Україна

Процес пішов

Відновити довіру до суду — головне завдання у 2018 році

Відновити довіру до суду — головне завдання у 2018 році

 

Тетяна Ющенко,
експерт програми реформи правоохоронних
органів і суду Українського інституту майбутнього

 

 

и довіряєте ви суду?" — перше, чим цікавиться суддя у всіх учасників процесу. Від відповіді на це питання залежить подальша можливість розгляду справи. Саме тому одним з найяскравіших індикаторів ефективності проведення судової реформи є рівень довіри українців до суду.

Аналізуючи очікування майбутнього року, можна виділити кілька ключових подій, здатних зрушити традиційний показник приросту довіри до суду на 2% в рік.

Створення Вищого антикорупційного суду України. Новина про появу чесного суду, який з усією строгістю закону буде судити корупціонерів, обнадіє українців. Але очікуваний квантовий стрибок може так і не відбутися, якщо конкурсні процедури продовжать супроводжуватися гучними скандалами і викриттями. Також завдати шкоди репутації такого суду може обрання особам, підозрюваним в корупції, будь-якого іншого запобіжного заходу, крім взяття під варту, і винесення виправдувальних вироків.

Повномасштабна перевірка діючих судів на добропорядність. Однією з вимог революції гідності було перезавантаження судової системи. Незважаючи на заклики популістів, влада пішла шляхом перевірки суддівського корпусу країни, а не тотального звільнення. Мова про кваліфікаційне оцінювання суддів. Як показав конкурс до Верховного суду, довести свою здатність вершити правосуддя змогли далеко не всі. За найоптимістичнішими прогнозами, у 2018-му вдасться перевірити 30% українських судів.

Ще одне очікування 2018-го — укрупнення судів. Нинішні районні суди припинять своє існування як юридичні особи, але до скорочення штату суддів це не призведе. В результаті створення суднових округів скоротиться число адміністративних посад. Крім того, окружні суди зможуть самостійно створювати колегії для розгляду справ із залученням суддів із сусідніх округів. Очевидно, що реорганізація судової системи на перших етапах призведе до плутанини в документах, бюджетних витрат і проблем дотримання процесуальних строків.

2018-й можна назвати роком реалізації починань в 2016-2017 роках. Від далекоглядності авторів реформ і їх виконавців залежить, чи відчують українці якісні зміни.

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.