Люди

Обід з Єгором Соболєвим

Народний депутат називає причину, з якої він кожну третю добу ночує в таборі протестувальників під Верховною радою

Народний депутат називає причину, з якої він кожні третю добу ночує в таборі протестувальників під Верховною радою, розповідає про проблеми в сім'ї та їсть вареники з картоплею

 

Ольга Духніч

 

 

З народним депутатом України Єгором Соболєвим ми домовляємося повечеряти в останній вихідний день новорічних канікул. О шостій вечора політик, який цей день провів з дітьми, поступився сімейною вахтою дружині — українській телеведучій Марічці Падалко. А вже о сьомій вечора він зручно влаштовується на дивані київського Home сafé недалеко від його будинку.

Привітавшись, ми тут же починаємо розглядати в простому меню закладу поживні страви. Відразу після інтерв'ю Соболєв заступає на нічне чергування в таборі мітингувальників на вулиці Грушевського. Велика частина з них — учасники руху Визволення, яке Соболєв очолює.

Після недовгих роздумів він вибирає вареники з картоплею, а я — тефтелі з телятини. Також з'ясовується, що ми обоє любимо томатний сік.

— Тут готують швидко і смачно, — демонструє обізнаність мій співрозмовник.

Раніше журналіст-розслідувач, а тепер депутат парламенту і заступник глави фракції Самопоміч, Соболєв ще недавно очолював парламентський комітет з питань запобігання та протидії корупції. Чим доставляв чимало клопоту представникам старої політичної еліти, тому після декількох невдалих спроб був зміщений із займаної посади в грудні минулого року.

П'ять питань Єгору Соболєву:
П'ять питань Єгору Соболєву:

_____________________________________________

Ваше найбільше досягнення?

Нове антикорупційне законодавство.

Найбільший провал?

Нове антикорупційне законодавство (сміється).

На чому ви пересуваєтеся містом?

Найчастіше пішки або на метро.

Остання прочитана книга, яка вас вразила?

Курс історії південних слов'ян, який я здавав в університеті. Це історія про те, що кожен народ, який нам здається кращим і благополучнішим нашого, — словенці або хорвати, наприклад — проходив свої важкі часи і знаходив незалежність потом і кров'ю.

Кому б ви не подали руки?

Кому не бажав би — таких багато. Але за зобов'язаннями — таких немає. Якщо завтра доведеться домовлятися з Петром Порошенком про той же антикорупційний суд, я буду домовлятися і потисну йому руку.

На сцені сучасної української політики Соболєв виглядає полум'яним революціонером, однаково помітним і в парламенті, і на барикадах. Він був ініціатором блокади торгівлі з ОРДЛО, домігся перегляду сфальсифікованих результатів виборів мера в Кривому Розі, а три місяці тому вивів прихильників революційної зміни країни під парламент. Гасла довгограючого протесту — політична реформа і імпічмент президента — відомі будь-якому киянину, що обходив чи об'їджав табір у центрі столиці обхідними дорогами.

А за кілька днів до Нового року батьки дружини Соболєва отримали анонімний лист, в якому невідомі загрожували життю і здоров'ю дітей депутата. Я питаю його про те, як вплинули погрози на життя сім'ї.

— Поки що у поліції немає версій, якими вони готові поділитися, — говорить батько чотирьох дітей. Втім, за версією слідства і експертів, мова в першу чергу йде не про реальну загрозу, а про психологічний тиск.

— Це ефективний спосіб зв'язати мене по руках і ногах, щоб моя дружина плакала, а я боявся за дітей.

— Як депутат ви могли б просити про охорону для сім'ї?

— Поліція поки не побачила підстав для надання їм охорони, але я попросив учасників нашого руху, які пройшли війну, доглядати за дітьми. Я також прошу Марічку не залишати дітей одних, а з цим вже є проблеми.

Сумно посміхаючись, Соболєв розповідає про те, що його старший син Міха вже дорослий і хоче повертатися зі школи з дівчинкою, а доводиться — з мамою.

— А так, звичайно, вирушаючи куди-небудь на машині з сім'єю, я вже за звичкою заглядаю під днище автомобіля, чи немає там чого, — додає він.

