Україна

Позитивний баланс

Дев'ять тез про банківський ринок

Дев'ять факторів, які визначать зміни на банківському ринку

 

Владислав Рашкован,
заступник виконавчого директора МВФ

 

 

З а 26 років незалежності України банківська система пережила мінімум п'ять великих криз (1994, 1998, 2004, 2008-2009, 2014-2015), але остання була найболючішою для економіки. Можливо, це і змусило екстерном вивчити давні уроки і зробити "домашнє завдання", яке не виконувалося десятиліттями.

В результаті на виході 2017-го у нас: прозора банківська система зі зрозумілими кінцевими бенефіціарами; вдвічі скорочена кількість банків (близько 95 слабких банків, що фінансують своїх власників за рахунок вкладників, вийшли з ринку, найбільший банк націоналізовано); банки хорошими темпами нарощують депозитну базу (+18,6 млрд грн нових депозитів за 10 місяців 2017-го); повільно, але впевнено відновлюється кредитування.

Ефективність банків підвищилася: співвідношення витрат і доходів покращилося до 56% в порівнянні з 75-80% в 2014-2015 роках, в основному за рахунок скорочення мережі продажів і персоналу банків. Зрештою, більшість банків показують прибуток (тільки 17 банків все ще збиткові). Не найгірші показники після такої глибокої кризи.

Чого очікувати в 2018 році? Думаю, тренди року визначать наступні дев'ять факторів.

1. Держбанки продовжать домінувати на українському ринку, збільшивши частку активів до 56% на кінець третього кварталу 2017-го. В цілому на цей показник вплинула націоналізація ПриватБанку, але процес почався набагато раніше. Такі зміни негативно впливають на рівень конкуренції в банківському секторі. По-перше, завдяки 100% гарантування депозитів в держбанках. По-друге, у держбанків немає належної системи мотивації вести бізнес розумно: новий капітал для них дешевий, а цілей по прибутку ніхто не ставить.

2. П'ять російських держбанків постараються зменшити свою частку на ринку шляхом або продажу банків, або продажу активів.

3. Розвиток малих банків залежатиме від того, чи вдасться їм пролобіювати в парламенті або НБУ перенесення вимоги щодо збільшення статутного капіталу з 200 млн до 300 млн грн в 2018 році. Малі банки хочуть взагалі скасувати на рівні закону необхідність підвищувати капітал до 500 млн грн до 2024 року, але питання 300 млн грн для них першорядне. НБУ поки не налаштований йти на поступки, але парламент може зробити їм такий подарунок.

4. З'являться нові бізнес-моделі. Клієнтам потрібні банки, що спеціалізуються на обслуговуванні сімей (family banks), включаючи продукти як для рітейл-клієнтів, так і для бізнесу. На ринку все ще немає справжнього private bank для забезпеченої клієнтури. Не завадив би кліринговий або платіжний банк, здатний служити "магістраллю" для Фінтех-компаній. Цікавою може бути модель іпотечного банку.

5. Консолідація банків повинна привести до подальшого зменшення кількості банків на ринку. У 2018-му частка найбільших 20 банків залишиться на рівні 92-93% активів. Частка іноземних і держбанків продовжить зростання, а локальних і російських  знижуватиметься. Нових іноземних банків на ринку не передбачається, але угоди купівлі активів банків продовжаться. Кількість банків на кінець 2018-го буде не більше 70-75 проти 85 зараз.

Більшість банків показує прибуток

6. Пора б вирішити питання проблемних кредитів. Воно тягнеться ще з кризового 2008 року. З того часу ні судова система, ні виконавча служба не стали працювати краще, а закони про захист прав кредиторів так і лежать в парламенті. Ринок поганих боргів не з'явився  ніхто не хоче купувати "квиток на війну", коли зброя заряджена холостими патронами. НБУ свою роботу зробив: введені міжнародні стандарти обліку і звітності на ринку. У 2018-му більшість заходів щодо вирішення питання з проблемними кредитами знаходитимуться за межами центробанку  в Мінфіні, Мін'юсті, парламенті. Без вирішення цих питань масштабного відновлення кредитування і зниження ставок за кредитами очікувати не варто.

7. Клієнти і співробітники зачекалися діджіталізаціі банківського сектору. За винятком ПриватБанку і ще декількох банків, автоматизація банківського бізнесу перебуває на рівні середини 2000-х. Дослідження, проведене McKinsey і Finalta на замовлення НБУ на початку 2016-го, показує, що через недостатню автоматизацію банківська система працює з продуктивністю в 9,5 рази нижче, ніж, наприклад, у Великій Британії. Банки несуть величезні витрати і на персонал, і на організацію процесів там, де у зарубіжних банків вже працюють роботи і штучний інтелект.

8. Якщо банки не зможуть знайти ресурси на автоматизацію і діджіталізацію, на допомогу клієнтам прийдуть Фінтех-компанії, які потихеньку відкушуватимуть шматочки пирога доходів у банківського сектора (за оцінками компанії McKinsey, в зоні ризику перебувають до 40% банківських доходів). Крім того, на ринок виходять і великі гравці: мобільні оператори давно надають квазібанківські послуги всередині своїх мереж (переказ грошей між рахунками, короткі овердрафти) і планують впровадити технології в роздрібних торгових мережах, не залучаючи до цього банки і платіжні системи. На банківський ринок поглядають також поштові оператори.

9. І останнє: важливо зберегти незалежність Нацбанку. Велика частина успіху реформ фінансового сектора лежить саме на плечах НБУ. Без інституційної незалежності центрального банку стане неможливим подальше посилення ринку і багато інших позитивних ідей.

2018 КОРОТКО

29,3 грн за долар  такий середньорічний курс валюти закладений в держбюджеті. Міжнародні рейтингові агентства прогнозують стабільний курс  27,3 грн за долар

Всі матеріали номеру

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.