Світ

Їж, пий, співай

Латвія сподобається любителям повеселитися і бажаючим усамітнитися в природній глушині

Рига та її околиці — знахідка для любителів смачно поїсти, солодко попити і шумно повеселитися на численних ярмарках і фестивалях. Втім, і для бажаючих усамітнитися в природній глушині Латвія — якраз те, що треба

 

 

Р ижани — головний редактор порталу anothertravelguide Уна Мейстере та адвокат Лаура Озола, — а також викладач англійської мови Байба Елтермане з Цесіс та аташе з питань оборони Латвійської Республіки в Україні Еріксен Нагліс з Лудза проводять екскурсію для читачів НВ своїми улюбленими місцями латвійській столиці і її околицях.

Рига прекрасна, якщо знати, де заховані її скарби. Ось деякі з них. У центрі столиці на вулиці Базніцас, 14 в старовинному дерев'яному будинку знаходиться магазин Muhamors. Тут можна придбати автентичні латиські вироби — вовняні шкарпетки, подушки, глиняні горщики, прикраси та інше. Збережений старовинний інтер'єр магазину створює особливе відчуття затишку. А на вулиці Тербатас, 6/8 знаходиться концепт-магазин латвійського дизайну і стилю життя Riija, де можна придбати унікальні інтер'єрні штучки місцевих дизайнерів, які створюються в злитті традицій латиських пращурів і сучасного мистецтва. На особливу увагу заслуговує чарівне кафе мистецтва Sienna на вулиці Стрелніеку, 3. Це місце з антикварними меблями, фарфором, посудом і книгами. Якщо є бажання покуштувати латиські страви, які готуються з максимальним використанням сезонних продуктів з екологічно чистих місцевих органічних господарств, то обов'язково потрібно відвідати ресторан M8 TELPA — заклад, куди ходять на бранч тільки місцеві. До речі, в сусідньому приміщенні ресторану за величезною скляною стіною недавно відкрили пивоварню Ziemeļu enkurs (Північний якір), де можна покуштувати справжнє латвійське пиво, зварене прямо на місці. Взимку не обійтися без відвідування щорічного Різдвяного ярмарку на Домській площі — центральній площі Старої Риги. Тут можна покуштувати сірий горох, м'ясо і капусту, приготовані на багатті, національний перцевий пряник і випити глінтвейн. Навесні, коли хочеться черпати енергію природи, слід вирушити на ярмарок в Пардаугава (лівий берег Риги). Щосуботи у весняний час там можна купити традиційні кленовий і березовий соки. В жодному разі не прогавте ярмарок під відкритим небом в латвійському Національному етнографічному музеї на самому початку червня, який проходить щороку починаючи з 1971-го. Це масштабний і найвідвідуваніший захід, який збирає місцевих ремісників, фольклорні гурти, танцювальні колективи, музичні ансамблі, традиційних латиських кулінарів і організаторів історичних ігор і змагань.

Найкращі пивні точки
Найкращі пивні точки

Р ига — це інтригуюче місце для любителів пива. Крім традиційних пабів, варто звернути увагу на місця, де готують власне пиво, найчастіше в спеціальному приміщенні на задній стійці бару або пабу. Одне з таких місць — пивоварня Лабі, де пропонують декілька сортів пива, розділених на "сім'ї", в залежності від міцності пива. Кожна з них має приголомшливе ім'я, наприклад Soho Dandy (традиційне британське гірке), Lielais Kristaps (одне з найпопулярніших серед дачників, назване на честь легендарного ризького перевізника Big Kristaps), або Kaprazis (Гравійдігер, пиво, яке нагадує запах і смак тліючого вугілля).

Унікальний асортимент пива легко знайти в лабіринтах Bier Haus, де в кожному напої можна відчути душу майстра і відчути його бажання проявити незвичайний спектр смаків. Bier Haus — це невелика частина Баварії в центрі Риги, де разом з баварською кухнею можна насолодитися декількома пивними сортами, які були зварені на місці, включаючи сезонне пиво.

Вже більше десяти років Valmiermuižas alus вважається одним з найкращих пивоварних заводів в Латвії. Тут ви знайдете практично весь спектр пива, доступного в так званому посольстві в Ризі пивоварних заводів, в якому також є ресторан, що представляє своє бачення ідеального пива і харчових комбінацій Valmiermuiža. Тим часом пивний бар Taka, де гармонійно співіснують музика, культура і настільні ігри, відрізняється унікальним асортиментом пива, звареного на маленьких пивних заводах Латвії.

