Бізнес

А гривні тут стійкі

До кінця року національна валюта втримає нинішні позиції щодо долара, а от ціни полетять вгору

До кінця року національна валюта втримає нинішні позиції відносно долара, а от ціни полетять вгору

  

Андрій Юхименко

 

 

З а останні три роки в Україні сформувалася ціла традиція: професійні торговці валютою і звичайні громадяни в грудні-січні починають активно скуповувати долари. І тим самим знижують курс гривні.

2018-й не став винятком: вартість американської валюти ще з початку грудня минулого року пішла вгору як на міжбанківському, так і на готівковому ринку. І якщо в середині грудня долар можна було купити в обмінних пунктах приблизно за 27 грн, то на середину січня 2018-го за нього правлять більше 28,6 грн.

Найімовірніше, катастрофи не буде: долар, як вважають аналітики, не перескочить через позначку "30" до кінця цього року. Однак споживчі ціни можуть піднести українцям сюрприз. І не з приємних.

 

Стриманий долар

Нацбанк не бачить нічого незвичайного в тому, що відбувається. "Після переходу України на плаваючий обмінний курс в 2015 році, на валютному ринку спостерігається певна сезонність", — говорить Олег Чурій, заступник глави НБУ. За його словами, регулятор для пом'якшення тиску на гривню залишається на міжбанку і потроху продає валюту.

Поки цього недостатньо, щоб припинити знецінення національної грошової одиниці. Але НБУ не прагне збити зростання курсу долара, хоча резерви для цього є: на сьогодні регулятор накопичив рекордні золотовалютні резерви. Їх розмір становить $18,8 млрд — це на $200 млн більше, ніж Нацбанк планував раніше.

Причина пасивності НБУ полягає в тому, що банк ще в 2014-му поставив перед собою мету — не тримати курс гривні, а стримувати зростання цін та інфляцію.

Поки на гривню тисне високий попит на долар з боку імпортерів і припинення активного експорту аграріями.

Далі, на думку Чурія, ситуація стабілізується. "Дію тимчасових факторів може бути нівельовано протягом року", — вважає він. Все, мовляв, буде, як в минулому році: на початку року курс виріс, а потім впав. В результаті нацвалюта подешевшала всього на 3%.

Олена Білан, старший економіст інвестиційної компанії Dragon Capital, дотримується схожої думки. За її словами, фундаментальні фактори, від яких залежить курс гривні, наприклад платіжний баланс (різниця між обсягом експорту та імпорту країни), найімовірніше гратимуть на руку національній валюті. Прогнози цін на сталь, руду, зерно залишаються позитивними, а ставлення інвесторів до нашої країни позитивне.

"Як правило, валютний ринок стабілізується в лютому, а в березні-квітні починається тенденція до зміцнення гривні", — говорить Білан. І якщо не буде неприємних сюрпризів у світовій економіці і продовжиться співпраця з МВФ, то притоки і відтоки капіталу з країни збалансуються.

В аналітичній компанії Atlant Finance вважають, що математично обгрунтований курс складає 27-27,5 грн за $1.

"Немає причин вважати, що курс очікує катастрофічний сценарій — 30-35 грн за долар", — вважає Віталій Шапран, член виконкому Українського союзу фінансових аналітиків.

 

Інфляція не чекає

А ось головне своє завдання — стримати ціни — Нацбанк навряд чи зуміє виконати. Про це говорить досвід минулого року: при майже незмінному курсі гривні щодо долара інфляція становила близько 14%.

Експерти пояснюють: крім курсу долара, на ціни впливають величезні фінансові вливання уряду і підвищення соціальних виплат, які відбуваються на тлі скромного зростання економіки — близько 2%.

Тож в заявлені НБУ плани утримати гривню на рівні "до 30 за $1" аналітики охоче вірять. А ось в здібностях регулятора зупинити споживчу інфляцію на 19% вони сумніваються. І сумніваються сильно.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.