Країна

To do list для країни

Борис Ложкін,
бізнесмен, інвестор, секретар Національної 
інвестради, називає чотири кроки для залучення
інвестицій, які Україна може зробити вже наступного року

  

  
В літку 2017-го авторитетне видання Institutional Investor опитало 214 керуючих фондів з 154 інвесткомпаній світу. Питання звучало так: "До яких країн з регіону ЕМЕА (Європа, Близький Схід і Африка) ви готові прийти в рамках своїх інвестпроектів в наступні 12 місяців?" Результат виявився вражаючим — 32% інвесторів розглядають Україну як країну, в яку мають намір вкладати гроші.

Інвестори прийдуть не з порожніми руками: за оцінками Світового банку, більше $40 трлн шукають в світі свого адресата. Це гроші великих суверенних і інвестиційних фондів, а також стратегічних інвесторів, які розширюють бізнес. Всі вони в пошуках цікавих проектів, в які можна було б вкластися.

Якби я складав піраміду Маслоу для інвесторів, то базовим рівнем в ній стала б макроекономічна стабільність. Її ми вже досягли. А ось над наступним рівнем — створенням ефективних, вільних ринків — українській державі і бізнесу ще належить попрацювати.

To do list на 2018 рік для України, на мою думку, має виглядати так.

 

Крок №1. Демонополізація

Зараз значна частина великих ринків і секторів фактично монополізована державними підприємствами. Інфраструктура, енергетика, фінанси — в цих та інших ключових галузях економіки частка держави перевищує 50%. Від того, чи зможе вона "посунутися", багато в чому залежить бажання інвесторів ризикувати своїми грошима.

Очікується, що у 2018 році в Україну зайде близько $3 млрд інвестицій. Ця цифра може значно збільшитися, якщо вдасться запустити повномасштабну приватизацію і створити працюючі механізми державно-приватного партнерства, наприклад віддати в концесію інфраструктуру портів. Потенційні інвестори є. Тепер хід за державою.

Очевидним кроком до демонополізації стало б зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель. На жаль, і наступного року цього не станеться.

 

Крок №2. Дерегуляція

У 2017-му був прийнятий закон про ринок електроенергії. Це хороший приклад того, як держава здатна допомагати будувати конкурентний ринок. Новий закон дозволяє виробникам укладати договори безпосередньо зі споживачами, а також встановлює чіткі правила гри, рівні для всіх.

У найближчі роки інвестиційним драйвером стане відновлювальна енергетика. Просто тому, що, відповідно до закону, чим раніше компанія вийде на ринок, тим більш ліберальним для неї буде "зелений" тариф. Такі стимули також посприяють створенню нових ринків.

 

Крок №3. Підготовлені інвестпроекти

Бізнес скаржиться на відсутність інвестора. Але чи готовий він до його приходу?

Інвестор не вкладає в країну, він вкладає в конкретний проект зі зрозумілим бізнес-планом, прозорою структурою власності, аудованою фінансовою звітністю і привабливими умовами повернення інвестицій. Але таких проектів в Україні вкрай мало — і в державному, і в приватному секторах.

Коли я спілкуюся з бізнесменами, яким потрібен інвестор, то бачу всю глибину проблеми. Компанії просто не підготовлені, вони не можуть пояснити, як планують використовувати інвестиції, у них немає описаної стратегії, структура власності заплутана, а фінансова звітність не підтверджена.

Український бізнес скаржиться на відсутність інвестора. Але чи готовий він до його приходу? Інвестор не буде вірити на слово: що у вас все добре, що ви, отримавши інвестиції, впораєтеся найкращим чином. Йому необхідно буде це показати, довести, а потім регулярно звітувати.

 

Крок №4. Інвестиції в експорт

В Україні небагато компаній, які можна назвати транснаціональними — такі, що розміщують виробництво не тільки всередині країни, але і за кордоном. Український бізнес на світових ринках представлений переважно експортом сировини, товарів і послуг.

Ця форма інтернаціоналізації бізнесу буде розвиватися незважаючи ні на що. Інвестиції в експортно орієнтований бізнес в будь-якому випадку будуть виправдані і в 2018-му, і в найближчі роки. Це може бути аграрна галузь, промислові майданчики для створення комплектуючих або IT-розробка.

Не варто забувати, що угода про зону вільної торгівлі з ЄС і Канадою — це реальність. Багато ринків тепер більш відкриті для нас, ніж до 2014 року. Тому потрібно звернути увагу не тільки на сировинні, а й на переробні, особливо високотехнологічні галузі, чия продукція може бути експортована. Крім того, значно недоінвестована сфера, пов'язана з модернізацією традиційних галузей. Наприклад, сервіс для сільського господарства.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.