Аромати природи
Аромати природи

Я к зафіксувати справжній смак природи в страві? Сьогодні це один з найважливіших викликів для ризьких шеф-кухарів. На додаток до сучасної тенденції створення меню, що містить тільки сезонні продукти, вирощені в Латвії, безліч шеф-кухарів вирішили зробити більше, вибираючи продукт, який виростає в природі без втручання людини. Якщо вам знайомий запах свіжезірваної брусниці і деревного щавлю, знайденого на лісовій галявині, то тепер ви можете упізнати ці аромати в низці ресторанів у Ризі.

Наприклад, Юріс Дукальській і Ерік Дрейблатс, шеф-кухарі ресторану Restorāns 3, демонструють дивовижну різноманітність страв, які можуть бути створені з сиру на основі березового соку, молюсків, лісових грибів або навіть бобрового хвоста. Шеф-кухар на винній кухні Valmermuižas уважно стежить за сезонами і природною продукцією, яку вони вирощують. Він проти використання тільки продуктів, які ростуть у природному середовищі, і тому шукає в лісах і луках продукти, які колись були їстівними для наших пращурів.

Меню, створене шеф-кухарем Валтерасом Зірдзінсом з Valtera restorāns, також змінюється щосезону. Хоча воно і включає в себе певну кількість креативної імпровізації, в ньому завжди присутні натуральні аромати лисичок або літній сквош, вугор, судак, морський птах. Насолоджуйтесь багатством Балтійського моря і місцевих прісноводних шляхів в ресторані Le Dome. Незалежно від підготовки латвійської ікри або осетрини, шеф-кухар Сергій Шіпоровс — віртуоз, який працює в своїй ніші.

Національна бібліотека Латвії
Національна бібліотека Латвії

Н ова національна бібліотека Латвії, яка також зветься місцевими жителями Gaismas pils (Замок Світла), протягом десятиліть була одним з найобговорюваніших будівельних проектів в Ризі. Потреба в новому домі національного архіву країни виникла вже на початку 90-х років, щойно Латвія відновила свою незалежність. Саме тоді знаменитий латвійський архітектор Гюнарс Біркерц (1925-2017) намалював ескіз саме такого будівництва, яке протривало більше 20 років і стало причиною гострих дебатів у суспільстві.

Але, оскільки вона була відкрита для громадськості навесні 2014 року, Національна бібліотека Латвії стала значною частиною міського пейзажу Риги і вважається однією з найяскравіших культурних пам'яток міста XXI століття. Замок Світла завжди сповнений життя і енергії; тут проводяться різні книжкові виставки, а також замок став популярним місцем проведення виставок сучасного мистецтва. Будівля має певну магію — знавці кажуть, що о 5 ранку 4 травня (річниця відновлення незалежності Латвійської Республіки) світло ллється прямо в небо з центру бібліотеки. Коли сонце піднімається вранці, воно нібито відбивається від будівлі і світить ідеально вертикально в небо.

У бібліотеці є оригінальний кабінет, який використовував Крішьяніс Барон, відомий колекціонер дейнів, або латиських народних віршів. Барон спеціально розробляв кабінет, створений в 1880 році в Москві. На той час Крішьяніс зберігав зібрані фольклорні матеріали в коробках сигар, але передав їх до нового кабінету, коли кількість віршів склало близько 150 тис. Всього в кабінеті зберігається 217. 996 чотирирядних народних віршів. Він був доданий до реєстру ЮНЕСКО Пам'ять світу в 2001 році.

Дерев'яна архітектура

 

Р игу можна розглядати як місто, зроблене з дерева, і це рідкість серед європейських міст, які в основному побудовані з каменю. Тут більше дерев'яної архітектури, ніж будь-де, — в цілому близько 4.000 дерев'яних будівель. Найвідоміші колекції дерев'яних будівель можна знайти в районі Грізенкалнс і через річку в Пардаугава, особливо на острові Кіпсала і вулиці Калнціма. Будівництво дерев'яних будинків в Пардаугава почалося в XVII столітті і тривало до початку Другої світової війни.

Старі дерев'яні будинки, що збереглися до сьогодні, були побудовані в XVIII столітті. Представлені стилі включають бароко, класицизм, історизм, швейцарський шале і модерн, а також прості дерев'яні конструкції і дерев'яні сараї. Серед них найбільша дерев'яна будівля в Латвії, побудоване в стилі класицизму, яка також є однією з найбільших дерев'яних церков в Європі — церква Ісуса в Ризі, побудована в 1822 році. Другою пам'яткою є одна з будівель Ризької школи дизайну і мистецтва, яка нещодавно пройшла серйозну реставрацію. Це найстаріша дерев'яна споруда в центрі Риги, а також найбільше одноповерхова дерев'яна споруда в місті.

