спеціальним спреєм. Колір його волосся забезпечувала фарба з серії "тільки для чоловіків", пояснювала дочка кумедний вигляд батька. Чим довше її тримати на волоссі, тим темнішим буде колір. Але через своє одвічне нетерпіння Трамп хизувався помаранчевим блондом.

 

Про найобмеженішого президента в історії США

 

Сказати, що сам він не знав нічого, взагалі нічого про базові інтелектуальні моменти цієї роботи [політика], було б комічним зменшенням. На самому початку кампанії мала місце яскрава сцена — Сему Нанбергу [колишньому співробітнику виборчого штабу Трампа] доручили пояснити конституцію кандидату: "Не встиг я дійти до четвертої поправки, як він закотив очі і підніс палець до губ".

 

Ідіот, оточений клоунами. Трамп нездатний прочитати нічого

Президент знав недостатньо, він поняття не мав, чого саме він не знав, і це не особливо його турбувало. Більше того, він був повністю впевнений у своїй безумовній правоті. Чимало людей потай сміялися над тим, що говорили про Трампа. Для Стіва Мнучіна [міністр фінансів США] і Райнса Прібуса [колишній глава апарату Білого дому] він був "ідіотом". Для Гері Кона [глава Національної економічної ради США] — "тупим, як лайно". Для Герберта Макмастера [радник президента з національної безпеки] він був "дурнем". І список продовжувався.

 

14 грудня 2016 року, щоб побачити новообраного президента, в Trump Tower прибула делегація високого рівня з Кремнієвої долини, хоча протягом своєї кампанії Трамп неодноразово критикував IT-індустрію. Пізніше в той же день Трамп подзвонив Руперту Мердоку [американський медіамагнат], який запитав його, як пройшла зустріч.

— О, чудово, просто чудово, — сказав Трамп. — Цим хлопцям справді потрібна моя допомога. Обама був не дуже прихильний до них, занадто багато регулювання. Це дійсно мій шанс допомогти їм.

— Дональд, — сказав Мердок, — протягом восьми років Обама був у цих хлопців в кишені. Вони практично управляли його адміністрацією. Їм не потрібна твоя допомога.

— Потрібно вирішити питання про видачу візи H-1B [робоча віза США]. Їм дійсно потрібні ці візи H-1B.

Мердок заперечив, що ліберальний підхід до віз H-1B погано співвідноситься з імміграційними обіцянками Трампа. Але Трамп здавався байдужим, запевняючи Мердока, що розбереться з цим питанням.

— Грьобаний ідіот, — сказав Мердок, знизавши плечима, коли той поклав трубку.

 

Це гірше, ніж ви можете собі уявити. Ідіот, оточений клоунами. Трамп не здатний прочитати нічого, ні записки на одну сторінку, ні короткі політичні документи, нічого. Він йде на другій половині зустрічей зі світовими лідерами, тому що йому нудно. І його команда не краща.

(Ці одкровення про життя в Білому домі Трампа написав в електронному листі глава Національної економічної ради США Гері Кон в квітні 2017 року. Лист випадково потрапив до людей, яким він не призначався).

 

Він не сприймав офіційну інформацію. Дані, деталі, опції або аналітику. Він не сприймав презентації в PowerPoint. Якщо хоч що-небудь нагадувало йому шкільний клас або лекцію, він вставав і виходив з кімнати. "Професор" було його лайливим словом, і він пишався, що ніколи не сидів в класах, ніколи не купував книжок і ніколи не робив заміток.

(Після хімічної атаки в Сирії в квітні 2017-го донести до Трампа, що Вашингтону необхідно відреагувати, змогла тільки Іванка Трамп. Вона зробила підбірку фотографій загиблих сирійських дітей з піною в роті. Тільки після цього шокований Трамп усвідомив ситуацію і розпорядився завдати ракетного удару по військових базах в Сирії).

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.