Україна

В очікуванні зарплати

Рівень життя українців хоч і повільно, але зростатиме

Рівень життя українців хоч і повільно, але зростатиме

   

Елла Лібанова, директор
Інституту демографії та соціальних
досліджень ім. Птухи НАН України

 

 

Я кщо в 2018-му уряд продовжить політику збільшення доходів, рівень життя, хоч і дуже повільно, але зростатиме. Основні контраргументи пов'язані з впливом зростання доходів на безробіття і підвищенням цін. Як свідчать результати соцопитувань, найбільше українці бояться інфляції (це лякає три чверті опитаних), несвоєчасної виплати зарплати і безробіття (три п'ятих).

Насправді ж зростання заробітної плати через невисоку питому вагу витрат на робочу силу в собівартості продукції грає далеко не головну роль в зростанні цін. Набагато вагомішим виявляється вплив витрат на оплату комунальних послуг, бензину та інше.

Заморожування ж зарплат, пенсій та інших соціальних трансфертів в таких умовах не тільки призводить до падіння рівня життя і зростання бідності широких мас населення, а й перешкоджає формуванню необхідного платоспроможного попиту.

Повільні темпи зростання економіки і рівня життя означають відставання від розвинених (і навіть не дуже розвинених) країн Європи, що посприяє зростанню міграційних настроїв, перш за все серед тих, чия професія користується попитом за кордоном (медиків, інженерів, біологів, кваліфікованих будівельників, зварювальників, стюардів). Причиною міграції стане і розрив між очікуваннями населення і реальною ситуацією: і в якості життя, і щодо подій на Донбасі, і в оплаті праці, і в подоланні корупції.

Практично неминуче подальше скорочення чисельності населення: перевищення смертності над народжуваністю, що триває вже довгі роки, посилиться міграційним відпливом, причому трудова міграція, націлена на європейські країни, трансформується в стаціонарну. Найімовірніше загальна чисельність населення України до 2030 року становитиме 41 млн чоловік, а якщо не вдасться повернути Крим  38 млн.

Населення країни продовжить старіти

Крім того, населення країни продовжить старіти. Згідно з прогнозом Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Національної академії наук України, до 2030 року 13% жителів переступлять 70-річний рубіж, а на 100 осіб активного віку (20-64 роки) припадатиме 34 людини у віці 65+ (серед жінок це співвідношення досягне 43).

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.