На сьогодні більша частина дерев'яної архітектури, характерної для Риги, проходить ретельну реставрацію. Одну з найяскравіших історій про відновлення дерев'яних споруд можна побачити в Пардаугава, уздовж вулиці Калнціма, по обидва боки від вулиці Мелнсіла. Досліджуючи архівні документи, креслення і ескізи проекту, двом братам, які захоплюються дерев'яною архітектурою (Мартіньш і Карліс Дамбергс), вдалося відновити унікальну ауру цього куточка міста, який сьогодні облюбували жителі Риги, що регулярно відвідують ринки та культурні заходи в цьому кварталі.

Результатом роботи є дерев'яна архітектурно-реставраційна будівля Кока Ріжскійна перехресті вулиць Ліен і Красаотера в Грізінкалнсі на правому березі річки Даугава. Чудові приклади дерев'яної архітектури можна знайти на вулицях Красателей, Вяну і Яна Асара, а також в районі поблизу перетину вулиць Чака і Матіса. Прикладом може бути дерев'яна конструкція на вул. Яна Асара, 2а, побудована в стилі швейцарського шале, поширеному в передмісті Межапарк. Інші цікаві особливості — це нефарбовані дерев'яні паркани і високі дерев'яні ворота, характерні для Грізінкалнса. Одного разу вони були побудовані для кінських коліс і можуть бути знайдені в деяких місцях (наприклад, на вулиці Мюрніков), де, як уявляється, старі ворота і дворики ведуть прямо в минуле.

Ризький канал
Ризький канал

Р изький канал довжиною в 3,2 км і глибиною близько 2 м перетинається 16 мостами різного розміру. Ризький канал — це штучна водойма, яка була створена після того, як середньовічні оборонні стіни і канави навколо міста були зруйновані. Обидва кінці каналу пов'язані з річкою Даугава, і її береги були ретельно озеленені в кінці XIX століття.

Ризький канал — відмінний спосіб побачити Ригу з іншого боку. Візьміть екскурсію Ризька петля на дошці SUP або байдарці — під 16 мостами, прямо посередині, подалі від поспіху міста, уздовж багатовікових будівель, зигзагів колишньої системи оборонних стін Риги. Тут ви можете гребти на своїй швидкості і почуватися, ніби потрапили в зовсім інший світ.

Ризький канал також є домом для бобрів. Вони стають центром новин, як тільки прокидаються навесні. Один з декількох будинків, які вони зробили, стоїть прямо навпроти оперного театру. Але щосезону вони встигають знищити дерево або кілька клумб по каналу. Незважаючи на ці навали, які місто намагається стримувати набудовуючи все нові захисні огорожі, бобри і жителі Риги мирно ділять місто.

Прогулянки Ригою

П риблизно в годині їзди від Риги і за 4 км від міста Кандава ви знайдете маєток Румен, ідеальне місце для тих, хто хоче зробити неможливе — повернути колесо часу.

Дорога в маєток проходить через алеї прадавніх дубів поруч зі ставком. З вершини пагорба відкривається краса неоготичного стилю з його величними сходами, що ведуть практично до води, і просто вражають. Будівля оточує парк, і її велич так само жива, як і будинок, і стилістичне доповнення до нього. Особливо це видно в елегантно запланованих пішохідних доріжках. Але найбільшу чарівність, безсумнівно, можна знайти в його ідеальній придатності для ритмів і поглядів на життя XXI століття — аура старих патин огортає інтер'єр, але без будь-якого натяку на затхлі прадавні часи. Все тут має свою історію і розповідь, що дарує маєтку неповторність.

Відновлення історичного маєтку Румен — один з найяскравіших проектів, виконаний відомим латвійським архітектором Зайгою Гале. Садиба належить родині, яка володіє Бергським ринком, і є їхнім будинком відпочинку і розкішним курортом, відкритим для публіки.

У 2015 році був створений приватний майданчик для гольфу з чотирма лунками і можливістю гри на дев'ять лунок, а невелика сауна на березі озера Румен забезпечує релакс для тих гостей, які потребують відпочинку від щоденної рутини. Там вони можуть взяти участь у цій латвійській ритуальній сауні в чарівному середовищі між столітніми дубами і озером, повністю відірваним від решти світу. Влітку гості зможуть відвідати відреставрований ресторан Cafe Rumene.

