Світ

Рецепт її молодості

Латвія ще не може похвалитися економічною зрілістю, але вже здатна здивувати темпами зростання, свіжістю ідей, розквітом свобод і набуттям незалежності від Росії
Хочете купити цю статтю?

Латвія ще не може похвалитися економічною зрілістю, але вже здатна здивувати темпами зростання, свіжістю ідей, розквітом свобод і набуттям незалежності від Росії

 

Олександр Пасховер

 

 

Л атвія дає майстер-клас всім своїм сусідам. Зростання її економіки в 2017-му досягло позначки в 4,5%. У році, що наступив мінекономіки Латвії також прогнозує зростання — 4,2%. Це досить великі величини, про які Україна мріє кілька років, але вище стелі в 2% їй піднятися не вдається.

Латвійська економіка розганяється в основному за рахунок поліпшення зовнішньої кон'юнктури, інтенсивного освоєння фондів Євросоюзу, зростання зарплат, що позначається на зростанні споживання.

Як результат — зростання інвестицій, експортних потоків, промислового виробництва. У зв'язку з цими показниками було б дуже великим гріхом прогавити можливість поставити кілька банальних питань Андрісу Страздсу, раднику Нацбанку Латвії, члену Європейської ради закордонних справ, викладачеві Ризької вищої школи економіки. І натомість отримати небанальні відповіді.

— Що є основою ВВП Латвії і які галузі вважаються головними експортерами? Це склалося історично або ж було докладено певних зусиль (преференції, держпідтримка)?

— Латвія — невелика країна, річний обсяг її економіки — €25 млрд, і це дуже відкрита економіка. Експорт товарів і послуг номінально становить 60% ВВП. Звичайно, в експорті теж є частка імпорту — наприклад, сировина, матеріали та енергоресурси, які ми самі в Латвії не видобуваємо і не виробляємо. Одна третина економіки або навіть трохи більше працює на зовнішній ринок, головним чином на інші країни ЄС. Майже п'ята частина всього експорту товарів — це деревообробна промисловість. Як-не-як в Латвії більше половини території покрито лісами.

Щоб прочитати статтю повністю,