Україна

Темне майбутнє

Споживчі настрої українців залишаться песимістичними

Споживчі настрої українців залишаться песимістичними

 

Гліб Вишлінський,
виконавчий директор
Центру економічної стратегії

 

 

У жовтні 2017 року, за даними GfK Ukraine, індекс споживчих настроїв в країні досяг лише 63 пунктів за шкалою від 0 до 200, зрівнявшись з показником липня 2014-го. Для порівняння: вперше за 20 років більшість поляків повірили, що з їхнім добробутом все буде добре, і індекс настроїв у сусідній країні перевищив позначку в 100 пунктів.

І хоча багато громадян все ще впевнені, що через п'ять років економіці стане краще, ніж через рік, вони сподіваються, схоже, лише на диво або прихід месії на виборах 2019-го.

Урядовець обуриться: чому невдячні громадяни не оцінили швидке зростання зарплат  до 7.400 грн проти 4.500 грн двома роки раніше? І навіть інфляція з'їла це зростання лише частково. Чому ж громадяни сповнені песимізму?

Головна причина: недовіра до влади. Якщо в 2013 році країною правив злочинний режим, а нинішня влада вже чотири роки "проводить реформи", то чому рівень життя чотирирічної давності все ще недосяжний? Те, що експерти називають зупинкою і відкотом реформ, громадяни відчувають на своєму гаманці.

Але справа не тільки в цьому. Після стрибка інфляції в 2015-му і заспокоєння в 2016-му 2017 рік знову приніс прискорення зростання цін. Вже 25 років українська економіка реагує на кризи не стільки зростанням безробіття, скільки знеціненням гривні і падінням реальної оплати праці. Тому інфляція  економічний страх №1. Особливо болісно це для тих, хто залежить від держави.

Завжди, а особливо в 2014-2015 роках, влада затикала бюджетні діри знеціненням пенсій і зарплат бюджетників. Їхнє зростання три роки відставало від зростання зарплат у приватному секторі. До моменту осучаснення пенсій пенсіонери підійшли в стані крайньої бідності. Ті, хто не має грошей на їжу оптимістами не стануть.

Поліпшити настрої може тільки швидке зростання економіки. Однак для цього влада повинна зруйнувати корупційну систему, на що навчені гірким досвідом громадяни особливо не сподіваються. Зростання ж на 2-3% лише зміцнить відставання від сусідів, і оптимізму українським споживачам не додасть.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.