 

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК КЕМЕРІ охоплює територію 38.165 га і є третім за величиною національним парком Латвії після національних парків Гауя і Різна. Тільки частина парку розташована в Юрмалі. Сайт парку містить інформацію про безліч заходів і маршрутів, але найкращий спосіб ознайомитися з парком — відвідати інформаційний центр Лісовий будинок, розташований у колишній стрілецькій галереї, яка колись належала ресторану Jautrais ods. Співробітники центру є справжніми патріотами парку, знають кожен його дюйм і з радістю діляться своїми знаннями з відвідувачами. Вони також знають, наприклад, які маршрути подобаються найбільш наполегливим комарам, оточуючим туристів, немов чорна хмара.

У парку є стежки для туристів і велосипедистів. Одна з них веде до "зеленої дюни" — піщаного кургану, вкритого старовинними соснами, що позначають берег Лівонського моря 4.500 років тому. Білий дятел — символ парку. Це рідкісний і захищений вид, який живе в сирих листяних лісах. Інші характеристики парку включають високі мохові болота, незаймані людською цивілізацією, дрібні прибережні озера (Каньеріс і Слока), які оточили гніздові водні птиці, прибережні луки, прибережні і внутрішні дюни, вкриті сухими сосновими лісами, 97 видів захищених рослин і декількох видів рідкісних і захищених тварин. І, звісно, мінеральні води, що містять сірку. Під болотами, що виходять на поверхню, більше 30 джерел Кемері. Найцілющішим з них вважається сірчане джерело в Læžning Ditch, до якого можна дістатися пішохідною стежкою протяжністю 3,1 км.

Одна з найбільш самобутніх пішохідних доріг в Національному парку Кемері веде через Великий Кемері Маурланд (Великий Тіреліс). Вона відкриває відвідувачам дику красу мохового болота, яке є одним з найбільших, що розташовані вздовж узбережжя Латвії. Воно охоплює в цілому 5.000 га і оцінюється приблизно в 8 тис. років. Дерев'яний шлях протяжністю 3,4 км веде повз невеликих, довгастих болотних озер і басейнів, а також через королівство моху, болотних сосен і болотного чаю (дикого розмарину).

Це чарівний, мальовничий, а також дещо моторошний світ, який є домівкою для багатьох видів, які ви не знайдете більше ніде. Відвідувачі можуть пройти весь шлях довжиною 3,4 км або вибрати більш короткий — петлю в 1,4 км. Довга петля включає в себе оглядову вежу.

 

 

Цесіс. Батьківщина латвійського прапора — місто Цесіс — знаходиться на Відземській височині, в північній частині Латвії, в 90 км від Риги. Це одне з найстаріших міст Латвії, воно було засноване в 1206 році. Найяскравіша історична пам'ятка міста — Цесський замок — найбільший і найкраще збережений середньовічний замок на території Латвії. Взагалі, місто настільки по-європейському гарне і повне туристів як взимку, так і влітку. Тут відпочивають і сивочолі пари зі Скандинавії і Німеччини, і шукачі пригод з Австралії. Цесіс можна по праву назвати культурною столицею Латвії. Найвизначніший захід сучасного Цесісу — Фестиваль мистецтв і культурних традицій, який проходить в липні і серпні. Він включає в себе спектаклі, концерти під відкритим небом, виставки, а також творчі майстерні, де у кожного бажаючого є можливість долучитися до латвійської культури.

 

 

Лудза — найдавніше місто Латвії. Про це свідчить Лудзенський середньовічний замок на пагорбі між Малим і Великим Лудзенськими озерами, який звели німецькі хрестоносці ще в XII столітті. Зараз пагорб із руїнами замку — одне з найулюбленіших місць прогулянок городян і гостей міста. З пагорба відкривається чудовий вид на місто. Із замком, його мешканцями і зачарованою принцесою пов'язано безліч легенд, які зазвичай розповідають гіди туристам. Руїни замку стали також місцем проведення щорічного заходу — Великого Латгальського ярмарку. Також Лудза славиться своїми ремісниками. Біля підніжжя Замкової гори працює Центр ремісників, де всі бажаючі можуть здобути навички того чи іншого ремесла, беручи участь в майстернях кераміки, ткацтва і кравецької справи. У виставковому залі центру відкриті виставки місцевих майстрів, роботи яких можна відразу ж придбати. Це і кераміка, і тканини, а також ковані вироби, різноманітні вироби ручної роботи, дерев'яні вироби. Можна замовити народні костюми будь-якого регіону Латвії, одяг з натурального льону і вовни.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.