Країна

Нові донецькі

Як росіяни займають порожні квартири в Донецьку і Луганську

На окупований Донбас пішов потік "переселенців" з Росії, переважно військових та чиновників. Вони забирають порожні квартири в Донецьку і Луганську, віддаючи перевагу дорогій нерухомості у центральних районах

 

Максим Бутченко

 

 

С ергій Іванов, колишній працівник Луганської прокуратури, а зараз телеведучий на каналі 1+1, втратив свою квартиру в Луганську ще на початку 2015 року — після того, як опублікував дані про злочинну діяльність тодішнього "глави" так званої ЛНР Ігоря Плотницького.

"Спочатку там оселилися два співробітники ФСБ і якийсь кавказець — чи то знайомий, чи то родич "прокурора" "ЛНР "[Заура] Ісмаїлова", — каже Іванов.

У той момент він не знав, що історія його квартири багаторазово повториться в окупованому регіоні, куди за останні роки тисячами прибувають "нові громадяни" — переселенці з Росії. Вони і окуповують спорожніле житло.

Таких "гостей" з РФ, за даними групи Інформаційний опір, за три роки з початку війни на сході набралося чимало — майже 10 тис. Як правило, вони селяться в залишених будинках і квартирах забезпечених людей, обираючи престижні райони Донецька і Луганська.

У першому з цих міст заїжджі росіяни облюбували бульвар Пушкіна. Раніше це був один з найдорожчих районів Донецька: у 2013 році там за нормальну 3-кімнатну квартиру просили від $250 тис. Зараз, за ​​даними місцевих ріелторів, ціни дуже просіли — елітне житло на бульварі зараз коштує від $50 тис. Але сама по собі вулиця все одно виглядає чистою і спокійною — нові донеччани цінують приватність не менше, ніж колишні жителі.

Втім, на відміну від останніх, хто купував на бульварі житло, більшість нових російських мешканців району отримали тут нерухомість безкоштовно: за допомогою місцевої "влади" вони вселяються в квартири, власники яких залишили Донецьк і перебралися у вільні області України.

раст1

НЕ ТЕ МІСЦЕ: Поки росіяни обживають центр Донецька, околиці (на фото — перетин проспекту Київського і вулиці Жмури) залишають навіть корінні жителі

Кожному — по квартирі

Є гор Фірсов, екс-депутат Верховної ради та голова партії Альтернатива, долю своєї квартири в центрі Донецька знає чітко: в 2014 році в неї в'їхали чеченці. Фірсов розповідає, що за кілька місяців загарбники з'їхали — забрали всі речі, залишили тільки книги.

"Потім в'їхали якісь бомжуваті військові, — пояснює Фірсов.— Ті взагалі там [в Донецьку] почуваються, як боги: заходять куди хочуть, живуть де побажають".

Багато росіян, які нині влаштувалися на Донбасі, потрапили туди в 2014-2015 роках, каже колишній житель Донецька Сергій Гармаш, головний редактор сайту ОстроВ. Як правило, серед цієї категорії "нових донецьких" переважали люди з невеликим достатком — колишні роботяги з центральних областей Росії або Кавказу. Приїхавши на окуповані землі в статусі "добровольців", вони швидко пустили там коріння, заволодівши чужим майном.

За цими людьми в регіон прийшли російські кадрові військові. Появу помітної їх кількості на Донбасі в бесіді з НВ визнав Олексій Мільчаков, російський бойовик-націоналіст, який залишив схід України в 2015 році. Через це він, мовляв, і повернувся до Росії.

Кадрові офіцери РФ, а також різні куратори і чиновники, надіслані туди Кремлем, стали основою другої хвилі "емігрантів", які поступово осідають на Донбасі. Незважаючи на те що в лавах цієї категорії приїжджих постійно проходить ротація, частина їх залишається жити в Донецьку.

Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій, каже: масові переселення росіян його відомство спостерігає як в Криму, так і на Донбасі. Причому найчастіше зайдам дістається так звана націоналізована нерухомість — будинки і квартири людей, які виїхали з окупованих територій. Мовляв, місцева "влада" відстежує нерухомість таких людей, навіть якщо ті за допомогою тамтешніх знайомих намагаються створити видимість заселеності покинутого житла.

