Україна

Земля обітована під мораторієм

Ще один рік втрачених можливостей для української економіки

Ще один рік втрачених можливостей для української економіки

Дмитро Яблоновський,
старший економіст Центру
економічної стратегії

Д ля прискорення економічного зростання України потрібні інвестиції. Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель і відкриття ринку могли б створити стимули для приходу інвесторів.

Під дію мораторію, що триває вже 16 років, потрапляє 41 млн га, що становить 96% земель сільськогосподарського призначення. З них 10,5 млн га належить державі, 27,7 млн га — 6,9 млн власників земельних паїв. Середній розмір паю 4 га достатній для розвитку тільки дуже нішевих видів агробізнесу. Для ефективного вирощування зернових, наприклад, потрібні земельні банки від 1.000 га.

Результат — велика частина земель знаходиться в оренді, причому короткостроковій. Через відсутність ринку істотно занижена ціна оренди паїв. Договори оренди часто не оформляються юридично, що стимулює земельне рейдерство і шахрайство. Незважаючи на неможливість купити землю, орендарі змогли зібрати істотні земельні банки. Найбільш великі агрохолдинги обробляють площі понад 100 тис. га.

Відкриття ринку землі допомогло б купити землю тим, хто її обробляє. Також це збільшило б терміни договорів оренди. Короткострокова оренда небезпечна тим, що на землі висаджуються культури, які не вимагають інвестицій, дають хорошу маржу, але при цьому виснажують грунт. У власника, на відміну від орендаря, довгостроковий горизонт планування — він дбайливіше відноситься до землі як до ресурсу і мотивований інвестувати в додаткову переробку врожаю. Інвестиції дозволять збільшити додану вартість в сільському господарстві, створити нові робочі місця. Що в підсумку дасть бажане прискорення економічного зростання.

З перевагами обробки землі власником в порівнянні з орендарем погоджується більшість українців — 69% вважають, що власник буде інвестувати в переробку врожаю, 66% — що буде вкладати у бізнес, який дає більший прибуток в довгостроковій перспективі, наприклад в садівництво, вирощування ягід.

Незважаючи на довгий список вигод, у 2018 рік Україна входить з продовженим ще на рік мораторієм на продаж сільськогосподарських земель. Відповідний закон прийнятий 7 грудня 2017 року.

Парламентарії, схоже, в черговий раз натискали на кнопку голосування, керуючись не економічними інтересами країни, а пріоритетами аграрного лобі, для якого мораторій — можливість продовжити користуватися земельним ресурсом за мінімальною ціною.

2018 КОРОТКО

З 1 лютого стане обов'язковим використання електронної системи "єдине вікно" на митниці для імпорту і експорту товарів

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.