 

В Home сafé годують і правда швидко: в лічені миті перед нами з'являється томатний сік.

— Яка сьогодні мета у табору на Грушевського? — цікавлюся я.

— Тиснути на президента, щоб були затверджені нові правила парламентських виборів, забезпечена обмежена недоторканність депутатів і процедура імпічменту, — охоче відповідає Соболєв.

Тут же він додає, що з першого дня протесту табір став місцем зустрічей небайдужих людей і способом психологічного тиску на владу.

— І нинішня, і минула влада дуже боїться, коли народ ставить намет, навіть один, — впевнено каже Соболєв.

— До будь-якого тиску можна адаптуватися, і з часом він перетворюється на фарс, — зауважую я.

Політик не погоджується:

— Я знаю ситуацію з тієї сторони. Пропрезидентські політики весь час запитують: "Коли ви вже розійдетеся?" Вони знають, як багато є причин для того, щоб їх вигнати, і ми б їх вигнали, але зараз головне — змінити правила гри в українській політиці, — Соболєв відпиває сік.

— Про це ж запитують і багато київських водіїв, — кажу я.— А що повинна зробити влада, щоб табір розійшовся?

— І я, і наші хлопці готові звільнити вулицю, якщо ми побачимо, що потрібні законопроекти реально приймаються, а політичні переслідування незгодних припинені. Якщо буде схвалений нормальний закон про антикорупційний суд, ми із задоволенням розблокуємо вулицю.

 

З 'являється офіціант і швидко розставляє на столі тарілки. Їх вміст не відрізняється особливим оформленням, але виправдовує очікування про смачну домашню їжу.

Деякий час ми їмо, а потім Соболєв починає розписувати мені нехитрий побут табірного життя — в наметовому містечку він чергує кожну третю добу.

— Імпічмент президента — якщо чесно, звучить якось дрібно, чи не так? — цікавлюся я, розправляючись з фрикадельками.

— А ми якраз не за персональний імпічмент, — охоче реагує депутат. — Мені не цікаво, щоб пішов Порошенко, тому що олігархія підготувала, за моїми підрахунками, п'ять кандидатів йому на зміну.

раст

У КОЛІ ПЕРШОМУ: Народний депутат Єгор Соболєв (в центрі праворуч) часто опиняється в епіцентрі найгарячіших парламентських суперечок і бійок, але вважає, що інакше вести політичну боротьбу в Україні все ще не можна

На думку Соболєва, проблема українців у надмірній персоналізації влади і бажанні зміщувати окремих людей, а не вибудовувати процедури і інститути.

— Імпічмент — це цивілізований спосіб звільнити президента, який переступив закон, а Порошенко переступив його кілька разів, — міркує Соболєв, дивлячись на апетитні вареники.— Я точно знаю, що в своїй першій електронної декларації він не записав іспанську віллу, а це 100% — кримінальний злочин. І цей злочин може розслідувати тільки спецкомісія  на чолі зі спеціальним прокурором.

Соболєв настільки захоплюється поясненням, що на час забуває про їжу.

— Зрозумійте, це не акція проти Порошенка. Це акція за Україну, щоб у нас не на Майданах і не в кровопролитних боях можна було змінити президента, будь-якого, — підкреслює він.

Ми швидко спустошуємо тарілки, і я задаю наступне питання.

— Ви виступаєте за революційне оновлення політичних еліт, але ж еліти формуються інститутами і процедурами, вони не створюються людьми з вулиці, — здалеку починаю я.

— Еліти завжди створюються в боротьбі, і по-іншому, крім як в протистоянні корупції та інших хвороб держави, її не сформуєш. Нам потрібні нові люди, — запевняє мене Соболєв.

— Чотири роки тому Майдан вже став соціальним ліфтом для нових людей. Наприклад, в парламент потрапив Володимир Парасюк, — нагадую я.—Ви думаєте, він — представник тієї еліти, яка важлива сьогодні Україні?

— Якби в парламенті було більше людей з Володіними якостями, я був би радий, — бентежить мене Соболєв.— Це в соціальних мережах Парасюку створили образ ненормального, який бігає і б'ється.