Донеччани, з якими вдалося поспілкуватися НВ на умовах анонімності, розповідають: так звана поліція ходить по домівках і з'ясовує, які квартири порожні. Так "влада" створює своєрідну базу нерухомості. Подібна практика стала такою масовою, що тепер це одна з найбільш активно обговорюваних тем в групах місцевих жителів, створених в соцмережах.

Коли "офіційні особи ДНР" дізнаються, що господарі квартири виїхали, то спочатку "поліцейські" опечатують квартиру. А опісля, як пояснює журналіст Денис Казанський — один з тих, хто виїхав з Донецька на початку війни, — ті ж самі "офіційні особи" підселюють кого-небудь на порожні квадратні метри.

Аргументи для захоплень нерухомості "республіканська влада" вигадує різні — починаючи від "не платять за комунальні послуги" та закінчуючи звинуваченнями у співпраці з "київською хунтою".

"А іноді просто виламують двері. І живуть там. І особливо не паряться, щоб комусь щось пояснювати", — каже Казанський.

Найбільшою популярністю серед охочих стати "новими донецькими" користуються ті райони міста, в яких раніше жили найзаможніші.

"Якось навіть російський письменник [Захар] Прилєпін [який брав участь у військових діях на Донбасі] хвалився в мережі, що вони сидять в Донецьку в захопленій квартирі банкіра, — каже Казанський.— Таке відбувається повсюдно".

Правозахисник з Луганська Павло Лисянський, який зараз перебрався на вільні від сепаратистів території, часто стикався з земляками, у яких "республіканська влада" буквально віджала нерухомість.

За його словами, в Луганську в спорожнілі дорогі квартири розселили близько 500 російських чиновників, які прибули до "молодої республіки" для координації співпраці луганських сепаратистів і Кремля.

В окупованому Росією Криму подібні "кризові консультанти", які стали масовим явищем, навіть дещо пожвавили попит на нерухомість. Але у "ЛНР" зайди просто "отримують" квартири, а не купують їх — і ринок лише продовжує падати. Якщо до війни двокімнатна квартира неподалік від центра Луганська коштувала $25 тис., то зараз — лише $14 тис.

Ще різкіше — в рази — впали ціни на квартири в невеликих містечках регіону. І там якраз ніяких приїжджих не спостерігається. Навпаки: Лисянський розповідає, що містечко Зоринськ в Луганській області майже порожнє — там немає роботи, а ціни на продукти в "республіках" не поступаються московським.

"Приїжджі росіяни в основному селяться у великих містах типу Луганська. Решта міст — суцільна чорна діра", — каже правозахисник.

раст2

НОВОСЕЛЕЦЬ: Захар Прилєпін, письменник-бойовик з РФ, жив в Донецьку в захопленій квартирі (на фото - Прилєпін з дружиною після вінчання в "ДНР")

Тимчасово прописані

З а словами Лисянського, сепаратистська влада не веде облік нерухомості, яку під різними приводами вона відібрала у справжніх господарів. І вся ця роздача квартир приїжджим росіянам побудована так, щоб залишити її в тіні.

Чому?

Тука вважає, що заселення окупованих міст приїжджими з РФ — це не жадібність, а технологія. Розрахована вона на те, щоб закріпити людей на захопленій території. Таким чином створюється прошарок жителів, яким є що втрачати у разі, коли Україна поверне собі ці території.

"Росіян вже багато на Донбасі", — каже з цього приводу Юрій Карін, експерт Інформаційного опору, вказуючи, що лік "нових донецьких" йде на тисячі.

Однак, їх кільксть ще не стала критично великою. Саме тому Тука певен: всі зайди моментально залишать схід України, щойно офіційний Київ відновить контроль над регіоном.

раст3

ТУТ РОСІЯН ДУХ: Російські чиновники і військові, що прибули в так звану ДНР, облюбували собі для проживання центр — бульвар Пушкіна. Навіть зараз він виглядає як тиха гавань (сучасне фото)

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.