Погляди

На нас чекає катастрофа

Що станеться, якщо Україна не виконає домовленості та розсвариться з Міжнародним валютним фондом? Вона не просто не отримає черговий транш, а вийде з програми  

Що станеться, якщо Україна не виконає домовленості та розсвариться з Міжнародним валютним фондом? Вона не просто не отримає черговий транш, а вийде з програми

 

 

Сергій Фурса, фахівець
відділу продажів боргових
цінних паперів Dragon Capital

 

Лист МВФ про порушення зобов'язань щодо створення антикорупційного суду, адресований українській владі, багатьох образив. І ця образа тут же породила дві тези для масового споживання. Перша: у найбіднішій і корумпованій країні Європи корупція не є проблемою. Друга: навіщо нам цей МВФ і його укази?

І це стандартна реакція українських чиновників. Адже ми не вперше беремо участь в програмі МВФ. І щоразу, коли фонд допомагав нам піднятися, ми, не говорячи ні слова, йшли геть, забувши про реформи. І якщо раніше нас рятували різні фактори, то зараз вони не працюють. Щоб зрозуміти, що саме станеться, якщо МВФ залишить Україну, потрібно знати, від чого він нас вже врятував.

У 2014-2015 роках ми пройшли через економічну кризу. І вийшли з неї завдяки макроекономічній стабілізації за програмою МВФ. До 2014-го накопичилася критична кількість дисбалансів. Штучне стримування курсу гривні, величезний дефіцит бюджету, віроломна корупція — у всього були свої наслідки. Їхній результат ми спостерігали в 2014-му і 2015-му. І якби не прийшов МВФ, ситуація була б в рази гірше. Не вірите? Подивіться на Венесуелу. Ось туди МВФ не прийшов. І якщо ви переймаєтеся з приводу інфляції в 13%, як в Україні, що ви скажете про інфляцію в 2.600%? Що ви скажете про ситуацію, коли товарів не залишилося зовсім, а люди бігають до Колумбії за туалетним папером? Тому криза в Україні — не найгірша. Це розплата за минулі помилки, але не катастрофа, якої вдалося уникнути за допомогою програми МВФ.

Що станеться, якщо ми посваримося з фондом? Ми не просто не отримаємо транш, а вийдемо з програми. Всі економічні агенти отримають чіткий сигнал. І не тільки західні інвестори закриють свої проекти. Звісно, відразу кінець світу не настане. Все ж таки економіка зростає, макроекономічна стабільність досягнута. Інерція останніх років збережеться. І якийсь час здаватиметься, що все добре. Але це ілюзія.

Немає бажанішого результату для Путіна, ніж економічний колапс в Україні

По-перше, для нас відразу закриються зовнішні ринки залучення боргу. Економічне зростання почне згасати. Резерви танутимуть. Дотягнемо ми в такій ситуації до виборів президента? Можливо. Чи вистачить ресурсів далі? Ні. За борги доведеться платити, а нових грошей не буде. І без контролю МВФ економічна політика знову повернеться до традиційної. Як результат — відкат всіх реформ, емісія гривні, популізм. Дефіцит бюджету покрити не вдасться. Перше, що відреагує, — курс валют. Якщо не зменшимо витрати бюджету, інфляція сама скоротить реальні витрати. Девальвація гривні призведе до різкого підвищення вартості імпортних товарів. У тому числі вартості газу. І тоді знову доведеться або підвищувати тарифи, або нарощувати дефіцит бюджету. Що в свою чергу призведе до ще більшої девальвації. І все це на тлі політичної турбулентності нових виборів.

І на останок. Все описується в рамках сценарію, коли зовнішня кон'юнктура залишається сприятливою для України. І ціни на сталь високі, що забезпечує високі надходження від експорту. І здається, що так буде завжди. Такі ж емоції були у багатьох менеджерів в Україні на початку 2008 року. Але це пастка. Економіка циклічна. Така природа речей, така природа людини, рішення якої завжди є основою для економічної динаміки.

Світова економіка зростає стійко і давно, нехай в Україні це і не дуже помітно. А економіка флагмана, США, зростає майже десять років. І це другий за тривалістю цикл в новітній історії. Найтриваліший з них — 10 років і 8 місяців. І це вже набагато вище, ніж середня тривалість останніх п'яти економічних циклів, які дорівнюють 82 місяцям. А останні 150 років середній термін таких циклів становив всього шість років. Про що це говорить? Про те, що циклічність потрібно враховувати і розуміти: економічне зростання не вічне. І в найближчі 18 місяців існує висока ймовірність нового "бадабуму" в світовій економіці. Він необов'язково буде таким потужним, як криза 2008 року, але від нього напевно найбільше постраждають такі країни, як Україна, вкрай чутливі до цін на сировинні товари. І в такий момент нам точно знадобиться підтримка МВФ.

І якщо просто без МВФ нам буде дуже боляче, то в момент циклічної кризи без МВФ на нас чекає катастрофа. Якою напевно може скористатися Росія. Адже немає бажанішого результату для Путіна, ніж економічний колапс в Україні. Таким чином, МВФ зараз не тільки гарант нашого економічного добробуту, а й наш основний союзник у війні з Росією. І ціна розриву відносин з МВФ буде відповідною. Чи готові ми платити таку ціну за можливість для корупціонерів відстоювати своє суверенне право не сидіти в тюрмі?

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.