Погляди

На початку шляху

В Україні почалася модернізація — повільна, суперечлива і хитка. Тепер у нас всього два сценарії: або ми завершимо цей шлях за 70, 40 або навіть 15 років, або нас не стане
Хочете купити цю статтю?

В Україні почалася модернізація — повільна, суперечлива і хитка. Тепер у нас всього два сценарії: або ми завершимо цей шлях за 70, 40 або навіть 15 років, або нас не стане

 

 

Валерій Пекар,
підприємець, викладач
Києво-Могилянської бізнес-школи,
співзасновник проекту Нова країна

 

У соціальних мережах і на площах реальних міст триває священна війна між прихильниками двох точок зору щодо перспектив країни. Одні вважають других невиправданими оптимістами, зате ті перших — невиправданими песимістами. Кожна сторона одна одній придумала для іншої масу образливі прізвиська, а також звинувачення у потуранні, а то й служінні, страшним силам зла.

У таких випадках корисно, як то кажуть, "учить матчасть". Важливо розуміти, як воно є насправді, а побачити це можна, лише коли вийти за рамки "тут і тепер".

З понад 190 країн світу приблизно 35 пройшли модернізацію, тобто перейшли до модерну — відкритого суспільства з відкритою економікою і відкритою політикою. Все інше, включаючи високий рівень добробуту, верховенство права, управління, людського розвитку, освіти, охорони здоров'я і т. д., є наслідком і результатом успішної модернізації.

Цифри (35/190) вказують на те, що всі ці красиві речі в світі — не норма, а виняток. Нормою є злидні, несправедливість, нерівність, неосвіченість і страждання. Переважна більшість країн світу навіть наблизитися не можуть до модернізації. (В світі є також авторитарні держави з високим добробутом, який ґрунтується на сировинних джерелах. Але їхній добробут недовговічний: корупція зсередини та інновації ззовні за два покоління все знищують.)

Для того щоб наблизитися до модернізації, необхідна критична маса населення з модерним мисленням і модерними цінностями. Сама по собі ця критична маса є наслідком багатьох тривалих процесів в економіці і технологічному розвитку, в політиці та державному будівництві, в культурі та релігії. Як тільки критична маса є, відкривається шлях надії, шлях до вищої ліги.

Щоб прочитати статтю повністю,