Світ

Мисливці за привидом

Оборонний бюджет Збройних сил Латвії зростає рекордними темпами

Курс Росії на мілітаризацію і агресію по відношенню до сусідів змушує Ригу вдаватися до контрзаходів відразу на двох фронтах. Оборонний бюджет Збройних сил Латвії зростає рекордними темпами. Масованої російській пропаганді протистоїть нова інформаційна політика республіки

 

Галина Корба

 

 

У вересні для країн Балтії грянув грім. Вірніше, масштабні російсько-білоруські навчання Захід-2017. Протягом декількох тижнів військові сили, чисельність яких, за даними НАТО, склала близько 100 тис. чоловік, грали на нервах Альянсу, проводячи бойові маневри прямо біля його східних кордонів.

Масштаб навчань шокував найближчу сусідку Росії — Латвію. Хоча, здавалося, їй до демонстративних витівок Москви не звикати: у 2016 році російські військові літаки і кораблі наближалися до її кордонів 209 разів, у 2015 році — понад 270 разів, а в 2014-му — понад 250 разів.

Але цього разу провокація Росії викликала в Ризі обурення. Міноборони Латвії заявило, що вчення радше нагадували репетицію "широкомасштабного конвенційного нападу широким фронтом". А німецьке видання Bild з посиланням на джерела в західних спецслужбах відзначило, що Захід-2017 були не інакше як "тренуванням із захоплення країн Балтії", самого уразливого, з російської точки зору, регіону НАТО.

Але Латвія давно не чекає милості від Росії. В останні три роки Рига здійснила безпрецедентні заходи щодо посилення своєї обороноздатності. У червні 2016 року країна схвалила нову Концепцію національної безпеки, почала впроваджувати масштабні програми з підготовки кадрів і переозброєння армії, а головне — рекордно збільшила оборонний бюджет з 0,8% ВВП в 2014 році до 2% ВВП в 2018-му.

І такі вливання дали результат. Якщо в 2014 році, згідно з даними Східного дослідного центру з Польщі, оборонні сили Латвії вважалися найслабшими в регіоні, то в 2016-му аналітики британського агентства IHS Markit визнали її оборонний бюджет найбільш швидко зростаючим в світі. "Збільшення витрат на оборону в країнах Балтії багато в чому пов'язане зі зростаючою конфронтацією між Росією і Заходом, яку часто називають новою холодною війною, — упевнений аналітик IHS Алекс Кочаров. — В останні два з половиною роки протистояння загострювалося аж до військового напору, і ми не бачимо цьому кінця найближчим часом".

Те, що саме політика Кремля змусила Латвію переглянути своє ставлення до безпеки, в Ризі не приховують. На 29 сторінках Концепції національної безпеки Росія згадується 52 рази. Згідно з документом, російська агресія в Грузії і Україні завдала непоправної шкоди системі світової безпеки, яка була сформована після Другої світової війни. "Дії Росії в регіоні непередбачувані, непрозорі і не вселяють ні впевненості, ні довіри, — пояснюють в прес-службі міноборони Латвіі.— Тому з моменту початку російської агресії в Україні в 2014 році Латвія сфокусувалася на посиленні своєї обороноздатності та співробітництві з союзниками по НАТО".

Для Латвії, як і для країн Балтії в цілому, ситуація в Україні актуальна і зрозуміла. Латвія також входила до складу Радянського Союзу. Російськомовні тут також становлять другу за величиною нацменшину — 26% всього населення країни. Причому найбільший його відсоток проживає в східних землях Латгалії, яка, як і охоплений війною Донбас, безпосередньо межує з Росією.

раст1

ПРИЛІТ НОРМАЛЬНИЙ: Айнарас Латковскіс (на фото ліворуч) називає вибір Латвії на користь НАТО мудрим і своєчасним

Золотий дощ

Р еакція Латвії на події в Україні послідувала блискавично. Уже в 2014-му влада стала стрімко нарощувати інвестиції в обороноздатність країни. У тому ж році було прийнято принципове рішення — до 2018-го вивести оборонний бюджет до 2% ВВП країни, що вражає у відсотковому співвідношенні навіть за мірками таких гігантів Альянсу, як Німеччина і Франція, на "оборонку" яких припадає 1,2% і 1,8% ВВП відповідно.

