Світ

Танцюють всі

Латвія готується відсвяткувати свій великий ювілей — 100 років державності.

Латвія готується відсвяткувати свій великий ювілей — 100 років державності. Незважаючи на те, що це було одне з найскладніших століть в історії республіки, закінчилось воно все ж благополучно. Латвія — маленьке балтійське диво. Чим не привід влаштувати грандіозне танцювальне шоу?

 

 

У новому, 2018 році Латвія святкує сторіччя своєї державності. У Ризі пройде XXVI Вселатвійське свято пісні і танцю. Це найграндіозніша подія в культурному житті Латвії, яка включена в список шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Свято проводиться кожні три-п'ять років, починаючи з 1873 року.

Цього року святковий тиждень з 30 червня по 8 липня стане кульмінацією, до якої організатори — Латвійський національний центр культури, а також танцювальні та співочі колективи — готувалися три роки.

Організатори очікують 40 тис. гостей з самої Латвії, а також представників латиських діаспор з усіх куточків планети. Танці, дійства, пісні, масштабні сцени по всій столиці. За всім цим спостерігатимуть до 500 тис. осіб.

Основні заходи пройдуть на Великій естраді в Межапарку і на Даугавському стадіоні. Обидві локації в даний час переживають реконструкцію, щоб у 2018 році в новому образі зустріти учасників і глядачів свята пісні і танцю, присвяченого сторіччю латвійської держави.

Відкриття свята відбудеться 1 липня традиційним концертом духовної музики в Домському соборі, після якої почнеться святкова хода учасників в яскравих народних костюмах по головних вулицях Риги.

Найбільш очікуваний захід фестивалю — свято народного танцю Māras zeme, в якому візьмуть участь близько 17 тис. танцюристів. Цього року в танцювальному концерті заявлений також колектив латиської діаспори з України.

Святковий тиждень завершується гала-концертом Зоряний шлях, в якому візьме участь хор з 12 тис. виконавців. Слідом за заключним концертом піде Пісенна ніч, під час якої глядачі отримають можливість до ранку співати разом з хором.

СТАРОВИННІ ГОДИННИК: Відлік часу до святкування великого ювілею Латвії буде звірятися ось по цьому музичному хронометру
СТАРОВИННИЙ ГОДИННИК: Відлік часу до святкування великого ювілею Латвії буде звірятися ось по цьому музичному хронометру

 

Говорячи про значущість ювілею, посол Латвії в Україні Юріс Пойканс зазначив кілька важливих деталей.

— Ми — невеликий народ і встановлювали, проголошували, захищали незалежність, розраховуючи на свої сили. У нашій історії ми розглядаємо три періоди відродження: перший — це XIX століття, коли до багатьох європейських країн прийшла національна самосвідомість. Другий період — 1918 рік. Третій — кінець 1980-х. Це ті періоди, коли ми усвідомлювали, що існує ризик, але саме тоді і відкривалися вікна можливостей і вирішувалася наша доля як нації.

 

1 Під Новий рік в Ризі пройшло урочисте відкриття легендарного годинника Laima. Під циферблатом з'явилося електронне табло, де рижани і гості латвійської столиці можуть простежити за відліком часу, що залишився до сторіччя Латвії, яке настане рівно о 17:00 за місцевим часом 18 листопада 2018 року. Точний час вибрано невипадково. Саме в цей день і годину 1918 року в будівлі Ризького міського II театру (Латвійський національний театр) було підписано декларацію про проголошення незалежності Латвії. 24 композиції, які будуть звучати з цього годинника, написав Раймонд Паулс. Виступаючи на відкритті нової-старої пам'ятки Риги, композитор зазначив: "У годиннику Laima зазвучать пісні 60-х і 70-х років, з яких складається моя історія і історія латвійської естради". Реконструкція легендарних годин обійшлася компанії Orkla Confectionery & Snacks Latvija в €106 тис. Laima — найточніший годинник в Ризі і улюблене місце городян для зустрічей і побачень.

2 До сторіччя Латвії фахівці наукового центру ZINOO організують місію Перші 100 кілометрів Латвії в космосі. Автори ідеї обіцяють провести запуск ракети в космос на позамежну висоту. "Зараз ми запускаємо маленькі ракети, які виглядають як іграшки, — розповідає інженер, конструктор ракет Андрій Пукітіс.— Ми єдині з колегою сертифіковані фахівці в регіоні Балтії, яким дозволено виготовляти високопотужні ракети. Перша ракета полетіла на висоту 2 км, наступна візьме планку в 50 км, а до святкування 100-річчя незалежної Латвії ракета полетить на 100 км в небо". Конструктори наукового центру ZINOO вважають свій проект технологічним викликом.

фото_2

ПРАПОР У РУКИ: Це фотографія з гей-параду, який пройшов в Ризі в червні 2015 року. У червні 2018-го маніфестація ЛГБТ-спільноти на ризьких вулицях буде набагато яскравішою

3 Латвійське ентомологічне суспільство вирішило, що комахою року столітнього ювілею Латвії буде метелик — углокрильниця c-біле. Як цей вибір пов'язаний зі 100-річчям Латвії, що відзначається у 2018 році? Углокрильниця c-біле має відмітну ознаку — біла пляма на крилі в вигляді латинської букви С, яка також є римською цифрою 100. Таким чином, цей метелик був "призначений" символом 100-річчя незалежності Латвії. Углокрильниця с-біле — денний метелик, який пурхає по території всієї Східної Європи.

 

4 До 100-річного ювілею країни в Ризі буде проведено масштабний гей-парад. "Ця воістину чудова подія буде проходити в Ризі протягом ста днів", — заявляють організатори балтійського прайду-2018. Латвійська ЛГБТ-активістка Крістіна Гаріна каже, що ризький прайд стане важливим сигналом на адресу законодавців про неприйнятність нехтування правами ЛГБТ-спільнот в Латвії. Міжнародна асоціація лесбіянок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсексуалів (ILGA) оприлюднила дослідження, з якого випливає, що за рівнем забезпечення прав сексуальних меншин Латвія займає 40-е місце серед 49 країн Європи (на 39-му місці відзначається в 2018 році Литва). Латиські геї і лесбіянки незадоволені таким ставленням до їхніх слабкостей та інтимних переваг. Вони вимагають вже в найближчому майбутньому легалізувати в Латвії шлюби одностатевих пар. Очевидно, що на ризькому гей-прайді, що стартує 3 березня 2018 року, ця тема прозвучить не раз. Кульмінацією цих ста днів під райдужними прапорами стане масовий гей-парад 9 червня в центрі Риги.

 

5 Оригінальний проект до 100-річчя Латвії готує режисер Дзінтра Гека. Вона і її команда почали підготовку до зйомок фільму про кожен день ювілейного 2018-го. Причому автором сюжету може бути будь-який бажаючий — достатньо надіслати свій відеоматеріал розміром від 15 сек. до 1 хв. Автор ідеї та оператор Віктор Гріберман перші кадри почав знімати в новорічну ніч в одному з пологових будинків, щоб зловити момент народження першого малюка в настільки значущий для Латвії рік. Від регіональних телестудій, професіоналів і аматорів автор сценарію Еліна Вейра очікує активності і креативності. Кращі кадри увійдуть у фінальну версію документального фільму. Його хронометраж встановлений гранично точно — 91 хв. 25 сек. Тобто кожному дню виділено 15 сек. Ті кадри, що не ввійдуть в стрічку, будуть доступні в мережі. "Таким чином і через 20-30 років можна буде побачити, як ми прожили цей ювілейний рік", — резюмує Вейра.

фото_3

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.