Світ

Місія здійсненна

Латвія навчилася протистояти "русскому миру" і одночасно співіснувати з ним.

Латвія навчилася протистояти "русскому миру" і одночасно співіснувати з ним. Цей урок важко дався молодій республіці. Але тепер вона здатна дати українцям майстер-клас в цьому

 

Мирослава Макаревич

 

 

П посол Латвії в Україні Юріс Пойканс — кадровий дипломат, який 14 років тому був оголошений персоною нон грата в Російській Федерації. З ним ми зустрілися напередодні Нового року. Гірлянди, електричні свічки в численних вікнах латвійського посольства, красуня ялина при вході — все говорило про наближення урочистостей. Але перед тим, як перейти до легких святкових питань, довелося поговорити про важкі буденні проблеми. Втім, і вони далися Пойкансу з неймовірною легкістю і достатньою змістовністю.

Ваші місця сили в Латвії?
Ваші місця сили в Латвії?

_________________________________________________

1) Місто мого дитинства — Єлгава, столиця Курляндського герцогства. Тут зберігся замок, найбільший за розмірами бароковий палац в балтійських країнах, його проектував той же архітектор, що і Андріївську церкву, — Бартоломео Растреллі. У Єлгаві я навчався з 1-го по 12-й клас.

2) Рига, в якій народився і в яку повернувся на початку 1990-х. Звичайно ж, прогулянки по Старому місту завжди неймовірно заряджають.

3) Лудза — рідне місто мого батька, на самому сході, близько раозташоване до російського кордону. Це найстаріше місто Латвії, засноване в ХІІ столітті. Його оточує п'ять озер. Тут тебе не покидає відчуття глушині, але зате це місто з чудовою екологією.

4) Валмієра, недалеко від кордону з Естонією, — старовинне ливонське місто, що належало Ганзейському союзу. Варто також відвідати церкву Святого Симеона.

— У нас з вами непередбачувана країна-сусідка. Наскільки сильний тиск чинить Російська Федерація на Латвію? І як ви протистоїте цьому?

— Зрозуміло, що Росія не втратить інтерес ні до Латвії, ні до України, адже він склався історично давно. І ресурсів у нашої країни-сусідки завжди буде більше. Балтійське питання викликає у Росії потужні асоціації: Петро I, вихід до Балтійського моря, Північна війна. Українське питання — ще далі, ще глибше: Київська Русь і т. д. Зрозуміло, що для Росії наша з вами незалежність — хворобливий процес. Протиріччя проявилися автоматично на найбільш ранніх етапах нашої незалежності. Питання, по якому ми не домовимося ніколи, — це оцінка спільної історії, а саме періоду радянської окупації 1940-1991 років. Потім — проблема так званих негромадян. Росія весь час піднімає, мусирує питання нібито існуючого обмеження прав етнічних меншин, російськомовних. Ми не готові йти на компроміси щодо питань державної мови в Латвії, а також територіальної цілісності України. Але при цьому у нас, як у маленької країни, є зацікавленість у встановленні робочих прагматичних зв'язків. Росія займає третє місце в списку торгових економічних партнерів Латвії. Що стосується транзиту, то Росія грає велику роль в наших портах: близько 85% вантажообігу — це російські вантажі. Ми практично на 100% залежимо від російського газу, з огляду на те, що наша газова компанія частково належить Газпрому. Однак у нас в цій сфері ніколи не було проблем, ми завжди вчасно платили за рахунками. Цього року ми завершили демаркацію державного кордону.

— У 2004 році, не пропрацювавши і року в посольстві Латвії в Російській Федерації, ви були оголошені персоною нон ґрата. Чим же міг насолити Росії молодий латиський дипломат? Вас вислали з країни. Як ви ставитеся до цієї акції сьогодні?

— Напевно, це не є великим секретом (посміхається), що у Латвії з Росією з початку 1990-х відносини складалися дуже і дуже складно. У нас завжди з багатьох питань виникли і залишаються сильні розбіжності. На початку 2000-х я отримав дипломатичне призначення в посольство Латвії в Росії. Латвійська сторона в той рік вислала російського дипломата з стандартним формулюванням "за діяльність, несумісну зі статусом дипломата". У таких випадках в дипломатичній практиці завжди дається дзеркальна відповідь. І такою "відповіддю" став я. Це гірка сторона дипломатичної роботи. До 2004 року я часто їздив до Росії, у Москву як дипломат — зокрема, займався питаннями делімітації державного кордону. Потім, після того як мене вислали, не відвідував Росію до 2012 року, поки мене не запросили на наукову конференцію в Санкт-Петербурзі. У дипломатичній практиці не сповіщають, як довго ви можете залишатися персоною нон ґрата. Я зв'язався з нашим посольством у Москві, дізнався, що можу їхати. І, як не дивно, пройшов кордон в пітерському аеропорту швидше, ніж в Америці (посміхається).

Між РФ і Латвією йде нехай і складний, але діалог, комунікаційні канали повинні працювати.

— На які процеси в ЄС, в світі, в своєму регіоні (економічні, політичні, спорт і т. д.) впливає Латвія?

