Погляди

Позитивний вплив Заходу

Латвія зробила розворот на Захід — свідомий і безповоротний. Як це відбилося на економіці і суспільстві?
Хочете купити цю статтю?

Латвія зробила розворот на Захід —  свідомий і безповоротний. Як це відбилося на економіці і суспільстві?

 

Вієстурс Ліегіс,
керуючий партнер
Amrop Executive Search Ukraine

 

Б азовою умовою євроінтеграції Латвії було приведення правового поля у відповідність до європейських норм. У сфері корпоративного управління головною метою було забезпечення комплаенс — високих стандартів бізнес-етики. Одна з вимог ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку) в 2016 році —  на держпідприємствах повинні бути введені наглядові ради. Їх довелося формувати заново, оскільки в 2009 році рішенням уряду борди в держкомпаніях були скасовані. Формально це було зроблено, щоб заощадити на високих зарплатах їхніх членів. Але, по суті, таке рішення — радше данина громадській думці: наглядові ради сприймалися людьми як годівниці для партій, оскільки в них тоді засідали в основному політики, а не професіонали. Зараз в компаніях з великою часткою держкапіталу знову формуються борди — але вже зовсім іншої якості: обов'язковою вимогою є наявність незалежних директорів — професіоналів високого рівня, які не перебувають в жодній з політичних сил.

 

1 Дешеві гроші

Одним з найбільш позитивних результатів вступу в ЄС було підвищення кредитного рейтингу держави. Це призвело до підвищеної уваги з боку потенційних інвесторів, отримання доступу до дешевих кредитів, що, природно, сприяло швидкому економічному зростанню. Але тут є і зворотна сторона, яка стала болючою для Латвії. Після вступу до ЄС скандинавські банки щедро роздавали латвійцям дуже дешеві іпотечні кредити. Вимоги з боку банків були елементарними, так що взяти кредит міг хто завгодно. І коли вибухнула криза 2008 року, Латвія постраждала найбільше серед країн ЄС. У 2009-му економіка впала на 18%, і це було дуже боляче. Основна причина — луснула мильна бульбашка нерухомості. В результаті сталася хвиля еміграції. Люди виїхали з Латвії —  в основному до Ірландії та Великої Британії, і навряд чи вони колись повернуться.

 

2 Структура економіки

Після кризи структура економіки стала набагато здоровішою. Якщо до 2008 року зростання грунтувалося переважно на операціях з нерухомістю та інтенсифікації внутрішнього споживання — у людей з'явилися гроші, і вони кинулися купувати все підряд, — то сьогодні воно йде за рахунок розвитку виробництва та інфраструктури, нарощування експорту послуг, впровадження інновацій. Найбільшими темпами розвивається індустрія інформаційних технологій: вже до початку 2017 року експорт IT-послуг в Латвії перевищив експорт транзитних послуг. Це дуже хороший показник. Не можна не згадати і фінтехкомпаніі, які вже сьогодні складають конкуренцію класичному банківському сектору, особливо в сегменті швидких кредитів. Хороший приклад — компанія 4finance, яка вже вийшла за межі Латвії і працює в 17 країнах світу. Стрімке економічне зростання стало можливим завдяки трьом китам: відкритому ринку продуктів, відкритому ринку грошей і відкритому ринку кадрів. Йде постійний приплив інвестор

Щоб прочитати статтю повністю,