У підсумку за три роки витрати на латвійську армію поступово зросли в два з половиною рази, до €576 млн. З цієї суми майже половина — інвестиції в розвиток Національних збройних сил (НЗС) і Нацгвардії.

Насамперед Рига зайнялася нарощуванням озброєнь. У 2014 році в рамках програми механізації НВС Латвія уклала угоду з Великою Британією про придбання 123 бойових гусеничних машин розвідки, оснащених протитанковими системами Spike, а також сучасними системами зв'язку і управління. На даний момент латвійська армія отримала вже 64 машини. У підсумку на потреби програми механізації в 2017 році держава виділила €44,6 млн. Латвія також домовилася з Австрією про покупку 47 самохідних гаубичних систем типу M109A5Oe, а з Данією — про постачання систем протиповітряної оборони Stringer разом з ракетами і пусковими механізмами. До 2022 року Міноборони планує витратити на цей напрямок €260,7 млн.

Крім того, з вересня 2016 року Латвія перейшла на 3D-радари нового покоління Sentinel, здатні ідентифікувати вертольоти, швидкісні атакуючі літаки, ракети і безпілотники. Чотири такі системи були доставлені в країну в рамках благодійної ініціативи США.

"Плюшки" дістануться і особовому складу. Концепція національної безпеки передбачає збільшення кількості навчань і тренінгів, а також поліпшення забезпечення і розвиток військової інфраструктури.

За останні роки Латвія збільшила чисельність своєї армії на 30%, хоча вона все одно залишається невеликою — 6,5 тис. кадрових військових. Але цим ресурси маленької балтійської країни не обмежуються. У разі надзвичайної ситуації на допомогу армії прийдуть 3 тис. резервістів, а головне — 8 тис. бійців Нацгвардії, або, як їх тут називають, Земессардзе.

У Латвії Нацгвардія — це воєнізовані формування, члени яких виконують свої обов'язки у вільний від основної роботи час. Зазвичай вони допомагають у ліквідації аварій, пожеж або в проведенні рятувальних робіт. Але у воєнний час їхнє завдання — протистояти загарбникові нарівні з армією.

В останні роки бойовій підготовці Нацгвардії Латвія приділяє особливу увагу, а свідомі латвійці, як запевняють в Міноборони, буквально повалили в її ряди. Якщо в 2013 році до Земессардзе приєдналися 480 громадян, то в 2016-му ця цифра подвоїлася. Всього з 2014 року в Національну гвардію вступили майже 4 тис. латвійців. "Обороноздатність залежить не тільки від відповідальності армії, але і від кожного громадянина, — пояснюють в прес-службі міноборони.— В результаті Латвія може захистити себе навіть при зіткненні з противником, у якого значна військова перевага".

Єдиним фронтом

В тім, реальне зіткнення з Росією в Латвії малоймовірне, впевнений Айнарас Латковскіс, член правлячої коаліції латвійського Сейму і глава парламентського комітету з питань оборони, міжнародних відносин і запобігання корупції. "Україна і Латвія дійсно були разом в "тюрмі народів". У нас теж багато російськомовного населення, але на цьому схожість закінчується. Це все одно що порівнювати яблука з апельсинами, — говорить депутат. — На відміну від України, ми свого часу дуже мудро вибрали інтеграцію до ЄС і НАТО. А НАТО значно сильніший за Росію у військовому сенсі".

Членство в НАТО, на його думку, захищає Латвію від намірів Кремля значно ефективніше будь-яких нових озброєнь. А всі останні заходи щодо посилення обороноздатності країни він називає радше психологічною демонстрацією готовності дати відсіч. "Якщо хтось думає, що в разі російської агресії Латвію не захистять, він глибоко помиляється, — наголошує Латковскіс.— Вторгнення в Латвію — це напад на все НАТО. Це третя світова війна. І я думаю, Росія розуміє це".

