Україна

Точка відліку

2018-й стане переломним — стартують новації, закладені в законі Про освіту

Про те, яким повинен стати ключовий рік
для реформи освіти, розповідає
міністр освіти і науки України Лілія Гриневич

 

 

2018-й стане переломним — стартують новації, закладені в законі Про освіту. Документ кидає виклик величезній кількості проблем — від дошкільної освіти до освіти для дорослих, що роками відкладали все на потім. І частина завдань щодо зміни системи, орієнтованої тепер на людину, буде проведена до вересня 2018 року.

 

Нова українська школа

Першокласників чекає новий державний стандарт в навчанні і інші підходи, що враховують вікові особливості дитини.

22 тис. вчителів, що набирають 1-й клас, підвищать кваліфікацію. Йдеться про змішане навчання — педагоги пройдуть онлайн-курс, а потім закріплять отримані знання і навички на очній сесії зі спеціально підготовленими тренерами. Завдання перекваліфікації — дати вчителям методики діяльнісно-пошукового навчання, навички управління класом, показати, як перейти від підходу "я кажу — діти слухають і відтворюють" до роботи в групах. Обов'язковою частиною перенавчання стане введення в інклюзивну освіту. У новій школі вчителі повинні вміти працювати з дітьми з особливими потребами.

Ми також зробимо акцент на перепідготовці викладачів української мови, що працюють в школах з мовою навчання національних меншин. Разом з представниками громад створюються різні підходи з урахуванням потреб дітей, які не розмовляють українською з дитинства. Головна мета — вони повинні добре вивчити і рідну, і державну мову.

22 тис. вчителів, що набирають 1-й клас, пройдуть курси підвищення кваліфікації

У 2018-му буде підготовлена зовнішня незалежна сертифікація вчителів, що перевіряє уміння педагогів викладати предмет якісно і з застосуванням сучасних методик. Ті, хто пройде сертифікацію, отримають 20% надбавки до зарплати. Пізніше саме ця процедура замінить атестацію педагогічної освіти.

Для запуску 1-го класу нової школи в бюджеті передбачено близько 1 млрд грн і підвищення зарплат вчителів на 25%.

У 2018-му запрацює і Держслужба якості освіти. Ця структура змінить розуміння функції контролю в школах. Якщо раніше за це відповідали управління освіти, що призводило до зловживань, оскільки управління відповідальні за забезпечення шкіл і, по суті, оцінювали самі себе, то Держслужба стане незалежним органом, який зможе вказувати навчальним закладам на недоліки. А управління освіти перейдуть до сервісної функції забезпечувати школи всім необхідним.

 

Вища освіта

Саме з реформи вищої освіти почалася робота міністерства після революції гідності 2014 року. Я тоді була головою комітету, і новий прийнятий закон про освіту на той момент вважався прогресивним. Але час ставить нові виклики, і тепер документ вимагає змін. Паралельно повинні бути запущені 250 нових освітніх стандартів для вищої освіти. Ключове: тепер вони будуть засновані на запитах ринку праці, а не стандартах 70-х років минулого століття.

Не менш важливо змінити підхід фінансування вузів. Зараз в цій сфері панує зрівнялівка, держава практично не дає університетам базового фінансування, при цьому держзамовлення на гуманітарні та технічні спеціальності покриваються однаково. Хоча це нонсенс — не може підготовка льотчика або інженера, які повинні навчатися з використанням дорогого устаткування, коштувати стільки ж, скільки навчання політолога, наприклад. Потрібна нова формула, яка враховує всі особливості і передбачає збільшення фінансування університетів з найвищою якістю освіти і наукових досліджень.

Зв'язок з ринком праці

Державні стандарти для професійної та вищої освіти до цього моменту розроблялися без активної участі роботодавців. Тому більшість вимог до підготовки кадрів застрягли в минулому столітті. У 2018-му має запуститися Національне агентство професійних кваліфікацій, де будуть акумулюватися професійні стандарти від роботодавців і переводитися в освітні. Тільки так можна провести не косметичні зміни, а запустити реальні зміни, що працюють на осучаснення освіти.

Очевидно, що цей рік стане вкрай складним для освіти — впроваджувати реформи завжди важко, тим більше в такій кількості. Але в наших силах зробити так, щоб 2018 рік став вікном у нове освітнє майбутнє країни. Так, на плоди такої роботи знадобиться час, але вони неодмінно з'являться.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.