Україна

Загроза чи можливість?

Країна опиниться перед вибором: допустити стихійний дефолт чи провести технічний

Країна опиниться перед вибором: допустити стихійний дефолт чи провести технічний

 

Яна Лаврик,
експерт програми Економіка
Українського інституту майбутнього

 

 

У найближчі п'ять років Україна має виплатити понад $40 млрд за зовнішніми боргами. При цьому міжнародні резерви НБУ станом на листопад 2017-го складають всього $18,6 млрд.

У 2018-му виплати з погашення та обслуговування зовнішнього і гарантованого державою боргу складуть $6,5 млрд. Це без урахування так званого боргу Януковича. Якщо буде прийнято рішення про судове стягнення з України кредиту РФ в розмірі $3 млрд, сума збільшиться до $9,5 млрд.

Власних ресурсів для погашення боргів у держави немає. На 2018-й закладений дефіцит бюджету в розмірі 2,5% ВВП, а також передбачені нові запозичення в розмірі близько $7,7 млрд, з них $3,6 млрд — на зовнішніх ринках.

Витрати на обслуговування зовнішнього боргу передбачені в бюджеті, однак він формується в гривні, а зовнішні борги номіновані в іноземній валюті, яку необхідно купувати на міжбанку або конвертувати з міжнародних резервів НБУ.

Джерелом валюти міг би стати український експорт, точніше перевищення сум експорту над імпортом, але 80% українського експорту — це сировина. Кон'юнктура на світових ринках сировини в найближчі роки навряд чи кардинально зміниться в кращу сторону. А це означає, що дефіцит торгового балансу складе $5-7 млрд, і НБУ доведеться продавати валюту з резервів. Без зовнішніх позик і наступного траншу МВФ резерви Нацбанку можуть опуститися нижче $10 млрд вже до кінця 2018 року. А в 2019-2020 роках Україну чекають наступні пікові виплати за зовнішніми боргами — по $8,5 млрд на рік.

Виплати за зовнішніми боргами складуть $6,5 млрд

Ми опинимося перед вибором: допустити стихійний дефолт або провести підготовлену реструктуризацію, яка є технічним або так званим контрольованим дефолтом. 2018-й — найбільш комфортний рік для старту переговорів з приватними кредиторами про реструктуризацію. Нагадаю: в 2015-му Україна вже пережила технічний дефолт. На відміну від неконтрольованого, технічний дає можливість зберегти обличчя.

Якщо уряду вдасться домовитися з кредиторами про умови, взаємовигідні для обох сторін, країна отримає імпульс до розвитку економіки, знизить навантаження на бюджет і резерви Нацбанку на два-чотири роки і вивільнить додатковий інвестиційний ресурс. Якщо за рахунок цих коштів створювати базу для зростання економіки, то через кілька років Україна просто переросте свій борг — відношення зовнішнього боргу до ВВП знизиться до прийнятного рівня.

Але все буде залежати від українських політиків, їх вміння вести переговори, робити правильний вибір між популізмом і прагматизмом. У будь-якому випадку технічний дефолт краще неконтрольованого, а раз він неминучий, то наступного року саме час взяти ситуацію під контроль і отримати максимальні вигоди для економіки.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.