Підтримку Альянсу Латвія і справді відчуває не на словах. За останні 12 років США і НАТО вклали в оборону маленької країни €203 млн, провели безліч спільних навчань і тренінгів для особового складу.

Особливо активним співробітництво Латвії і НАТО стало після початку війни в Україні. Навесні 2014 року Альянс в чотири рази збільшив число винищувачів, які патрулюють повітряний простір над країнами Балтії. Тоді ж американський військовий контингент увійшов на територію країни в рамках проекту Атлантична рішучість (Atlantic Resolve), а в 2017-му до Латвії прибула бойова група на чолі з канадцями, в яку увійшло близько тисячі військових з різних країн-союзників.

Особливість операції Атлантична рішучість — постійна присутність об'єднаних сил НАТО в країнах Центральної та Східної Європи, а також постійні ротації. "Ця ротація дозволяє вважати розміщення сил непостійним і в той же час пропустити через Східний фланг Альянсу максимальну кількість солдатів, сержантів і командирів для ознайомлення з потенційним театром військових дій", — пояснює російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер.

Така політика цілком прогнозовано викликала істерику російської влади. На Альянс посипалися звинувачення в порушенні Основного акта НАТО-РФ, підписаного в 1997 році. А окремі російські ЗМІ навіть порівняли Атлантичну рішучість з гітлерівським планом Барбаросса, який передбачав захоплення Радянського Союзу.

Інформаційний наступ

С аме подібні інформаційні атаки з боку Росії поки завдають Латвії найбільшої шкоди. Адже, крім значної російськомовної діаспори, тут діє розгалужена система проросійських ЗМІ.

Згідно з даними компанії TNS Latvija, ключові російські канали — Перший балтійський канал (ПБК), РТР Планета Балтія та НТВ Світ Балтія — в жовтні-листопаді 2017 року рейтингу телеканалів зайняли четверте, п'яте і шосте місця відповідно. Причому ПБК відстає від лідерів рейтингу на 0,5-2,5%.

Вплив цих ЗМІ на російськомовне населення Латвії величезний. Згідно з дослідженням Центру безпеки та стратегічних досліджень Латвійської національної академії оборони, 46% російськомовних латвійців взагалі не дивляться латиські ЗМІ. Замість цього вони жваво вбирають меседжі проросійської пропаганди — відчувають приналежність до Росії і СРСР, вірять, що в Латвії відроджується фашизм, і цілком підтримують версію Москви, коли йдеться про події в Україні.

Саме російські ЗМІ, на думку професора Університету імені Страдиня Сергія Крука, мобілізували прихильників "русского міра" в Латвії, щоб на парламентських виборах в 2014 році вони завели в Сейм проросійську партію Згода.

Агресивно протистояти Росії на цьому полі непросто. Переманити аудиторію у дорогих і видовищних каналів, в які РФ інвестує мільярди доларів, маленькій Латвії не під силу. Показники єдиного російськомовного латвійського телеканалу LTV7, за даними TNS Latvija, в жовтні-листопаді склали всього 1,8-2%.

Закривати ЗМІ в демократичному суспільстві — поганий тон. Хоча у випадках кричущих порушень всіх стандартів латвійська влада йшла і на це. У 2016 році вони припинили мовлення телеканалу РТР-Росія, а також закрили російський портал ru.sputniknews.lv.

Рига робить акцент на оперативне спростування неправдивих новин, а також на освіту громадськості, щоб люди вчилися розпізнавати дезінформацію. Зокрема, Міноборони ввело спеціальні уроки в середніх школах, присвячені питанням національної оборони та медіаграмотності. Крім того, з 2014 року в Ризі працює Центр стратегічних комунікацій НАТО, мета якого — ефективно протистояти інформаційній війні. "Це дуже важка боротьба. Під час війни ти принаймні знаєш, де твій противник, — каже Латковскіс.— А гібридній війні не потрібно переходити кордони, їй вистачає телебачення і інтернету".

раст2

ЛАТВІЙСЬКІ СТРІЛЬЦІ: У березні 2017-го в Німеччині відбулися навчання військовослужбовців з 12 країн, які входять до НАТО. Бригадний штаб на навчаннях очолила Латвія

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.