— Але він же якраз бігає і б'ється! — не здаюся я.

— Не тільки. Я бачив, як він працював в моєму комітеті, як він голосував під тиском, знаю, як багато разів його намагалися використовувати в поганих цілях, і щоразу він вистояв, — пояснює мій співрозмовник, роблячи знак офіціантові, що закінчив з їжею.

Той тут же підходить за тарілками, а я прошу принести каву і задаю останнє політичне питання.

— Ви очолюєте рух Визволення, в акціях разом з вами бере участь Рух Нових сил, який очолює Міхеіл Саакашвілі. Як ці два рухи взаємодіють між собою сьогодні? У вас з Саакашвілі є розбіжності?

Вперше Соболєв замовкає на довгих три, а то й чотири хвилини.

— Я хочу, щоб цей протест був насамперед протестом людей, а не протестом політиків, — дипломатично починає він.— Як протест політиків він одразу приречений на провал. До речі, по темникам Банкової саме так його намагаються показати: як війну Міхеіла проти Петі.

— З лідерами-харизматиками у вас і без темників є ризик скотитися в політичну боротьбу, — допускаю я.

— Це так. Але саме тому з самого початку Визволення — це не політична партія, і ми з самого першого дня заборонили символіку будь-яких партій. Ми повинні зробити революцію в сенсі, в якому ніхто її не робив тут, змінити правила управління державою, а не старих людей на нових, — впевнено каже Соболєв.

— І все ж, вам не здається, що в подіях навколо Жовтневого палацу Рух Нових сил вас підставив? — безпосередньо питаю я, згадуючи грудневу спробу захоплення протестувальниками приміщень культурного центру.

— Взагалі-то так, — визнає Соболєв.

Тут же він починає говорити про те, що ситуація біля Жовтневого палацу виявилася наслідком невиконання домовленостей між громадськими рухами.

— Свої оргвисновки з цієї ситуації ми вже зробили, — коротко підводить підсумок мій співрозмовник. І уточнює: хоча табори прихильників Руху Нових сил і його Визволення стоять на Грушевського біля будівлі парламенту зовсім поруч, це дві різні політичні сили і два різних табори.

 

В и вдома обговорюєте те, що відбувається в країні? — питаю я, розливаючи залишки кави по чашках.

— У нас в родині табу на розмови про політику, — парирує Соболєв. І тут же згадує потішну історію. Під час візиту президента Мальти до Києва був запланований візит президентів України і Мальти в одну зі шкіл Києва, де вчиться середня дочка Соболєва.

— Марічка запитала Машу: про що б ти поговорила з президентом України? А вона відповіла: я б запитала його, коли в Україні з'явиться антикорупційний суд. Але ж я вдома нічого такого не кажу! — сміється Соболєв. Помітно, що політична обізнаність дочки йому до душі.

— А як діти реагують на те, що тато б'ється в парламенті? — не стримуюсь я від провокаційного питання.

— По-серйозному я бився тільки один раз в парламенті і з поважної причини. Стояло питання про дуже корупційний законопроект, — дещо ображено реагує Соболєв Але тоді моя дружина була єдиною дівчиною в країні, яка мене засудила. Багато хто не тільки дякували, але і обіцяли навчити парочці прийомів.

Зробивши ковток кави, він продовжує:

— Адже це ілюзія, що ми можемо відразу зробити крок в цивілізоване суспільство з цивілізованими методами боротьби. Ми все ще, на жаль, в якомусь первісно-общинному ладі живемо. І завжди є ось такі несподівані речі, — ніби виправдовується депутат.

Ми майже допили каву, і я задаю останнє запитання — про мрію на наступний рік, особисту, не політичну.

— О! — сміється він.— Поки я спав, 1 січня Марічка записала мене на заплив через Босфор. На початку липня я повинен буду переплисти протоку з Азії в Європу або навпаки.

— Навпаки — не так символічно, — не стримуюсь від репліки я.

— Та мені головне — допливти до берега. Неважливо якого, важливо зробити це разом з моєю дружиною. Як на мене, дуже гарне особисте завдання, — розпливається в усмішці Соболєв.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.