— З огляду на географію і відсутність історичного досвіду в роботі з різними регіонами, зрозуміло, що країни Східного партнерства — Білорусь, Україна, Молдова — це наші пріоритети. Ми намагаємося, наскільки це можливо в рамках ЄС, просувати східну політику ЄС, впливати на вибудовування відносин з Росією. Що ж стосується спорту (посміхається), то для невеликої держави ми досить впливова країна. По тенісу, наприклад, Олена Остапенко — переможниця турніру Великого шолома в одиночному розряді в Відкритому чемпіонаті Франції-2017. Ось зараз на зимових Олімпійських іграх ми очікуємо високих результатів по скелетону, бобслею. У чемпіонаті Європи з баскетболу, на жаль, медалей не отримали, але п'яте місце зайняли. Обігнали Литву нарешті (сміється).

ОЛІМПІЙСЬКИЙ РЕЗЕРВ: Четвірка бобслея з Латвії - Оскарс Мелбардіс, Даумантс Дрейксенс, Матісс Мікніс і Яніс Стренга - в листопаді 2017 го взяли участь в Кубку світу в США
ОЛІМПІЙСЬКИЙ РЕЗЕРВ: Четвірка бобслею з Латвії — Оскарс Мелбардіс, Даумантс Дрейксенс, Матісс Мікніс і Яніс Стренга — у листопаді 2017-го взяли участь в Кубку світу в США

 

— Які в Латвії є освітні програми, цікаві для українців? Яка їхня вартість?

— Українці за кількістю іноземних студентів в Латвії займають восьме місце. Перше місце належить студентам з Німеччини. Німці сфокусовані на медичному напрямку. На другому і третьому місцях серед іноземних студентів — узбеки і індуси. Наша зацікавленість в залученні українських студентів дуже висока. З початку 1990-х Латвія не може вибратися з демографічної ями. Ось уже третій десяток років у нас не спостерігається позитивної демографічної динаміки. Навчання в Латвії платне, в середньому €2 тис. на рік. Звичайно ж, в боротьбі за українського студента нам важко конкурувати з такими країнами, як Польща і Словаччина. І фінансово, і з мовного питання: українцю простіше вивчити польську чи словацьку, ніж латиську. У нас іноземні студенти навчаються переважно англійською, але можуть, якщо в приватному вузі, і російською. На нещодавній освітній виставці в Києві було представлено на окремій платформі 11 вузів Латвії.

— У Латвії є досвід врегулювання мовних питань з нацменшинами. Український підхід схожий на латвійський: 60% часу відводиться на вивчення навчальних предметів державною, а 40% — рідною мовою. Розкажіть, на який результат вийшла ваша країна.

— У грудні 2017 року відбувся візит міністра освіти і науки України в Латвії. Під час поїздки ваша делегація, думаю, отримала чимало поживи для роздумів. Якщо людина хоче конкурувати на робочому ринку України, без знання української це неможливо. Навіщо готувати фахівців тут, в Україні, для вузів Угорщини та Румунії? А нам — для Росії? Тому нам здається, що модель білінгвальної освіти "60 на 40" працює. Ми ввели цю модель в 2004 році. І вже бачимо за офіційними соцопитуваннями, що сьогодні 85% або 90% молоді оцінюють свої знання латиської як нормальні або дуже хороші. Тобто 60% предметів з 10-го по 12-й класи викладаються латиською мовою, а 40% — мовою нацменшин.

— У Латвії досить багато усіляких програм по реабілітації воїнів АТО і дітей, які постраждали в зоні проведення АТО. Активні як українська діаспора, так і латиші. Чому для Латвії так важлива ця участь?

— Коли починалися події в Криму, ми, з огляду на наш гіркий досвід 1940 року, відчули велику схожість з тією ситуацією, яку пережили тоді. Пам'ять про це передається з покоління в покоління. Ми розуміли без деталей, на підсвідомому рівні, що у вас сталося... Так, суспільство в Латвії розколоте. Є люди, які живуть в створеному Росією спотвореному інформаційному полі. Але все ж переважна більшість щиро співчувала Україні. Є кілька напрямків нашої допомоги: перша — звичайно, гуманітарна. Національні збройні сили Латвії, міністерство оборони Латвії, капеланська служба НВС (Національні збройні служби) передають гуманітарну допомогу на постійній основі ось уже кілька років. Другий напрямок — це реабілітація учасників АТО. Більше 30 осіб, я вірю, ми підняли на ноги. Третє — це допомога дітям, зокрема постраждалим від бойових дій в зоні АТО. Ми неодноразово вивозили дітей на оздоровлення в Латвію на море. До речі, море багато з них побачили вперше.

— Розкажіть про різдвяні традиції вашої кухні. Які основні латиські страви обов'язково (бажано) мають бути присутні на кожному різдвяному столі?

— Латиші — переважно протестанти чи католики. Ми відзначаємо Різдво згідно з християнськими традиціями західного світу. На латишів величезний вплив чинили німці протягом семи століть. Наприклад, те, що ми любимо поїсти (посміхається). Сірий горох, картопля, свинина, тушкована капуста, пиріжки з салом, які у нас неймовірно популярні, — на столі має бути сім будь-яких страв. Різдво — сімейне свято. За радянських часів у нас Різдво не було зовсім заборонено, але ялинку до 24 грудня купити було важко. У нашій родині святкували і за радянських часів. Хто боявся, хто ні. Ми — ні.

фото_2

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.