Україна

Радше живі

Давно назріла реформа охорони здоров'я докорінно змінить правила гри

Давно назріла реформа охорони здоров'я докорінно змінить правила гри

   

Галина Корба, журналіст НВ

 

 

З агниваюча українська медицина переживе справжнє потрясіння. З 1 січня, відповідно до реформи команди в. о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, українцям доведеться обрати собі сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та укласти з ним декларацію на надання медичних послуг.

Після цього карта пацієнта з'явиться у всеукраїнській електронній системі e-Health, а держава виділить кошти саме на його потреби, а не порожні койко-місця в лікарнях, на які за старої системи фінансування йшли приблизно 30-40% загальних витрат на медустанови.

Вартість більшості послуг покриє держава  це перш за все торкнеться первинної, або сімейної медицини, на яку припадає 80% всіх звернень до медустанов. Крім того, держава повністю оплатить екстрену допомогу по швидкій, паліативну допомогу, лікування у вузькопрофільного фахівця за направленням сімейного лікаря, а також пологи і реабілітацію.

Частина послуг, за задумом реформаторів, будуть платними. Але ні їхній перелік, ні вартість ще невідомі. МОЗ бере перехідний період на два роки. Після виходу української медицини з тіні стане зрозуміліше, що казні по кишені, а що — ні.

Зарплата хорошого спеціаліста зросте у 3-7 разів

З 2020 року пакет платних послуг щорічно затверджуватиме уряд, а потім парламент, виходячи з розрахунків держбюджету. І це найкраще щеплення від популізму. Адже якщо депутати на догоду виборцям захочуть розширити перелік безкоштовних послуг, розрахований Кабміном, їм доведеться автоматично збільшити витрати на медицину в бюджеті.

Запрацює ще одне важливе нововведення — Національна служба здоров'я (НСЗ), яка укладатиме контракти про надання послуг з медичними закладами та лікарями, а також здійснюватиме контроль якості лікування. Саме сюди можна буде поскаржитися на нечесного чи хамуватого лікаря.

Згодом недобросовісні лікарі й взагалі зникнуть, впевнені експерти. Але не через рознарядки зверху, а відповідно до законів ринку: пацієнти просто віддадуть перевагу іншим, кваліфікованішим фахівцям, а незатребуваним лікарням і лікарям доведеться або перепрофілюватися, або піти.

У затребуваних лікарів життя, навпаки, зміниться на краще. Зарплата хорошого фахівця, в залежності від кількості пацієнтів, що записалися до нього, зросте у 3-7 разів, до 15-30 тис. грн. Йому також не доведеться залежати від примх головлікаря, який за нинішньої системи призначає ставки і отримує хабарі за місце в клініці або право проводити операції. Лікарні стануть самостійними підприємствами, яким доведеться боротися за кадри і підвищувати якість послуг.

У 2018-му система лише почне змінюватися. Такі масштабні перетворення на перших порах неодмінно спричинять за собою певні незручності і для лікарів, і для пацієнтів. Недоліками у реалізації реформи поспішать скористатися її затяті противники — лобі головлікарів і фармкомпаній — які зажадають відіграти все назад.

Але щоб вилікувати українську медицину від корупції, недбалості і сумнівних стандартів лікування, ці зміни необхідні. Ситуація критична — тривалість життя в Україні в середньому вже на 7-11 років менше, ніж на Заході, ми на першому місці в Європі за темпами поширення ВІЛ і другі за темпами поширення раку та смертності від туберкульозу. Гірше вже не буде.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.